vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Narkóza u dětí: Jak moc je nebezpečná?

16. září 2014

Narkóza u dětí: Jak moc je nebezpečná?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: anestezie narkóza porucha děti adhd

preventan-mimiforum-banner

Na tom, zda je či není narkóza pro děti nebezpečná, se odborníci nemohou shodnout. Zatímco většina z nich problém nevidí, jiní mluví o možném spojení s poruchami učení či s ADHD.

Po anestezii u dětí odumírají mozkové buňky, říká se stále mezi rodiči. Odborníci ale upozorňují, že jde jen o mýtus, který se stále nedaří vymýtit. Běžná občasná narkóza pro dítě nebezpečná není – mohou se objevit jen komplikace, jakou například alergická reakce či další běžná rizika související s narkózou. Bývají ale výjimečné.

 

Mám z narkózy strach

„Dvouletý syn má jít na operaci v narkóze a já mám hrozný strach. Četla jsem, že u dětí může být nebezpečná, protože při ní mohou odumírat mozkové buňky. Teď nevím, co dělat. Zda synův zákrok odložit, až bude větší, nebo to risknout. Mám stach, aby se mu díky celkové anestezii nepoškodil mozek,“ svěřuje se Lída (29).

 

Rizika anestezie

Potíže při anestezii se u dětí mohou objevit, pokud jich je nuceno za měsíc podstoupit větší množství. Například při těžkém úrazu, popáleninách apod. Mluví se o poruchách chování, vnímavosti či učení. Některé lékařské studie ale uvádějí, že pokud dítě podstoupí narkózu do dvou let, mívá právě poruchy učení mnohem častěji. Navíc mívá tři až čtyřikrát větší potíže s řečí a jazykem, než jeho vrstevníci. Potíže se přitom nemusejí objevit hned, ale až za pár let ve škole v době, kdy by souvislost s narkózou jen málokoho napadla.

 

Potíže po pár letech

„Syn díky nepříjemnému úrazu prodělal v roce a půl několik operací, všechny v celkové anestezii. Zdálo se, že to snášel dobře. Proto by mě nikdy nenapadlo, že se problémy mohou objevit později. V první třídě měl velké potíže se soustředěním a učením. Skončili jsme v poradně a u psychologů. Jeden z nich se zeptal, zda jako malý neprodělal narkózu. Řekl mi, že zde může být souvislost. Mě by to nikdy nenapadlo,“ říká Irma (35).

 

Vyšší riziko ADHD deti-a-rodina-narkoza-u-deti-ii-sh-nahled

I když spousta odborníků tvrdí, že narkóza je dnes poměrně bezpečná, vědecké týmy na celém světě stále provádějí různé výzkumy, zda je tomu opravdu tak. Jeden z nich, který provedl lékařský tým z Mayo Clinic, například ukázal, že děti, které do tří let alespoň dvakrát podstoupí anestezii, mají až třikrát vyšší riziko, že se u nich objeví ADHD. Proti dětem, které narkózu v tomto věku nepodstoupili ani jednou. Vše je však ve stádiu dalších výzkumů, a tak nelze zatím dělat podle expertů ukvapené závěry, jako například že by anestezie mohla být jednou z příčin vzniku ADHD.

 

Anketa MIMIFORA:

Bojíte se narkózy u dětí?

 

Alena (30): „Ne. Dnes je medicína na takové úrovni, že nemám strach. Určitě bych zákroku nebránila, kdyby byl nutný.“

 

Simona (41): „Ano a moc. První syn prodělal do tří let minimálně šest anestezií. Dnes je ADHD a má mnoho poruch učení. Věřím, že to spolu souvisí, a kdyby to šlo, bránila bych se celkové narkóze u malých dětí, jak jen to jde.“

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
14:18 10.06.2015 - MARCO -

ANESTEZIE -NARKOZA

ANO TO JE SICE NA VYSOKÉ ÚROVNI TO SKUTEČNĚ JE NENÍ SE ČEHO OBÁVAT, VAŠE DÍTĚ VŠAK ALE BY MĚLO SPOLUPRACOVAT S LÉKAŘI TAK ABY LÉKAŘI BYLY SCHOPNI VAŠE DÍTĚ BEZPEČNĚ SLADCE USPAT OXIDEM DUSNÝM N20/ISOFLURAN A SUFLORAN ATD SUFLURAN PŘÍJEMNĚ VONÍ PO BROSKVÍCH I MNĚ TO VONĚLO A RYCHLE TO IHNED PŮSOBÍ TEN NÁSTUP UČINKU TOHO NARKOTIZAČNÍHO NASLÁDLÉHO PLYNU. NĚKDO TVRDÍ ŽE SMRDÍ JINÍ ZAS TVRDÍ ŽE PŘÍJEMNĚ VONÍ MNĚ TO VONĚLO.
14:11 10.06.2015 - MARCO -

Bez OBAV

NENÍ SE ČEHO OBÁVAT DÁ SE TO ZVLÁDNOUT JEN JE TŘEBA SVÉMU DÍTĚTI VŠE DOPODROBNA VYSVĚTLIT A UKLIDNIT HO NEJLÉPE BÝT MU PSYCHICKOU OPOROU.DÍTĚ TĚ VŠE PAK LÍP SNÁŠÍ...........

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse