vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Moučnivka: Plíseň u miminek i dospělých

22. února 2017

Moučnivka: Plíseň u miminek i dospělých

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: soor plíseň Moučnivka děti kvasinky

preventan-mimiforum-banner

Moučnivka se nejčastěji objevuje u kojenců a dětí do dvou let, ale nevyhýbá se ani dospělým. Častá je nákaza při kojení, ale i u dospělých s oslabenou imunitou. 

Za vším stojí kvasinka z rodu Candida. Stačí, aby se přemnožila, a už svému hostiteli začne dělat potíže. Velmi častá je u nejmenších dětí do dvou let, především u kojenců. Nevyhýbá se však ani dospělým – jak kojícím maminkám, tak těm, u nichž se rozmnoží například díky užívání některých léků (např. na astma) či díky oslabení imunitního systému (např. u chronických onemocnění jater).

Napadá ústa i ústní koutky

Moučnivku, zvanou také soor, poznáte poměrně snadno. Typický je pro ni bílý povlak v ústech, včetně jazyka a dásní. Zpočátku jde setřít, později se přenáší na sliznice. Častou komplikací je její zanesení do ústních koutků, kde se pak vytvoří zánět. Lidově pak říkáme, že máme »koutky«. To vše provází bolest, zarudnutí, praskání postižených míst.

Čím rychleji se jí zbavíte, tím lépe

Zvlášť u dětí je třeba reagovat včas, protože jinak hrozí, že se moučnivka přenese trávicím traktem až ke konečníku a z hodného miminka se stane neklidný, uplakaný kojenec. Plenková oblast jej pak svědí, pálí a bolí, mohou se objevit i mokvavé puchýřky. Moučnivka však dráždí děti i v ústech, a tak mohou reagovat též nechutenstvím a odmítáním jídla i pití. deti-a-rodina-moucnivka-i-sh-nahled

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když se objeví moučnivka

-          V ústech ji likvidujeme pomocí antimykotických roztoků, které doporučí lékař či lékárník. Dříve se hojně používala genciánová violeť, u níž se však již delší dobu spekuluje o karcinogenních účincích.

-          Přírodní alternativou jsou výplachy dutiny ústní pomocí Tea trea oil.

-          Pokud moučnivka neustupuje, anebo nakažený trpí jinou nemocí, může lékař předepsat prášky – antimykotika na plísňová onemocnění.

-          Trpí-li moučnivkou kojenec, je třeba vyvařit a desinfikovat všechny dudlíky, láhve a hračky. Zásadně nepoužívat cizí dudlík a nepít z jiné, než ze své vlastní, lahvičky.

-          Objeví-li se moučnivka na bradavkách kojící maminky, je třeba postiženou oblast potírat vhodnou mastí či tinkturou a před kojením otřít borovou vodou.

-          Upravit jídelníček a nejlépe vynechat sladké, včetně sladkých nápojů. Cukr totiž moučnivce velmi prospívá.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse