vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Naše tělo a voda: Proč bez ní nelze žít?

26. března 2015

Naše tělo a voda: Proč bez ní nelze žít?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: tekutiny tělo krev organismus voda

preventan-mimiforum-banner

Voda je pro náš organismu zcela nepostradatelná a déle jak týden bez ní nepřežijeme. Na co všechno má v těle vlastně vliv?

Zatímco bez jídla můžeme vydržet i padesát dní, bez vody to nejde. Více jak týden bez ní nepřežijeme. Lidské tělo tvoří z 60 až 70 % voda a je tedy jasné, že vodu potřebuje k základním funkcím. Voda odchází dýcháním a kůží, močí, pocením. Ztráta se zvyšuje v případě tropických teplot, sportování a zvýšené fyzické aktivitě, anebo při průjmových onemocněních a horečnatých stavech.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Ženy mívají menší pocit žízně!

To ale může způsobit nemalé problémy a vést k dehydrataci. Proto je třeba pít i tehdy, když nemáme potřebu. Minimálně sklenici vody každou hodinu. Tělu totiž musíme dodat tekutiny, které během dne ztratí a vypotí – to je za běžných podmínek 1,8 až 2,6 litru. Nižší pocit žízně mívají také děti a senioři.

 

Na co potřebujeme vodu

Voda je součástí všech buněk v těle, které bez ní nemohou správně fungovat. Je základní složkou hlavních krevních tekutin – krve a lymfy. Rozpouští škodlivé látky a pomáhá je vyplavovat z těla. Má důležitou termoregulační funkci – je vlastně jakýmsi naším chladicím systémem. Je nezbytná pro správnou funkci všech orgánů, včetně mozku. Aby tělo fungovalo správně, měli bychom denně alespoň 2,5 litru vody či jiných, vhodných, tekutin.

 

Tip MIMIFORA:

Před jídlem sklenici vody!

Dejte si sklenici vody před každým jídlem! Budete mít menší hlad, a tedy i méně sníte. Voda zaplní žaludek a možná zjistíte, že jíst v tu chvíli ani nemusíte. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. 

 

Co se děje, když málo pijeme zdravi-a-krasa-nase-telo-a-voda-ii-sh-nahled

Pokud málo pijeme, záhy se to projeví na správném fungování našeho těla. Krev houstne, hůře teče, začne nás bolet hlava, jsme unavení, malátní, podráždění. Zhoršuje se i prokrvení mozku, protože krev k němu nepřivádí dostatek kyslíku. Houstne ale nejen krev, ale i moč, což vede k přetěžování ledvin a vzniku kamenů. Sliznice jsou vysušené, hůř se nám dýchá, pokožka má sklony ke scvrkávání a vzniku vrásek. Zhoršující se trávicí procesy, hrozí zácpa. Zvlášť v létě může velmi rychle přijít dehydratace. Dochází ke zpomalení metabolismu, a to se může projevit nepříjemným přibíráním na váze.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak ztrácíme z těla vodu

Močí – 1 až 1,5 litru
Odpařování tělesným povrchem – 0,6 až 0,8 litru
Dechem – 0,4 litru
Potem – až 2 litry (dle fyzické aktivity a venkovních teplot)

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
16:46 15.08.2015 - Eduard -

nezájem-proč?

Seskupení cyniků a parazitů v radách OSN a EU neřeší globální problém pitná voda, otázka k čemu jsou?Mohu jim dokázat,že je reálné řešení sám to nedokážu,najde se zájemce?tel.723731197

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse