vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nahota v rodině. Skrývat ji před dětmi nebo ne?

19. března 2015

Nahota v rodině. Skrývat ji před dětmi nebo ne?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nahota rodiče stud děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Je nahota v rodině zcela přirozená, anebo jsou jisté meze, které je vhodné respektovat? Kdy se děti začínají stydět a je dobré na to brát zřetel? A jak to máte doma vy?

Vitamin D3

– Doplněk stravy
 – Vitamin D3 (kalciferol)je látka, která významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, a tím přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů.

vitamin-d3_small

Doplněk stravy

Více ZDE


Nahota před dětmi. Téma, které je neustálým předmětem dohadů jak mezi rodiči, tak mezi odborníky. Zatímco jedna skupina je přesvědčena, že jde o něco zcela přirozeného a nahé tělo není třeba skrývat, druhá to vidí právě naopak. Chodit před dětmi bez oblečení? To by mělo být nepřípustné! Kde tedy najít tu správnou mez a jak to máte doma vy? Přinášíme i malou anketu našich čtenářek.

 

Malé děti nahotu neřeší

Zhruba do dvou až tří let dítě nahotu rodičů vůbec nevnímá. V té době tedy není nutné, pokud se dospělí rádi pohybují v rouše Evině a Adamově, skrývat se a zahalovat. Kolem čtvrtého roku se děti začínají o lidské tělo zajímat a porovnávat to své s dospělým. Pořád v sobě ale nemají stud, a tak i když mohou vysílat zvědavé pohledy či otázky, nijak je případná nahota rodičů nepohoršuje.

 

Změna přijde po osmém roce

Zlom nastává kolem osmého roku. V té době se děti začínají stydět, samy se zahalují a může jim být nepříjemné i to, pokud se před nimi rodiče producírují nazí. Tady je třeba zpozornět a brát své dítě v úvahu. Je-li mu nahota doma nepříjemná, nenuťte ho do ní a zahalujte se. Že se děti stydí, je přirozené. Pokud se před nimi převlečete či proběhnete nahá ze sprchy, nic se neděje. Ale chodit celé dny doma nahá v tomto věku dětí může být už přes míru.

 

Nejlepší je najít kompromis

Na druhé straně se odborníci shodují na tom, že škodí i druhý extrém. Úplné puritánství. Jsou rodiny, kde byla nahota rodičů a děti zcela tabu od nejútlejšího dětství. To dobré také není, protože se může stát, že dítě bude mít díky tomu problémy nejen se studem, ale i v budoucím sexuálním životě. Vždy je proto dobré najít kompromis a únosnou mez, která bude vyhovovat oběma stranám.

 

deti-a-rodina-nahota-v-rodine-ii-sh-nahled Anketa MIMIFORA:

Chodíte doma před dětmi nazí?

 

Alena (33): „Ano, oba s partnerem chodíme nazí běžně a neřešíme to. Děti jsou ale zatím malé, takže uvidíme, zda bude nějaká změna, až vyrostou, ale doufám, že ne. Nahota je pro nás přirozená a měla by být i pro naše děti.“

 

Miroslava (40): „Ne. Vyrostla jsem v poměrně puritánské rodině, rodiče jsem sama nahé neviděla nikdy. Možná mě to ovlivnilo, sama se nerada odhaluji. Ale nevidím jediný důvod, v čem by bylo prospěšné, abych před dětmi běhala nahá.“

 

Leona (41): „Ano, bereme to jako normální věc. Chodíme nazí běžně, hlavně v létě, koupeme se klidně celá rodina společně. Jsme přece jedna rodina, tak se nebudeme k sobě chovat jako k cizím.“

 

Marcela (42): „Velmi zřídka. Většinou jen tehdy, když si něco zapomene vzít do koupelny a podobně. Když se převlékáme v jedné místnosti, otáčíme se zády. Přijde mi to přirozené chránit si své soukromí, a do toho intimita patří. Běhat doma nazí před velkými dětmi mi přijde úplně mimo.“

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
16:49 20.04.2015 - simonatut -

Bez nadpisu

Já myslím, že je to normální věc

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse