vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nechce nosit rovnátka. Mám to nechat být?

2. října 2016

Nechce nosit rovnátka. Mám to nechat být?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: puberta úsměv fixace křivé zuby Rovnátka zuby

preventan-mimiforum-banner

Pro křivé či špatně rostlé zuby jsou rovnátka přímo vysvobozením. Jenomže pokud máte dítě v pubertě, nebude asi příliš nadšené. Řada z nich je dokonce rovnátka odmítá nosit! 

Diskutujte: Nosily vaše děti dobrovolně rovnátka?


„Dceři je třináct, cloumá s ní puberta a domluvit se s ní dá jen stěží. Má bohužel nepěkné křivé zuby a doktor jí doporučil rovnátka. Ona je ale důrazně odmítá, protože by prý nemohla mezi lidi a cítila by se trapně. Nevím si s ní rady. Ráda bych, aby měla zuby pěkné, ale nedá si vůbec nic říct,“ mluví o zkušenosti s rovnátky u dcery Natálie (40).

Syn rovnátka odmítá. Mám to nechat být?

Kdo by nechtěl mít krásný a zářivý úsměv! Alespoň to si myslí dospělí, jenomže jejich děti v pubertě na to často neslyší. Je jim zcela jedno skoro vše, co říkají rodiče a rovnátka nejsou výjimkou. „Ze syna už jsem zoufalá. Je mu čtrnáct, má strašně křivé zuby a jedinou možností jsou pro něj fixní rovnátka. On je ale úplně nepříčetný. Prý chlapi něco takového nenosí a nikdy ho k tomu nedonutím. Mám to nechat být, ať se v dospělosti rozhodne sám?“ ptá se Miriam (43).

Rovnátka a děti: Lepší je, když spolupracují deti-a-rodina-nechce-nosit-rovnatka-2-ing 

S dětmi a nošením rovnátek je to těžké. Jen málokterý teenager po nich přímo prahne, a pokud mu je necháte dát proti jeho vůli, může dojít k řadě problémů. Pokud dítě rovnátka odmítá, zkuste ho motivovat a vysvětlit, proč jsou pro ně ideální. Když vůbec nic nezabere, nechejte to chvíli být a k tématu se vraťte později. Aby vše mělo efekt jak má a nezanechalo následky na psychice ani zubech, které se musí čistit speciálním kartáčkem, je mnohem lepší, když dítě spolupracuje. Možná se brzy objeví spolužák s rovnátky a bude je chtít také. A když ne, nezoufejte. Zuby si nechávají běžně rovnat i dospělí lidé.

MIMIFORUM radí:

Jak děti přesvědčit, že rovnátka jsou ideální

  • Budou mít krásný úsměv jako hvězdy z filmového plátna.
  • Budou blíže idolům, kteří rovnátka také nosí – dlouho se jimi pyšnila např. Ewa Farna, v zahraničí pak Justin Bieber, Cameron Diaz, Angelina Jolie, či Gwen Stefani.
  • Budou jedineční a nikdo je nepřehlédne. Navíc si mohou pořídit speciální barevné gumičky a rovnátka barevně oživit tak, aby to šlo k jejich stylu.
  • Budou originální – piercing či šperky může mít každý, rovnátka ale ne.
  • V dospělosti pak budou mít méně problémů se zuby, nebudou se jim tolik kazit.
  • Až si jednou budou hledat vhodného partnera, pochopí, že s rovnými zuby se budou líbit více.

MIIFORUM zjistilo:

Jaká existují rovnátka?

Fixní – Jsou nejčastějším používaným druhem rovnátek. Na zuby se upevňují napevno a nosí se ve dne, v noci, zhruba dva roky. Většinou se pod nimi zuby krásně srovnají, ale je třeba dbát na ústní hygienu, jinak se zuby mohou kazit.

Snímací – Dnes už se používají méně a spíše u drobnějších vad chrupu. Dají se v případě potřeby sundat, například při jídle, sportu či čištění zubů, ale léčba trvá déle a je třeba na ně nezapomínat a nosit je pravidelně.

Neviditelná – Zajímavou, avšak finančně mnohem náročnější variantou, jsou neviditelná rovnátka, která se dávají z vnitřní strany chrupu. Na pohled tedy skutečně nejsou vidět, ale musí se vyrobit přesně na míru, a i přesto mohou způsobit oděrky, větší bolestivost a u někoho i šišlání.

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse