vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nastřižení uzdičky pod jazykem: Kdy je nezbytné?

12. listopadu 2013

Nastřižení uzdičky pod jazykem: Kdy je nezbytné?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nástřih uzdička Jazyk výslovnost kojení

preventan-mimiforum-banner

Potíže s kojením, anebo špatná výslovnost u předškoláků. To vše může mít na svědomí zkrácená podjazyková uzdička. 

Nesprávné přisátí a problém s kojením u miminek, potíže s výslovností u batolat až předškoláků. To jsou hlavní problémy, které může mít na svědomí zkrácená podjazyková uzdička. Odborně se nazývá ankyloglossia a jde o vrozenou vadu, která trápí až 5 % dětí. Maminkám může také velmi znepříjemnit kojení, protože na svědomí mívá tvorbu bolestivých ragád.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznat zkrácenou uzdičku

-          Miminko má problém s kojením, špatně saje, málo přibírá, kojení je dlouhé a časté, přesto miminko vysaje jen velmi málo mléka.

-          Typický je srdcovitý tvar jazyka při vypláznutí. Když se dítě pokouší jazyk klasicky vypláznout a zvednout, rozšíří se a vytvoří tvar srdce.

-          Dítě není schopno jazyk dostatečně vypláznout.

-          Dítě nezvládne takový úkon, jako je olíznutí celých úst jazykem.

-          U starších dětí může na přirostlou uzdičku ukázat špatná výslovnost, především hlásek D, T, N, L, R, Ř, které vyžadují volnější pohyb jazyka.

 

Nastřižení uzdičky

Pokud se problémy s přirostlou uzdičkou u dítěte projeví, většinou lékaři doporučují provést ambulantní zákrok – nastřižení uzdičky. Přijde-li se na potíž hned v porodnici, provádí se většinou rovnou tam. U malých miminek je totiž uzdička tenkou blankou a zákrok je rychlý a prakticky bezbolestný. Také u větších dětí se provádí ambulantně, avšak pro dítě samotné může znamenat mnohem větší trauma.

 

Na zákrok raději dříve

„Dodnes lituji, že jsem se synem na přestřižení uzdičky nešla už dřív. Doporučili nám zákrok ale až v pěti letech a syn jej velmi těžko snášel. Držela jsem ho já i sestra, vše se provádělo bez umrtvení, teklo mu hodně krve a dlouho brečel. Od té doby nechce doktory ani vidět. Pokud budu mít druhé dítě, pohlídám si to a bude-li to nutné, nechám se poslat dřív, dokud z toho dítě ještě nemá rozum,“ svěřuje svůj zážitek Soňa.

 

deti-a-rodina-nastrizeni-uzdicky-pod-jazykem-ii-sxc-nahled Dvě řešení – cvičení nebo zákrok

Pokud lékař u dítěte potvrdí zkrácenou uzdičku, nemusí být vždy zákrok jediným možným řešením. Jde totiž o tzv. slizniční řasu, která může povolit a rozhýbat se díky správně zvolenému cvičení. Je-li však pevná, krátká či je jazyk téměř přirostlý, pak je ambulantní zákrok nezbytný.

 

Nástřih, anebo laser?

Zákrok se většinou provádí v místním znecitlivění střižením uzdičky a trvá krátce, v řádu minut. Provést jej však lze i laserem. Místo se hojí zhruba dva týdny a je třeba dát pozor na to, aby nedošlo k opětovnému srůstu. Proto je třeba s jazykem cvičit, vyplazovat jej, olizovat rty. Opatrnost je na místě i při ústní hygieně, protože by mohlo dojít k poranění.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse