darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
 • 10. ledna 2018

  Partner chce dítě. Ale svatbu ne!

  Většina mužů se do manželství příliš nehrne. Když ale mají přijít děti, vnímá to mnoho žen jako pro

 • 5. ledna 2018

  Je líbání nevěra?

  Na otázku, zda je líbání nevěra či nikoli, se názory různí. Jak se na to dívají naše čtenářky? Co p

Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Návaly horka v létě: Jak to zvládnout?

28. července 2016

Návaly horka v létě: Jak to zvládnout?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: návaly horka Pocení klimaktérium menopauza rakovina

preventan-mimiforum-banner

Návaly horka patří k hlavním příznakům menopauzy. Umějí pořádně znepříjemnit život. V životě je pozná 75 % žen, a ty se shodují na jednom – kdo to nezažil, nepochopí, jak strašné to je. Zvlášť v horkých letních dnech.

Diskutujte: Jaký je váš recept, jak zvládnout návaly horka v létě?


Tři čtvrtiny žen. To je počet těch, které podle statistik trápí návaly horka v menopauze. I když číslo vypadá děsivě, neznamená to, že potkají i vás. 25 % žen se totiž nepříjemným příznaků, které kolísající hladiny hormonů v ženském těle přinášejí, zcela vyhne. Velkou roli hraje i dědičnost. Pokud vaše maminka těmito problémy netrpěla, je velká naděje, že nepotkají ani vás a menopauzou proplujete bez problémů.

Zajímavost MIMIFORA:

Návaly znamenají nižší riziko rakoviny

Pro všechny ženy, které trpí návaly horka, mají odborníci dobrou zprávu. Podle nich totiž mají mnohem menší šanci, že v budoucnu onemocní rakovinou prsu. Za vším totiž stojí hormon estradiol. Odhaduje se, že ženy s nepříznivými projevy menopauzy ho mají až o 40 % méně než ostatní. Estradiol je přitom formou hormonu estrogenu, a je prokázáno, že stojí za vznikem některých forem rakoviny prsu.

Pot až u konečků vlasů

„Kdo to nezažil, nepochopí. Jakmile jsem přišla do přechodu, můj život se změnil v peklo. Návaly horka mě přepadaly až třicetkrát za den. Najednou mě polila obrovská horkost, která jako by se náhle vyhrnula z kůže a konečků vlasů. Celé mé tělo chytil záchvat z horka a vyrazil na něm pot. Měla jsem rázem mokré oblečení, vlasy mi slehly a měla jsem je mastné. Potila jsem se tak, až to vypadalo, že o sebe vůbec nedbám. Nepřála bych to ani svému nepříteli,“ říká Miroslava (50).

MIIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-navaly-horka-v-lete-ii-sh-nahled

Jak se zbavit návalů horka

Poraďte se s lékařem

Správně nastavená hormonální terapie může návaly omezit, anebo utlumit zcela. Dobrou alternativou mohou být i přírodní produkty zaměřené na menopauzu, které jsou volně prodejné v lékárnách.

Změňte svůj jídelníček

Je prokázáno, že návaly horka v menopauze přímo vyvolávají určité potraviny. Jsou jimi především káva, alkohol a kořeněná jídla. V případě problémů je proto třeba se jim vyhnout. Naopak se vyplatí do jídelníčku v rozumné míře zařadit sóju. Její výtažky jsou součástí i mnoha doplňků stavy a soudí se, že obsahují rostlinné hormony, které pomáhají zmírnit příznaky menopauzy. Kromě toho se vyplatí ještě jedno – snižte příjem tučných jídel a omezte solení.

Zvyšte příjem vápníku

Zdravá strava pomáhá nejen proti návalům horka, ale i proti dalším příznakům, které období menopauzy provázejí. Například výrobky s vyšším obsahem kalcia pomohou proti řídnutí kostí. Proto se doporučuje zvýšit příjem mléčných výrobků a jíst i luštěniny, brokolici a ryby, především lososa.

Sportujte

Za návaly horka může stát i vysoký cholesterol. Proto je víc než dobré nejen dodržovat zásady zdravé výživy, ale také sportovat. Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Postačí i rychlá chůze, anebo mezi střední a starší generací tolik oblíbený nordic walking.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa