vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Náladovost před menstruací: Jak to vyřešit?

10. února 2015

Náladovost před menstruací: Jak to vyřešit?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: náladovost Antikoncepce menstruace hormony syndrom

preventan-mimiforum-banner

Náladovost před menstruací, příliš citlivá prsa a další potíže. Příznaky tzv. premenstruačního syndromu trápí až 80 % žen. Jak na ně vyzrát?

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

„Každý měsíc je to stejné. Pár dní před menstruací se se mnou vůbec nedá vydržet. Jsem nervózní, náladová, vzteklá, na každého se utrhuju. Nedokážu se ovládnout. Partnera to štve a začíná mi to dávat jasně najevo. Jenže já nevím, co s tím. Nejvíc mě mrzí, že to odnáší moje okolí,“ svěřuje se Lída (29).

 

Problémy trápí až 80 % žen

Není pochyb o tom, že na vině jsou hormony a jejich kolísání ve druhé polovině cyklu. A problém je častější, než se zdá. Podle odborníků trpí tzv. premenstruačním syndromem v menší či větší míře až 80 % žen. Jeho projevy jsou různé a trvají od dvou dní až po dva týdny před očekávanou menstruací. S jejím nástupem ustupují a mizí. Patří mezi ně náladovost, podrážděnost, únava, úzkosti až deprese, zvýšená citlivost prsou, pocit nafouknutí břicha či jeho bolesti.

Tipy, jak to zvládnout

Pokud vás trápí příznaky v takové míře, že nemůžete normálně fungovat, je nezbytné vše řešit s lékařem, který může doporučit např. užívání hormonální antikoncepce. Chcete-li si však zkusit pomoct sama, zde je několik tipů jak projevy premenstruačního syndromu snížit či na ně vyzrát.

 

Upravte životní styl

V době před očekávanou menstruací více odpočívejte a relaxujte, dbejte na dostatek spánku. Jezte zdravě, zvyšte ve stravě podíl ovoce a zeleniny, vynechejte alkohol a omezte kofein.

 

Zkuste drmek obecný

Lidově se mu říká Abrahámův strom a extrakt z něj se používá právě ke zmírnění projevu premenstruačního syndromu. Obsahuje látky, které působením na dopaminové receptory v předním laloku podvěsku mozkového snižují zvýšené hladiny hormonu prolaktinu. To vede k úpravě menstruace a mírnění předmenstruačních obtíží.

 

Tip MIMIFORA:

Připravte si vlastní tinkturu!

50 g semene drmku obecného naložte do půl litru vodky a nechejte týden louhovat. Vodku slejte a semeno drmku zalijte dalšími 300 ml vodky. Nechejte minimálně čtrnáct dní louhovat vzniklou tinkturu užívejte večer po lžičkách. Pokud vám nebude chutnat, doslaďte ji medem.

 

Vyzkoušejte pupalku

Další možností je užívat pupalku dvouletou. Podle některých studií je to právě pupalkový olej, který je skvělým pomocníkem při prudkých změnách nálad před menstruací a pomáhá i proti zvýšené citlivosti prsou. Pupalku je však třeba užívat delší dobu, nikoli jen pár dní před menstruací.

 

Dejte šanci chmelu sex-a-vztahy-naladovost-pred-menstruaci-ii-sxc-nahled

Chmel je znám nejen jako surovina k vaření piva, ale ví se také o jeho léčivých účincích. Pomáhá regulovat menstruační cyklus, působí proti podrážděnosti, navíc má lehce sedativní účinky. Zkusit jej můžete ve formě čaje, ale i ve formě kapek společně ve směsi s dalšími bylinkami, které společně příznivě působí při hormonálních změnách a potížích, které vyvolávají.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse