banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Nebezpečný acylpyrin: Proč ho nedávat dětem?

2. května 2017

Nebezpečný acylpyrin: Proč ho nedávat dětem?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Reyův syndrom acylpyrin horečka nemoc děti léky

preventan-mimiforum-banner

Pro děti a mladistvé mohou být léky s kyselinou acetylsalicylovou velmi nebezpečné. Mohou totiž způsobit Reyův syndrom, který je až z poloviny případů smrtelný. 

Acylpyrin, anopyrin, aspirin. Všechny tři léky mají jedno společné – stejnou účinnou látku: kyselinu acetylsalicylovou. Ve většině domácích lékárniček nesmí jeden z nich chybět. Je totiž skvělým pomocníkem při snižování horečky a působí proti bolesti. Má to ale jeden háček – není vůbec vhodný pro děti. Je totiž prokázáno, že může způsobit závažný Reyův syndrom. A ten bývá i smrtelný!


Dětem hrozí problémy

Zatímco dospělému, pokud netrpí alergií či přecitlivělostí na účinnou látku, kyselina acetylsalycilová většinou neublíží, u dětí je to jinak. Její podání při horečnatých onemocněních může mít závažné následky, a to se navíc nemusí projevit hned, ale až ve chvíli, kdy to vypadá, že se dítě uzdravuje.

 

MIMIFORUM zjistilo:
Co je to Reyův syndrom deti-a-rodina-nebezpecny-acylpyrin-ii-sh-nahled

Reyův syndrom je život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí. Příznaky se mohou objevit buď během nemoci, nebo až ve stádiu rekonvalescence, tj. po odeznění akutních příznaků. Hlavní projevy jsou: vytrvalé zvracení, průjem, poruchy dýchání (nepravidelné, zrychlené), ztráta energie, únava, ospalost, netečnost, strnulost, pohled do prázdna, nebo naopak podrážděné a agresivní chování, vzrušenost, zmatenost, křeče, delirium. Pokud dítěti acylpyrin podáte a zpozorujete tyto příznaky, je nezbytné okamžitě vyhledat lékaře. Reyův syndrom totiž působí četná poškození mnoha orgánů, především mozku a jater.


Aspirin při horečkách nepodávejte

Virové onemocnění – nejčastěji chřipka či plané neštovice. Horečky, při kterých rodič dítěti podá lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Po dalších několika dnech se objeví úporné zvracení, průjem, případně další zmíněné příznaky. Tak vypadá typický scénář Reyova syndromu. I když jde o poměrně vzácné onemocnění, je nezbytné o něm vědět. Nejdůležitější je prevence, a tak se aspirin a další léky s kyselinou acetylsalicylovou nedoporučují podávat dětem a mladistvým do 16 let, a už vůbec ne při horečnatých onemocněních.


Zajímavosti MIMIFORA:
3× o kyselině acetylsalicylové

– Kyselina acetylsalicylová se původně získávala z vrbové kůry. Dnes se vyrábí průmyslově z fenolu. Je první syntetickou látkou, která se k léčení používá.
 – U dospělých může způsobit poškození žaludeční sliznici, a díky tomu krvácení do trávicího traktu. Má ale i pozitivní účinky – podává se pravidelně lidem ohrožených mozkovou mrtvicí, protože snižuje její výskyt až o 35 %. Preventivní užívání u rizikových jedinců může snížit také riziko rakoviny tlustého střeva, a to až o 44 %.
 – Zcela nevhodná je v těhotenství. Nesmí se podávat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, po 36. týdnu pak už vůbec. Může například posunout termín porodu či vyvolat krvácení u novorozenců.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa