vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nedostatek spánku. Za toto všechno může!

24. září 2013

Nedostatek spánku. Za toto všechno může!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: obezita cukrovka rakovina nespavost spánek paměť

preventan-mimiforum-banner

Dlouhodobý nedostatek spánku je nebezpečnější, než si myslíme. Může vést nejen k obezitě, ale i k cukrovce, poškození paměti, či dokonce přispívat k některým druhům rakoviny.

Valecaps Plus

  • Doplněk stravy.
  • Přírodní tobolky.
  • Bez nežádoucích účinků a návykových látek.
  • Obsahuje rostlinné výtažky z kořene šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) a kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Vysoký a garantovaný obsah účinné látky – 100 mg výtažku z kořene kozlíku lékařského.
valecaps

Doplněk stravy

Více ZDE!

Dlouhodobý nedostatek spánku je nebezpečný. Vede k obezitě, ale i k řadě závažných nemocí. Mezi ně patří cukrovka či některé druhy rakoviny.

 

Obezita

Jedním z problémů, ke kterým podle odborníků může vést nedostatek spánku, je obezita. Potvrdili to švédští vědci, kteří přišli na to, že ti, kteří spí málo, mají rozhozený metabolismus a jejich tělo spálí méně energie. Stačí prý jen jedna probdělá noc a organismus spotřebuje o 5 až 20 % méně energie na běžné úkony. Navíc lidé, kteří pořádně nespali, toho ráno prokazatelně méně sní. Mohou za to hormony hladu a stresu, ghrelin a kortizol, které podporují chuť k jídlu. Pokud spíte dlouhodobě pět a méně hodin, máte na obezitu zaděláno.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Málo spánku u dětí též vede k obezitě!

Odborníci jsou také přesvědčeni, že k obezitě může vést i nedostatek spánku v dětství. Také u nich, pokud málo spí, to vede ke změnám hladin hormonů a podporuje to produkci těch, které jsou zodpovědné za chuť k jídlu. Nejčastějšími viníky jsou televize, počítače a mobily, kterým se děti věnují, i když by měly spát. Proto experti doporučují všechnu rušivou techniku odstranit z dětských pokojů a dbát na dostatečný spánek u dětí a dospívajících.

 

Cukrovka

Nemocných cukrovkou stále přibývá a jedním z faktorů, které k ní vedou, je špatný životní styl. Američtí vědci prokázali, že velký vliv má nedostatek spánku. Za vším stojí slinivka břišní, která při nedostatečném nočním odpočinku produkuje méně inzulinu. V krvi se hromadí cukr, a to může vyvolat právě diabetes.

 

Rakovina střev

Pokud dlouhodobě spíte méně než šest hodin denně, vystavujete se vyššímu riziku rakoviny střev. Potvrdili to američtí vědci. Lidé, kteří chronicky málo spí, mají o 50 % vyšší riziko, že je tato zákeřná choroba potká, než ti, kteří si nočního odpočinku dopřávají sedm a více hodin. Vědci to přirovnávají k situaci, kdy lidé konzumují příliš mnoho červeného masa, anebo mají v blízké rodině nemocného touto chorobou.

 

Rakovina prsu

Dlouhodobý nedostatek spánku může být rizikovým faktorem také pro rakovinu prsu. Vědci zjistili, že ženy, které spí pravidelně méně než šest hodin, jsou ohroženější agresivní formou nádoru. Nevhodný je i nedostatek spánku u těch, které si rakovinou prsu už prošly. Pokud totiž spí málo, je tu velké riziko, že se jim nádor znovu vrátí.

 

Poškozená paměť zdravi-a-krasa-nedostatek-spanku-ii-sh-nahled

Nedostatek spánku vede nejen k rozpuku řady chorob, ale neprospívá ani paměti. Může totiž potlačovat vznik nových mozkových buněk v hipokampusu. Ten je umístěný ve střední části spánkového laloku a hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací. Pokud spíte dlouhodobě málo, může to negativně ovlivnit schopnost učení a zapamatování si, a to až do doby, než začnete opět spát dostatečně.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse