banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Návaly horka v létě:  Jak to zvládnout?

28. července 2016

Návaly horka v létě: Jak to zvládnout?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: návaly horka Pocení klimaktérium menopauza rakovina

preventan-mimiforum-banner

Návaly horka patří k hlavním příznakům menopauzy. Umějí pořádně znepříjemnit život. V životě je pozná 75 % žen, a ty se shodují na jednom – kdo to nezažil, nepochopí, jak strašné to je. Zvlášť v horkých letních dnech.

Diskutujte: Jaký je váš recept, jak zvládnout návaly horka v létě?


Tři čtvrtiny žen. To je počet těch, které podle statistik trápí návaly horka v menopauze. I když číslo vypadá děsivě, neznamená to, že potkají i vás. 25 % žen se totiž nepříjemným příznaků, které kolísající hladiny hormonů v ženském těle přinášejí, zcela vyhne. Velkou roli hraje i dědičnost. Pokud vaše maminka těmito problémy netrpěla, je velká naděje, že nepotkají ani vás a menopauzou proplujete bez problémů.

Zajímavost MIMIFORA:

Návaly znamenají nižší riziko rakoviny

Pro všechny ženy, které trpí návaly horka, mají odborníci dobrou zprávu. Podle nich totiž mají mnohem menší šanci, že v budoucnu onemocní rakovinou prsu. Za vším totiž stojí hormon estradiol. Odhaduje se, že ženy s nepříznivými projevy menopauzy ho mají až o 40 % méně než ostatní. Estradiol je přitom formou hormonu estrogenu, a je prokázáno, že stojí za vznikem některých forem rakoviny prsu.

Pot až u konečků vlasů

„Kdo to nezažil, nepochopí. Jakmile jsem přišla do přechodu, můj život se změnil v peklo. Návaly horka mě přepadaly až třicetkrát za den. Najednou mě polila obrovská horkost, která jako by se náhle vyhrnula z kůže a konečků vlasů. Celé mé tělo chytil záchvat z horka a vyrazil na něm pot. Měla jsem rázem mokré oblečení, vlasy mi slehly a měla jsem je mastné. Potila jsem se tak, až to vypadalo, že o sebe vůbec nedbám. Nepřála bych to ani svému nepříteli,“ říká Miroslava (50).

MIIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-navaly-horka-v-lete-ii-sh-nahled

Jak se zbavit návalů horka

Poraďte se s lékařem

Správně nastavená hormonální terapie může návaly omezit, anebo utlumit zcela. Dobrou alternativou mohou být i přírodní produkty zaměřené na menopauzu, které jsou volně prodejné v lékárnách.

Změňte svůj jídelníček

Je prokázáno, že návaly horka v menopauze přímo vyvolávají určité potraviny. Jsou jimi především káva, alkohol a kořeněná jídla. V případě problémů je proto třeba se jim vyhnout. Naopak se vyplatí do jídelníčku v rozumné míře zařadit sóju. Její výtažky jsou součástí i mnoha doplňků stavy a soudí se, že obsahují rostlinné hormony, které pomáhají zmírnit příznaky menopauzy. Kromě toho se vyplatí ještě jedno – snižte příjem tučných jídel a omezte solení.

Zvyšte příjem vápníku

Zdravá strava pomáhá nejen proti návalům horka, ale i proti dalším příznakům, které období menopauzy provázejí. Například výrobky s vyšším obsahem kalcia pomohou proti řídnutí kostí. Proto se doporučuje zvýšit příjem mléčných výrobků a jíst i luštěniny, brokolici a ryby, především lososa.

Sportujte

Za návaly horka může stát i vysoký cholesterol. Proto je víc než dobré nejen dodržovat zásady zdravé výživy, ale také sportovat. Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Postačí i rychlá chůze, anebo mezi střední a starší generací tolik oblíbený nordic walking.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa