vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nechce chodit do školy: Jak ho motivovat?

13. září 2017

Nechce chodit do školy: Jak ho motivovat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: učitel školák motivace škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Jak motivovat dítě, které nechce chodit do školy? Vrátit ho do školky, anebo raději vydržet? Může pomoct odměna či školní psycholog?

„Syn nastoupil teď v září v čerstvých šesti letech do školy. Kdybych věděla, co se bude dít, asi bych uvažovala o odkladu. Denně brečí doma i ve třídě, nechce spolupracovat. I když je paní učitelka hodná a snaží se, nevede to k ničemu. Je moc hravý a škola ho vůbec nezajímá. Nevím, co teď dělat. Jak ho motivovat, nebo ho snad vracet do školky?,“ ptá se Ivana (39).

 

Zjistěte důvody

S dítětem si promluvte a zjistěte, jaký je důvod, že do školy chodit nechce. U prvňáčků hraje roli více faktorů. Přechod ze školky do školy nemusí být jednoduchý, proto to chce čas a trpělivost – a hlavně pozitivní motivaci. Zjistěte ale, zda za nechutí chodit do školy nestojí něco jiného, třeba šikana – ta se může objevit již od počátku a dítě od školní docházky odradit.

 

Spolupracuje s učitelem

Zvlášť u prvňáčků je spolupráce s učitelem víc než důležitá. Ten totiž může upozornit, kde se problém skrývá a společně se jej může podařit odstranit. Proto, pokud se vyskytne potíž s nechutí s chozením do školy, v první řadě se zeptejte nejen dítěte, ale i třídního učitele a pokuste se společně najít řešení.

 

Chvalte, netrestejte

Aby se dítě do školy těšilo a mělo zájem učit se novým věcem, snažte se ho pozitivně motivovat. Za vše, co se mu trochu daří, ho chvalte, naopak se vyhněte trestům, ať už fyzickým či v podobě zákazů. U dítěte v tomto věku nehrozí, že by zpychlo zbytečnou chválou. Naopak – pozitivní přístup ze strany rodičů jej může dobře navnadit a motivovat do další školní činnosti. Tresty používejte velmi přiměřeně a jen v krajních případech.

 

Slibte odměnu

Každé dítě je jiné, ale na některé může platit, že se začne snažit kvůli slíbené odměně. Pokud víte, že to funguje právě na vaše dítě, můžete této možnosti využít. Slibte mu třeba společnou návštěvu cukrárny v neděli za to, že se celý týden bude snažit ve škole. Anebo malou hračku do sbírky za stejný důvod. Časem, až se vše zaběhne a dítě vše začne brát jako samozřejmost, můžete od odměn upustit.

 

Vysněný cíl

Některé děti mají již od dětství vysněný cíl, který je žene dál a motivuje k výkonům. Touží po tom, že budou lékaři či veterináři, avšak to bez škol a dobrého prospěchu nejde. Má-li vaše dítě od mala vysněné povolání a cíl, využijte ho k vašemu prospěchu a k motivaci k lepším školním výsledkům.

 

Školní psycholog tema-tydne-nechce-chodit-do-skoly-ii-sh-nahled

Pokud nic nezabírá a dítě do školy chodit nechce, pak je tu další možnost – poraďte se o dalším postupu se školním psychologem, který má zkušenosti a ví, co na děti platí. Pokud nic nezabere a ukáže se, že dítě je na školu nezralé, můžete do konce ledna požádat o dodatečný odklad školní docházky.

 

Tip MIMIFORA:

Dodatečný odklad

Pokud dítě školu opravdu nezvládá, můžete do konce ledna podat žádost o dodatečný odklad školní docházky řediteli školy (viz § 37 zákona č. 561/204 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů). Zamítne-li ji, lze poslat odvolání ke krajskému úřadu. Týká se to i dětí, které do školy nastoupily s odkladem.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.co

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse