vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Návrat zpět do školky. Školu nezvládá…

28. listopadu 2012

Návrat zpět do školky. Školu nezvládá…

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: školák docházka odklad školka škola

preventan-mimiforum-banner

Pokud se během prvního pololetí u prvňáčka ukáže, že není na povinnou docházku zralý, mohou se rodiče se školou dohodnout na nepříliš populárním kroku – vrátit dítě do školky. Pro dítě však může jít o pořádné trauma.

Preventan Junior

Obranyschopnost dětí dokáže podpořit Preventan Junior. Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek s ověřenou účinností. Ta spočívá v aktivaci imunitního systému, zejména na sliznicích navýšením tvorby protilátek. Tím brání průniku virů a bakterií do organismu. Doporučujeme ho užívat dlouhodobě, zejména v době zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. Pastilky mají příjemnou ovocnou chuť a obsahují speciální sladidlo xylitol, které neublíží dětským zoubkům. Jsou vhodné pro děti od 3 let.

preventan-junior-maly

Doplněk stravy

Více ZDE

Může se to stát i vám. Dítě nastoupí do první třídy, jenže místo toho, aby si zvyklo na roli školáka, nemůže si na nové prostředí zvyknout. Nestačí svým spolužákům, má problém se adaptovat, nevydrží sedět v lavici a soustředit se, je roztěkané a hravé, má potíže s grafomotorikou a další. Zkrátka potíží, které se mohou objevit, je mnohem více. A tak s koncem prvního pololetí přichází stále více v úvahu málo populární varianta – návrat zpět do mateřské školky.

Dítě má pocit selhání

Pokud se během prvního půl roku ve školních lavicích ukáže, že dítě není na školu dostatečně zralé a nevypadá to, že by nastalo zlepšení, mohou rodiče zvolit nepříliš oblíbenou možnost návratu do školky, která je však často traumatizující pro ně i pro děti. Zatímco dospělí si vyslechnou od svého okolí, jak je jejich dítě neschopné a nezvládá výuku, v ještě horší situaci jsou malí školáci. Doteď se trápili v lavicích a zaostávali za spolužáky a po návratu do školky jsou vystaveny posměšným poznámkám mladších dětí. To vše v nich může vyvolat pocit, že selhali, ze kterého se budou dlouho dostávat.

MIMIFORUM zjistilo:

Dodatečný odklad docházky

Pokud dítě školu nezvládá, můžete do konce ledna podat žádost o dodatečný odklad školní docházky řediteli školy (viz § 37 zákona č. 561/204 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů). Zamítne-li ji, lze poslat odvolání ke krajskému úřadu. Týká se to i dětí, které do školy nastoupily s odkladem. V každém případě by pro dodatečný odklad měly být závažné důvody.

Syn nesl odklad těžce

„Je to všechno má vina. Učitelky ze školky mě se synem posílaly do poradny s tím, že podle nich není na školu zralý. Odmítla jsem – není to přece žádný hlupák! U zápisu prošel a nastoupil do školy. Bylo mu čerstvých šest let, je narozený v srpnu. Všichni mi doporučovali odklad, ale já to nechtěla slyšet. Jak by se na nás dívali známí! Byla to chyba. Syn ve škole nezvládal. Měl problém se psaním i čtením, nevydržel se soustředit, byl roztěkaný, nepamatoval si, chtěl si hrát. Vše došlo tak daleko, že nám doporučili dodatečný odklad a návrat zpět do školky. Syn to nesl velmi těžce. Začal se pomočovat, uzavřel se do sebe. Docházíme k psychologovi a já si nadávám, že jsem tenkrát ostatní neposlechla,“ svěřila nám svůj příběh Jarmila (38).

Nástup do školy dobře zvažte deti-a-rodina-navrat-zpet-do-skolky-ii-sh-nahled

Podle odborníků je proto víc než důležité velmi dobře zvážit nástup do školy či případný odklad. Pokud si nejste jistá zralostí svého dítěte, proberte situaci s učitelkami ve školce a zajděte do pedagogicko-psychologické poradny. Další rok ve školce není žádná ostuda, ale mnohem horší by byl návrat ze školních lavic zpět.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:31 01.09.2013 - Aniette -

Návrat do školy

V pondělí 2. září 2013 od 9 do 14 hodin VZP potěší školáky v Liberci, České Lípě, Děčíně, Litoměřicích, Mostě a Ústí nad Labem. Před budovou VZP ve všech zmiňovaných městech čekají na děti dárečky a soutěže. Budou se skládat puzzle, skákat přes švihadlo, nafukovat balónky a jezdit na indoboardech. Rodiče budou informovat o zdravotním pojištění.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse