vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Návaly pocení a do přechodu daleko. Partner to nesnese!

26. září 2014

Návaly pocení a do přechodu daleko. Partner to nesnese!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Pocení vztah přechod sex hormony

preventan-mimiforum-banner

Návaly horka a neúměrné pocení patří sice k příznakům přechodu, ale mohou signalizovat i řadu dalších potíží. Zvlášť, když je menopauza ještě daleko. 

„I když k tomu není důvod, začala jsem se šíleně potit. Je úplně jedno, že je chladno. Přepadají mě návaly horka, lije ze mě pot, připadám si jako blázen. Vyjdu ze sprchy a mola bych do ní jít znovu. Nejhorší je, že partner to nesnáší. Řekl, že mu to vadí a že se mě začíná štítit a odmítá proto sex. Pokud s tím něco neudělám, prý se se mnou rozejde,“ svěřuje se Martina (34). „Jenže já nevím, co dělat. Mám pocit, jako bych byla v přechodu, ale do toho mám snad ještě daleko,“ pokračuje.

 

Návaly pocení neznačí jen menopauzu

Návaly horka, pocení, problémy s menstruačním cyklem. To jsou jen některé z potíží, které řada lidí spojuje s přechodem. Jenže to vůbec nemusí být pravý důvod. Podobné příznaky totiž mohou znamenat řadu problémů a nemocí. Proto je důležité v případě, že vás nadměrné pocení trápí a o menopauzu jít ještě nemůže, navštívit co nejdříve lékaře.

 

Co může za návaly pocení stát?

 

Štítná žláza

Návaly pocení můžou být jedním z příznaků zvýšené funkce štítné žlázy. Pokud se u vás objevují i další příznaky (únava, nespavost, nervozita, bušení srdce, nesnášenlivost tepla, svalová slabost, hubnutí či přibírání), požádejte lékaře o vyšetření. To se provádí z krve, kdy se zjišťuje hladina hormonu TSH a volných hormonů štítné žlázy. V případě, že se zvýšená funkce štítné žlázy prokáže, je nezbytná návštěva endokrinologa, který stanoví léčbu.

 

Hormonální nerovnováha

Pokud se u ženy z jakéhokoli důvodu objeví hormonální nerovnováha, může ji provázet také nadměrné pocení, a to na různých částech těla. Nemusí jít jen o těhotenství či menopauzu, ale za hormonální nerovnováhu může i dlouhodobý stres, nemoc, užívání antikoncepce apod. Mezi další příznaky patří únava, změna délky cyklu, deprese, návaly horka, emoční nestabilita, bušení srdce, suchá kůže a sliznice.

 

Nedostatek hořčíku

Za nadměrným pocením může stát i nedostatek některých vitaminů a minerálů – třeba hořčíku. Typické je hlavně pocení noční a další příznaky – nespavost a problémy se spánkem, buzení, únava ad. Pokud je toto důvod přílišného pocení, stačí hořčík doplnit.

 

Cukrovka sex-a-vztahy-nestastna-ve-vztahu-i-sh-nahled

Pokud se příliš potíte, může to ukazovat i na neléčenou cukrovku. V tom případě je třeba vyhledat lékaře a zahájit léčbu, aby nenastaly další komplikace. Mezi další příznaky, že by mohlo jít právě o cukrovku, patří nadměrná žízeň nebo suchost v ústech, zvýšená únava, nedostatek energie, neustálý hlad, časté nutkání na močení, náhlé výraznější hubnutí, pomalé hojení ran a modřiny. Může se objevit i svědění kůže, zhoršení zraku a brnění nohou.

 

Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse