vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Myslíme ekologicky: Tahle třídíme odpad!

17. července 2012

Myslíme ekologicky: Tahle třídíme odpad!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: třídění odpadů myšlení Ekologie energie děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Vést děti k ekologickému myšlení se vyplatí už od malička. A začít můžete třeba tím, že budete společně třídit odpad.

GingiMax

Potřebujete zvýšit výkon a koncentraci? Zkuste GingiMax! Je určen osobám se zhoršeným průtokem krve v cévách, především pak v centrální nervové soustavě a končetinách. Dále osobám s extrémní psychickou zátěží a zvýšenými nároky na duševní výkonnost a koncentraci, seniorům k udržení psychické kondice a vitality, při poruchách paměti, snížené schopnosti soustředění, hučení v uších, závratích, bolestech hlavy nebo při pocitu studených rukou a nohou.

gingimax-90-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Diskutujte:  Učíte děti myslet ekologicky, nebo vám to nepřijde důležité?


Až 290 kg odpadu ročně. Tolik údajně vyprodukuje jedna průměrná domácnost. Jen si představte, kolik plných popelnic odpadu by to bylo. Pokud jej netřídíte, zatěžujete životní prostředí a znemožníte, aby se například papír či plast mohl znovu recyklovat.

Kontejnery podle barev

Ke třídění odpadu je děti dobré vést už od malička. Může jít také o jeden z prvních úkolů, které v domácnosti dostanou. Navíc třídit a vyhazovat odpad do barevných popelnic děti většinou baví, a tak pomáhají rády. Stačí jen vědět do kterého kontejneru co vyhodit a pomoc přírodě je na světě. „Myslet ekologicky je podle mě myslet v souladu s přírodou. Pomáhat jí a vycházet jí vstříc. Proto bych nikdy nedovolila, aby děti odhazovaly odpadky v lese, nepoužívala bych papírové pleny, protože ty se rozkládají až 250 let. Děti učím chovat se k přírodě ohleduplně a úplným základem podle mě je správně třídit odpad,“ říká maminka čtyř dětí Andrea (39).

Odpad třídí až dvě třetiny lidí

Téměř 214 000 kontejnerů na tříděný odpad u nás dnes najdete po celé republice. Průměrně jsou od domů vzdáleny 106 metrů a 98 % procent obyvatel má tedy možnost třídit. Dělají to však maximálně dvě třetiny lidí, a to ne zcela poctivě a dokonale.

Třídit začněte doma

Samotný proces třídění by měl začít už doma. Existují speciální koše na tříděný odpad, které si můžete koupit, a usnadní vám práci. Na plast, papír a sklo ale můžete použít i různé krabice – to vše záleží na vašich nápadech i prostorách. Venku jsou pak kontejnery děleny podle barev, které jsou vždy stejné, aby se třídění nemohlo poplést.

Modrý kontejner

Je určený na papír. Patří sem časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, lepenka, nebo knihy. Lze vhodit i papír s kancelářskými sponkami a bublinkové obálky.
Co sem nepatří:  Mastný a znečistěný papír, svazky knih a použité jednorázové pleny.

Zelený a bílý kontejner

Jsou učené na sklo. Pokud jsou k dispozici oba, třídí se nejen podle materiálu, ale i podle barvy. Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří. Do bílého kontejneru vhazujte sklo čiré, tedy sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a rozbité skleničky.

Co sem nepatří: Keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla.

Žlutý kontejner

Je určený na plast. Protože plastu máme většinou doma nejvíce, doporučuje je se PET lahve sešlápnout před vhozením, aby nezabraly tolik místa. Patří sem fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.

Co sem nepatří: Znečištěné obaly se zbytky potravin a čisticích prostředků, obaly od žíravin a barev, podlahové krytiny.

 Oranžový kontejner

Je určený na nápojové kartony. Patří sem krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.

Co sem nepatří: Měkké sáčky, například od kávy a potravin v prášku

 

Informace na internetu: www.jaktridit.cz

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse