vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mýty a pravdy o antikoncepci

24. května 2016

Mýty a pravdy o antikoncepci

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Antikoncepce ochrana deprese těhotenství neplodnost sex akné

preventan-mimiforum-banner

Antikoncepce způsobuje přibírání na váze, snižuje chuť na sex a může vést k neplodnosti. I to se o pilulkách říká. Je to pravda, anebo jde jen o některý z mýtů? 

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Diskutujte: Jakou antikoncepci používáte a proč? 


Když na konci 50. let na trh přišla hormonální antikoncepce, znamenalo to doslova revoluci. Pilulky však obsahovaly až desetkrát více hormonů, než jich mají dnes, a tak se vědci zaměřili na to, jak jejich obsah snížit. I přes to, že dnes existují nízkohormonální preparáty, panuje kolem antikoncepce řada mýtů a pověr. Přinášíme vám ty nejzajímavější z nich.

Po antikoncepci přiberu!

Moderní přípravky s nízkými dávkami hormonů běžně přibývání na váze rozhodně nezpůsobují. Je ale pravdou, že v ojedinělých případech ke ztloustnutí dojít může. U citlivých žen mohou estrogeny způsobit zadržování vody v těle, u jiných zase gestageny zvýšit chuť k jídlu – a to se může projevit kily navíc. Obecně ale není pravdou, že byste tím, že začnete jíst antikoncepci, automaticky přibrala.

Nebudu mít chuť na sex!

To se stát může. Tedy ne, že byste zájem ztratila úplně, ale chutě se mohou výrazně snížit. I když výrobci se dušují, že to není pravda, vědci z Heidelbergu dokázali, že ženy užívající antikoncepci mohou pociťovat jak nižší chuť na milování, tak z něj mají nižší pocit uspokojení. Za vším stojí údajně nižší hladina testosteronu, který má na svědomí i ženské libido. Pokud na vás antikoncepce takto působí, je třeba ji po poradě s lékařem změnit za jinou, která tyto účinky mít nemusí.

Budu neplodná! sex-a-vztahy-myty-o-antikoncepci-ii-sh-nahled

Neexistují žádné dostupné studie, které by dokázaly jasnou souvislost mezi dlouhodobým braním antikoncepce a trvalou neplodností. Je ale jasné, že na každou ženu působí antikoncepce jinak, a tak podle lékařů může po jejím vysazení trvat až rok, než se tělo zase vrátí do normálu a dojde k pravidelné ovulaci. Na druhou stranu ale existuje také řada žen, která otěhotněla ihned po té, co antikoncepci přestala užívat.

Budu mít deprese!

Ne. A pokud ano, tak to pravděpodobně nebude souviset s užíváním antikoncepce. Odborníci dokonce tvrdí, že účinek bývá zcela opačný. Pilulky totiž obsahují hormony, které jsou blízké těm ve vaječníku. A protože zvyšují hladinu látek v mozku, které zlepšují koncentraci, mohou mít na centrální nervový systém dokonce příznivý vliv. Na některé ženy mohou mít i uklidňující účinky!

Budu mít krásnou pleť!

Mladé dívky, které trápí problémy s akné, si často nechávají psát antikoncepci právě z toho důvodu, aby u nich došlo ze zlepšení pleti. To se také skoro vždycky stane – a všichni jsou spokojení. Ovšem jen do chvíle, než dívka – či mladá žena – tabletky vysadí. Pak se totiž problémy s pletí většinou znovu vrátí, a tentokrát v celé své kráse. Na vznik akné má totiž vliv také hladina hormonů v těle. Pokud je nestálá, tvoří se více kožního mazu, a tak snadno dojde k ucpání pórů. Antikoncepce však hormonální hladinu srovná, a tím dojde i ke zlepšení pleti. Když ji však žena přestane užívat, problémy se vrací, a tak řada z nich musí vyhledat pomoc dermatologa.

Antikoncepce mění paměť!

Ano, je to tak. Ovšem nemusíte se děsit – neznamená to, že byste zhloupla, anebo si přestala pamatovat. Je však prokázáno, že ženy užívající hormonální antikoncepci, mají paměť typickou pro muže. Nevěnují tolik pozornosti detailům, zato si více pamatují podstatu emocionálně silného zážitku. Za vším totiž stojí estrogeny.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse