darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Nebezpečný acylpyrin: Proč ho nedávat dětem?

2. května 2017

Nebezpečný acylpyrin: Proč ho nedávat dětem?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Reyův syndrom acylpyrin horečka nemoc děti léky

preventan-mimiforum-banner

Pro děti a mladistvé mohou být léky s kyselinou acetylsalicylovou velmi nebezpečné. Mohou totiž způsobit Reyův syndrom, který je až z poloviny případů smrtelný. 

Acylpyrin, anopyrin, aspirin. Všechny tři léky mají jedno společné – stejnou účinnou látku: kyselinu acetylsalicylovou. Ve většině domácích lékárniček nesmí jeden z nich chybět. Je totiž skvělým pomocníkem při snižování horečky a působí proti bolesti. Má to ale jeden háček – není vůbec vhodný pro děti. Je totiž prokázáno, že může způsobit závažný Reyův syndrom. A ten bývá i smrtelný!


Dětem hrozí problémy

Zatímco dospělému, pokud netrpí alergií či přecitlivělostí na účinnou látku, kyselina acetylsalycilová většinou neublíží, u dětí je to jinak. Její podání při horečnatých onemocněních může mít závažné následky, a to se navíc nemusí projevit hned, ale až ve chvíli, kdy to vypadá, že se dítě uzdravuje.

 

MIMIFORUM zjistilo:
Co je to Reyův syndrom deti-a-rodina-nebezpecny-acylpyrin-ii-sh-nahled

Reyův syndrom je život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí. Příznaky se mohou objevit buď během nemoci, nebo až ve stádiu rekonvalescence, tj. po odeznění akutních příznaků. Hlavní projevy jsou: vytrvalé zvracení, průjem, poruchy dýchání (nepravidelné, zrychlené), ztráta energie, únava, ospalost, netečnost, strnulost, pohled do prázdna, nebo naopak podrážděné a agresivní chování, vzrušenost, zmatenost, křeče, delirium. Pokud dítěti acylpyrin podáte a zpozorujete tyto příznaky, je nezbytné okamžitě vyhledat lékaře. Reyův syndrom totiž působí četná poškození mnoha orgánů, především mozku a jater.


Aspirin při horečkách nepodávejte

Virové onemocnění – nejčastěji chřipka či plané neštovice. Horečky, při kterých rodič dítěti podá lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Po dalších několika dnech se objeví úporné zvracení, průjem, případně další zmíněné příznaky. Tak vypadá typický scénář Reyova syndromu. I když jde o poměrně vzácné onemocnění, je nezbytné o něm vědět. Nejdůležitější je prevence, a tak se aspirin a další léky s kyselinou acetylsalicylovou nedoporučují podávat dětem a mladistvým do 16 let, a už vůbec ne při horečnatých onemocněních.


Zajímavosti MIMIFORA:
3× o kyselině acetylsalicylové

– Kyselina acetylsalicylová se původně získávala z vrbové kůry. Dnes se vyrábí průmyslově z fenolu. Je první syntetickou látkou, která se k léčení používá.
 – U dospělých může způsobit poškození žaludeční sliznici, a díky tomu krvácení do trávicího traktu. Má ale i pozitivní účinky – podává se pravidelně lidem ohrožených mozkovou mrtvicí, protože snižuje její výskyt až o 35 %. Preventivní užívání u rizikových jedinců může snížit také riziko rakoviny tlustého střeva, a to až o 44 %.
 – Zcela nevhodná je v těhotenství. Nesmí se podávat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, po 36. týdnu pak už vůbec. Může například posunout termín porodu či vyvolat krvácení u novorozenců.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Lucie
lussy01.12.
Alexandr
skyline02.12.
Adam
Karel12.12.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa