vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Narodilo se mi dítě s rozštěpem!

8. září 2011

Narodilo se mi dítě s rozštěpem!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kyselina listová vývojové vady prevence rozštěp

preventan-mimiforum-banner

Rozštěpy rtu a patra patří mezi nejčastější vývojové vady, jenže ne vždy se je podaří odhalit již v průběhu těhotenství. A tak se spousta maminek na situaci, že se jí narodí dítě s touto vadou, nestihne připravit, a co ji čeká, zjistí až na porodním sále…

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

„Měla jsem zcela normální těhotenství. Všechna vyšetření, ultrazvuky i tripple testy dopadly dobře, a tak jsme byli přisvědčeni, že čekáme zdravé dítě. Když se nám narodil chlapeček s rozštěpem rtu, byli jsme v šoku,“ vypráví Marcela (36).

„Vypadal hrozně, nos mě na stranu a nad pusinkou obrovskou díru. Několik nocí jsem probrečela, ale když jsem potkala maminku, jejímuž miminku s jinou vrozenou vadou dávali maximálně rok života, vzchopila jsem se. Vždyť je to jen kosmetická vada a dá se opravit! Dnes má syn tři roky, máme za sebou několik operací. Zatím nemluví, ale je veselý a jinak v pořádku.“

 

Rozštěpy patří mezi vývojové vady

Rozštěpy patra a rtu patří mezi vrozené vývojové vady. Přesné příčiny, proč vlastně vznikají, nejsou sice známé, ale jisté je, že roli hraje více faktorů – jak dědičné dispozice, tak vnější vlivy. Rozštěpy navíc nejsou zcela neobvyklou vadou – jedno dítě s ní se rodí zhruba na 580 zdravých.

Rozlišují se dva základní typy – rozštěpy rtu a parta. Rozštěpy rtu trpí častěji chlapci a je při nich postižený ret v různé míře – od zářezu až po rozdělení rtu, týkat se to ale může i dásně a čelisti. Může být buď jedno, nebo oboustranný. Druhou skupinu tvoří rozštěp patra, který naopak bývá dvakrát častější u děvčat a zasahuje měkké či tvrdé patro. Objevit se může i kombinace obou.

 

Fakta MIMIFORAdeti-a-rodina-dite-s-rozstepem-2

● Rozštěpové vady rtu a patra patří mezi nejčastější vrozené vývojové vady hlavy a krku.

● U nás se ročně narodí zhruba 160 dětí s touto vadou, v USA je jich až pět tisíc.

● Nejméně dětí s rozštěpem se rodí černochům.

 

Rozštěp život znepříjemní, ale neznemožní

Pokud se vám narodí dítě s rozštěpem, bude to sice nepříjemné, ale díky pokročilé medicíně a plastické chirurgii se nad vším dá zvítězit. Je však třeba počítat s tím, že dítě bude mít těžší vstup do života, a vy se budete muset obrnit notnou dávkou trpělivosti. Děti mívají většinou problém s kojením (ale velkou část jich kojit lze) a s příjmem potravy vůbec, mohou se objevit poruchy řeči, začínají mluvit později a jsou několikanásobně více ohroženy záněty středního ucha. První operace se provádí ve specializovaném centru většinou co nejdříve po narození, poté následují další zákroky až do dospělosti.

 

Prevence rozštěpů: Kyselina listová

Prevence rozštěpových vad je obtížná – důvodem je, že se stále přesně neví, co vše za ně může. Zásadní roli však hrají první dva měsíce těhotenství, kdy se vytvářejí základy obličeje, a proto se doporučuje vynechat alkohol, cigarety a samozřejmě drogy, stejně jako léky nevhodné pro těhotné ženy. Proti vývojovým vadám příznivě působí i kyselina listová, kterou můžete užívat v tabletách v kombinaci s dalšími vitaminy určenými pro těhotné ženy.

 Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:12 27.03.2012 - Lucka -

rozštěpy

Informace o rozštěpech, diskuzi a příběhy maminek, fotogalerii dětí před a po operaci najdete na www.rozstepy.cz

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse