vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nebezpečné látky v textiliích: Toto nosí děti!

21. července 2016

Nebezpečné látky v textiliích: Toto nosí děti!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: barviva textil Nebezpečné látky oblečení děti

preventan-mimiforum-banner

Nebezpečné karcinogenní ftaláty, formaldehyd, kadmium, anebo barviva, která vyvolávají alergické reakce. To vše může být součástí oblečení, které nosí i děti. 

Diskutujte: Kupujete pouze oblečení nezávadné a bez barviv, nebo to neřešíte?


Víc než sedm set. To je počet nejrůznějších látek, které se používají při výrobě textilií. Problém ale je, že některé mohou člověku způsobit vážné potíže. Průzkumy totiž odhalily, že spousta oblečení není vůbec tak nezávadná, jak se tváří. Ftaláty, formaldehyd, nikl, kadmium, azobarviva – to jsou jen některé z těch, kterým je lépe se vyhnout.

Azobarviva

I když jsou v Evropské unii od roku 2003 zakázána, protože jsou nebezpečná a karcinogenní, neznamená to, že se nemohou na některém oblečení objevit. Především pozor na výrobky z tržnic.

Ftaláty

Možná je máte spojené s plasty a nádobím, kde se bohužel často vyskytují. Jde skutečně o změkčovadla plastů, která se však dostávají i do textilií. Je o nich známo, že se v těle hromadí a narušují reprodukční systém.

Formaldehyd

Další z nebezpečných látek, proti jejímuž používání bojuje např. Greenpeace. Je karcinogenní, toxický a jedná se o silný alergen. U oblečení se často přidává do povrchové úpravy, třeba kvůli snadnějšímu žehlení. Bohužel jej můžete nalézt i ve výrobcích, které se tváří jako bavlněné, a tudíž kvalitní a nezávadné.

Kadmium deti-a-rodina-nebezpecne-latky-v-textiliich-ii-sh

Používá se nejen pro barvení plastů či skla, ale i oblečení. Je karcinogenní, poškozuje reprodukční systém, škodí ledvinám, plicím i kostem. Riziko představuje hlavně dlouhodobější kontakt s oblečením barveným kadmiovými barvami.

Nikl

Velký alergen, který při kontaktu s kůží může způsobit problémy v každém věku. Alergií na něj trpí až 20 % žen. Jde o kov, který je součástí knoflíků, zipů a dalších částí oblečení, u alergiků může kůži ošklivě podráždit.

MIMIFORUM zjistilo:

Nebezpečná barviva

  • K barvení textilu se používá více než 800 různých barviv. O 49 z nich se ví, že jde o alergeny.

  • Nejčastějším původcem alergií jsou tzv. disperzní barviva. Problémy způsobuje například akrylátová barva Basic Red 46.

  • Alergií na textil trpí jen 1–2 % lidí. Mnohem víc jich reaguje právě na zmíněná barviva.

  • Vzhledem k nebezpečným účinkům barviv se doporučuje oděvy před nošením vyprat.

  • Pokud oblečení silně či nepřirozeně páchne, vůbec ho nekupujte.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse