vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Muzea v přírodě: Tipy na výlety do skanzenů

3. dubna 2016

Muzea v přírodě: Tipy na výlety do skanzenů

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: skanzen příroda rodiny muzeum děti výlet

preventan-mimiforum-banner

Jaro je tu a s ním i pěkné počasí, které přímo vybízí k návštěvám přírody. A to je ideální doba, kdy můžete spojit příjemné s užitečným a vydat se do některého ze skanzenů – muzeí v přírodě. Nejen, že budete na vzduchu, ale ještě se něco nového dozvíte.

Diskutujte: Co vás nejvíc zajímá právě na muzeích v přírodě?


Valašské muzeum v přírodě

Kde: Rožnov pod Radhoštěm

Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě – to je Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Stavby rozprostřené v krásné přírodě dokumentují, jak se žilo na Valašsku a nabízejí spoustu aktivit a zajímavostí pro celou rodinu. Muzeum se dělí na tři části – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Právě Dřevěné městečko je nejstarší a nejnavštěvovanější částí a každý víkend v sezóně se tu konají řemeslné a folklórní programy. Naopak nejmladším areálem je Mlýnská dolina, kde jsou funkční technické stavby převážně na vodní pohon. Nejrozsáhlejší částí je Valašská dědina, kde najdete hospodářské stavby, salaše, mlýn i kovárnu, to vše v malebné přírodě. Děti se mohou těšit na hospodářská zvířata i na stádo ovcí.

Aktuální otevírací doba, vstupné a další na www.vmp.cz

Skanzen lidové architektury

Kde: Přerov nad Labem

Skanzen v Přerově nad Labem je čtvrtý nejstarší v Evropě. V současné době spadá pod Polabské muzeum v Poděbradech a najdete zde celkem 32 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. Nechybí ale ani myslivna s hospodářským dvorem, anebo stará škola. Nejznámější je Staročeská chalupa, která je krásnou ukázkou lidového stavitelství. Celý skanzen představuje život lidí v Polabí od 18. do 20. století. Pokud se sem vypravíte v dubnu, čeká vás pravidelná výstava Jaro na vsi.

Vstupné: Dospělí 90,– Kč, Senioři, studenti a školáci 45,– Kč

Aktuální otevírací doba a další na www.polabskemuzeum.cz

Archeologický skanzen Modrá tip-na-vylet-muzea-v-prirode-ii-cz

Kde: Modrá – Velehrad

Nedaleko od Uherského Hradiště, kousek od Velehradu, najdete zajímavý Archeoskanzen – Velkomoravské sídliště, které představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními a programy. Můžete se podívat, nebo si vyzkoušet některá řemesla, například výrobu keramiky, zemědělskou výrobu, tavení kovů ad. Na děti zde čekají zvířata, v areálu navíc probíhají různé programy a vystoupení. Nejbližší akcí je Vítání jara, které proběhne 25. 3.

Vstupné: Dospělí 80,– Kč, Senioři, studenti a děti 6–15 let 60,– Kč

Aktuální otevírací doba a další na www.archeoskanzen.cz

Skanzen Vysoký Chlumec

Kde: Vysoký Chlumec

Třicet pět kilometrů východně od Příbrami najdete skanzen ve Vysokém Chlumci, přesněji řečeno: Muzeum vesnických staveb středního Povltaví. Jde o poměrně nový areál, který začal vznikat až v roce 1999, kdy výstava muzea započala. Cílem bylo přenést do nádherné přírody Sedlčanska lidové stavby, které by jinak zanikly. A tak zde nechybí hospodářské usedlosti, chalupy, domky, ale i stavby na vodní pohon. Z těch asi nejvíc zaujme funkční katr – pila na vodní pohon s mlýnským kolem, které má v průměru přes tři metry. V současné době zde najdete celkem dvanáct staveb, z nichž pět je zpřístupněno i v interiérech. A až si skanzen prohlédnete, nezapomeňte navštívit také Hornické muzeum Příbram, jehož je pobočkou.

Vstupné (základní trasa/zkrácená trasa): Dospělí 60/40,– Kč, Děti, senioři a studenti 30/20,– Kč

Aktuální otevírací doba a další na www.muzeum-pribram.cz

Skanzen Solvayovy Lomy

Kde:  Svatý Jan pod Skalou, Beroun

V krásné přírodě Českého Krasu, jen 20 km západně od Prahy, najdete zajímavý skanzen, který je zaměřený na těžbu a dopravu vápence. Největší atrakcí je zde rekonstruovaná úzkokolejná lomová dráha s rozchodem 600 mm, kterou můžete svézt, a také podzemní štola s expozicí. Čeká vás zhruba kilometr dlouhá jízda dieslovými lokomotivami a hornickými vozy. Ve skanzenu najdete lokomotiv dokonce dvacet pět. Čeká tu na vás také několik objektů – bývalých provozních a technologických budov, a také expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu.

Vstupné (muzeum+štola/jízda vláčkem): Dospělí 60/60,– Kč, Děti 3–15 let 30/30 Kč, Senioři a studenti 30/60,– Kč, Děti do 3 let – možná pouze jízda vláčkem s dozorem

Aktuální otevírací doba a další na www.solvayovylomy.cz

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse