vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nadměrné slinění u dětí. Co to znamená?

16. května 2018

Nadměrné slinění u dětí. Co to znamená?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: relux slinění Sliny laryngitida zuby zánět řeč dítě

preventan-mimiforum-banner

Co může znamenat nadměrné slinění u dětí? Nejčastěji doprovází prořezávání zoubků, ale příčin může být mnohem víc. 

Nejčastější příčinou nadměrného slinění u dětí bývá růst zubů. Jsou ale i případy, že dítě sliní a zuby už má dávno všechny. Co tedy ještě tento příznak může znamenat?

 

Růst zubů

Velmi často se tvoří nadměrné množství slin při růstu prvních zubů. Pokud je dítě v období, kdy se zoubky prořezávají, anebo by mohly začít, je velmi pravděpodobné, že slinění vše jen provází a odejde samo tak rychle, jako přišlo.

 

Opožděný vývoj řeči

Nadměrné slinění se často objevuje u dětí, u nichž je vývoj řeči opožděn. Doprovází je mnohdy i nesprávné polykání. Dítě totiž zatím neumí nastavit mluvidla tak, aby správně vydala určitou hlásku. Často tak příliš sliní děti kolem třetího roku, které zatím vůbec nemluví. V tomto případě je vše vhodné konzultovat s lékařem a logopedem.

 

Nemoc slinných žláz

Pokud růst zoubků není příčinnou, může jí být i některá z nemocí slinných žláz. Jde sice o choroby, které v dětském věku nejsou nejčastější, ale za zvážení a konzultaci s lékařem to rozhodně stojí. Zvlášť, když si nevíte rady s tím, co za slinění může.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Nadměrné slinění v souvislost se zuby se může objevit i u dospělých, třeba v případě prořezávání a růstu osmiček.

 

Reflux

Slinění může být i příznakem některé ze zcela jiných chorob, které nemají nic společného s dutinou ústní. Jednou z nich může být reflux. Kromě slinění zde bývají přítomny i jiné příznaky – dráždivý kašel, časté polykání či říhání, dávení se, ublinkávání. Příčinou je totiž obsah žaludku, který stoupá zpět do jícnu včetně kyselin a příznaky způsobuje. V tomto případě je důležité odhalit příčinu, podstoupit vyšetření na gastroenterologii a potíže léčit.

 

Infekční nemoci

U dětí může nadměrné slinění provázet i některé infekční onemocnění. Mezi ně patří spalničky, spála či zarděnky. V těchto případech jsou ale dominantní jiné příznaky onemocnění a slinění je může jen provázet.

 

Zánět hrtanu (Laryngitida) deti-a-rodina-nadmerne-slineni-u-deti-ii-sh-nahled

Zánětlivé onemocnění dýchací trubice, které je u dětí velmi časté a může být i nebezpečné, to je laryngitida. Čím je dítě menší, tím je nebezpečnější, protože při něm dojde ke zduření sliznic hrtanu i horních dýchacích cest a k otoku hlasivkových vazů. Mezi hlavní příznaky patří štěkavý kašel a obtížné dýchání, avšak vše můře provázet i nadměrná tvorba slin.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse