vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nebezpečná pyrotechnika: Na toto si dejte pozor!

30. prosince 2014

Nebezpečná pyrotechnika: Na toto si dejte pozor!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Pyrotechnika oheň ohňostroj nebezpečí Silvestr

preventan-mimiforum-banner

Zábavná pyrotechnika s oblibou používaná na Silvestra umí být řádně nebezpečná! Stačí málo a může dojít k vážnému zranění, anebo k požáru. Na co si dát při nákupu a při manipulaci pozor?

Každý rok provází silvestrovské oslavy i ohňostroje a domácí hrátky se zábavní pyrotechnikou. Díky špatné manipulaci a nedodržení bezpečnostních pravidel dochází ale každý rok ke spoustě nepříjemných úrazů a zranění, včetně vážných popálení, ale i amputací prstů, poranění tváře a očí.

 

zdravi-a-krasa-nebezpecna-pyrotechnika-ii-nahled Tipy, jak na pyrotechniku

Pokud se bez pyrotechniky neobejdete, věnujte alespoň velkou pozornost následujícím radám. Neodborné použití by se vám totiž nemuselo vyplatit.

 

-          Pyrotechniku nikdy nekupujte na stáncích a tržištích, ale jen ve specializovaných obchodech.

 

-          Nikdy nekupujte přebalené či načaté balení, vždy jen zabalený originál. Nekupujte také prošlou pyrotechniku.

 

-          Sledujte, aby na obalu bylo uvedeno správné označení (CE a číslo kategorie 1 až 3 do které spadá) a nechyběl český návod.

 

-          S pyrotechnikou nenechávejte o samotě děti, odpálení musí provézt vždy dospělá osoba (příp. osoba starší 15 let u kategorie k tomu určené) a dodržovat přitom bezpečnostní pokyny. Osoba by neměla být pod vlivem alkoholu.

 

-          Nikdy se nesnažte výrobky doma vylepšit či neexperimentuje s podomácku vyrobenou pyrotechnikou.

 

-          Pyrotechniku nikdy neodpalujte tam, kde hrozí zranění, nikdy s ní na nikoho nemiřte. Pamatujte, že je třeba dostatečný volný prostor, není vhodné místo plné stromů či pod elektrickým vedením.

 

-          Pozor též na skladování pyrotechniky. Nenechávejte ji u topení, radiátorů, svíček či ohně, ani ve vlhkých prostorách.

 

Anketa MIMIFORA:

Kupujete zábavnou pyrotechniku a kde?

 

Aneta (24): „Ano, Silvestra si bez ní nedovedu představit. Koupím ji tam, kde je po ruce, klidně i na stánku a žádné údaje na obalu nesleduji.“

 

Mirka (37): „Ne, nesmí mi přes práh. Mám k ní respekt, je to přece jen oheň a hrozí nebezpečí. K dětem nesmí vůbec, nechodíme proto ani na venkovní oslavy. I tam se může něco stát.“

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse