vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nebezpečná dehydratace: Takto ji poznáte!

18. července 2013

Nebezpečná dehydratace: Takto ji poznáte!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Pocení léto nevolnost dehydratace voda

preventan-mimiforum-banner

Dehydratace se v létě může objevit velmi rychle – zvlášť u dětí. Je proto velmi důležité jí předcházet a dodržovat pitný režim. 

V horkých letních dnech je tu dřív, než se nadějete. A zvlášť u dětí. Stačí málo pít a záhy se dostaví příznaky. Dehydratace totiž znamená nízký obsah vody v těle. Díky tomu tělo nemůže provádět veškeré procesy, které zaručují správnou funkci organismu, ani produkovat energii. Cítíme se unavení, točí se nám hlava, máme žízeň. Pokud nezareagujeme čas, může vše skončit i kolapsem.

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky dehydratace deti-a-rodina-nebezpecna-dehydratace-ii-sh-nahled

-          Náhlý pocit žízně.

-          Sucho v ústech.

-          Suchá kůže.

-          Menší pocení.

-          Točení hlavy, nevolnost, závratě.

-          Velmi tmavá barva moči, menší močení.

-          Zimnice, třes.

-          Může se objevit zvýšená teplota.

-          U dětí se může objevit hluboké dýchání, apatie, plynatost či porucha krevního oběhu. Mezi její příznaky patří chladná našedlá kůže, zrychlený pulz či suché sliznice.

 

Bez vody není život

Lidské tělo bez vody nedokáže fungovat. Zatímco bez jídla můžeme vydržet měsíc, ale i padesát dní, bez tekutin to nejde. Více jak týden bez vody nepřežijeme. Lidské tělo totiž vodu potřebuje k základním funkcím. Voda odchází dýcháním a kůží, močí, pocením. Ztráta se zvyšuje v případě tropických teplot, anebo při průjmech. Běžně bychom denně měli vypít alespoň 2,5 litru vody či jiných tekutin. Ty se doporučuje pít průběžně, alespoň dvě deci za hodinu.

Tři druhy dehydratace

Existují tři druhy dehydratace. Ta, která díky nedostatečnému příjmu tekutin, se označuje jako hypertonická a dochází při ní k úbytku vnitrobuněčné i mimobuněčné tekutiny. Dehydratace izotonická se často objevuje při průjmech a zvracení. Při hypotonické dehydrataci se snižuje objem mimobuněčné tekutiny a zvyšuje objem vnitrobuněčné. Příčinou bývá ztráta soli a objevuje se při onemocnění ledvin a dalších chorobách. Třeba i tehdy, jsou-li ztráty tekutin při průjmech či po velké sportovní zátěži doplňovány jen čistou vodou. Ve vážných případech může být dehydratace nebezpečná, a dokonce i smrtelná. Proto je důležité jí předcházet, a to dodržováním pitného režimu.

Tipy MIMIFORA:

První pomoc při dehydrataci

-          Ihned zvýšit příjem tekutin. Doporučuje se pít to, co dotyčnému chutná, nikoli mu násilím nutit pití, které nesnáší.

-          Tekutiny je třeba podávat po malých dávkách delší dobu. Pokud je člověk dehydrovaný a přijal by zaráz velké množství tekutin, žaludek to nemusí snést. A může se mu udělat špatně a objevit se zvracení.

-          V případě apatie či bezvědomí neprodleně kontaktovat lékaře či rychlou záchrannou službu.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse