banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Muzea v přírodě: Tipy na výlety do skanzenů

3. dubna 2016

Muzea v přírodě: Tipy na výlety do skanzenů

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: skanzen příroda rodiny muzeum děti výlet

preventan-mimiforum-banner

Jaro je tu a s ním i pěkné počasí, které přímo vybízí k návštěvám přírody. A to je ideální doba, kdy můžete spojit příjemné s užitečným a vydat se do některého ze skanzenů – muzeí v přírodě. Nejen, že budete na vzduchu, ale ještě se něco nového dozvíte.

Diskutujte: Co vás nejvíc zajímá právě na muzeích v přírodě?


Valašské muzeum v přírodě

Kde: Rožnov pod Radhoštěm

Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě – to je Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Stavby rozprostřené v krásné přírodě dokumentují, jak se žilo na Valašsku a nabízejí spoustu aktivit a zajímavostí pro celou rodinu. Muzeum se dělí na tři části – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Právě Dřevěné městečko je nejstarší a nejnavštěvovanější částí a každý víkend v sezóně se tu konají řemeslné a folklórní programy. Naopak nejmladším areálem je Mlýnská dolina, kde jsou funkční technické stavby převážně na vodní pohon. Nejrozsáhlejší částí je Valašská dědina, kde najdete hospodářské stavby, salaše, mlýn i kovárnu, to vše v malebné přírodě. Děti se mohou těšit na hospodářská zvířata i na stádo ovcí.

Aktuální otevírací doba, vstupné a další na www.vmp.cz

Skanzen lidové architektury

Kde: Přerov nad Labem

Skanzen v Přerově nad Labem je čtvrtý nejstarší v Evropě. V současné době spadá pod Polabské muzeum v Poděbradech a najdete zde celkem 32 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. Nechybí ale ani myslivna s hospodářským dvorem, anebo stará škola. Nejznámější je Staročeská chalupa, která je krásnou ukázkou lidového stavitelství. Celý skanzen představuje život lidí v Polabí od 18. do 20. století. Pokud se sem vypravíte v dubnu, čeká vás pravidelná výstava Jaro na vsi.

Vstupné: Dospělí 90,– Kč, Senioři, studenti a školáci 45,– Kč

Aktuální otevírací doba a další na www.polabskemuzeum.cz

Archeologický skanzen Modrá tip-na-vylet-muzea-v-prirode-ii-cz

Kde: Modrá – Velehrad

Nedaleko od Uherského Hradiště, kousek od Velehradu, najdete zajímavý Archeoskanzen – Velkomoravské sídliště, které představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními a programy. Můžete se podívat, nebo si vyzkoušet některá řemesla, například výrobu keramiky, zemědělskou výrobu, tavení kovů ad. Na děti zde čekají zvířata, v areálu navíc probíhají různé programy a vystoupení. Nejbližší akcí je Vítání jara, které proběhne 25. 3.

Vstupné: Dospělí 80,– Kč, Senioři, studenti a děti 6–15 let 60,– Kč

Aktuální otevírací doba a další na www.archeoskanzen.cz

Skanzen Vysoký Chlumec

Kde: Vysoký Chlumec

Třicet pět kilometrů východně od Příbrami najdete skanzen ve Vysokém Chlumci, přesněji řečeno: Muzeum vesnických staveb středního Povltaví. Jde o poměrně nový areál, který začal vznikat až v roce 1999, kdy výstava muzea započala. Cílem bylo přenést do nádherné přírody Sedlčanska lidové stavby, které by jinak zanikly. A tak zde nechybí hospodářské usedlosti, chalupy, domky, ale i stavby na vodní pohon. Z těch asi nejvíc zaujme funkční katr – pila na vodní pohon s mlýnským kolem, které má v průměru přes tři metry. V současné době zde najdete celkem dvanáct staveb, z nichž pět je zpřístupněno i v interiérech. A až si skanzen prohlédnete, nezapomeňte navštívit také Hornické muzeum Příbram, jehož je pobočkou.

Vstupné (základní trasa/zkrácená trasa): Dospělí 60/40,– Kč, Děti, senioři a studenti 30/20,– Kč

Aktuální otevírací doba a další na www.muzeum-pribram.cz

Skanzen Solvayovy Lomy

Kde:  Svatý Jan pod Skalou, Beroun

V krásné přírodě Českého Krasu, jen 20 km západně od Prahy, najdete zajímavý skanzen, který je zaměřený na těžbu a dopravu vápence. Největší atrakcí je zde rekonstruovaná úzkokolejná lomová dráha s rozchodem 600 mm, kterou můžete svézt, a také podzemní štola s expozicí. Čeká vás zhruba kilometr dlouhá jízda dieslovými lokomotivami a hornickými vozy. Ve skanzenu najdete lokomotiv dokonce dvacet pět. Čeká tu na vás také několik objektů – bývalých provozních a technologických budov, a také expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu.

Vstupné (muzeum+štola/jízda vláčkem): Dospělí 60/60,– Kč, Děti 3–15 let 30/30 Kč, Senioři a studenti 30/60,– Kč, Děti do 3 let – možná pouze jízda vláčkem s dozorem

Aktuální otevírací doba a další na www.solvayovylomy.cz

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa