vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Moje dítě je náměsíčné!

25. dubna 2016

Moje dítě je náměsíčné!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: porucha spánku náměsíčnost děti spánek úraz

preventan-mimiforum-banner

S náměsíčností se může setkat až každé třetí dítě, a to jednou i opakovaně. Spánková porucha však většinou sama vymizí a neznamená žádnou pohromu. Je jen třeba dát pozor, aby nedošlo k úrazu.

Diskutujte: Máte zkušenosti s náměsíčným dítětem?


Až třicet procent dětí. Tolik se jich podle nejodvážnějších odhadů alespoň jednou v životě setká s náměsíčností. Většinou však sama zmizí, jak přišla. Horší problém značí, pokud přetrvá do dospělosti, anebo se v dospělém věku teprve objeví.

Syn šel po kuchyni, nevnímal. Spal!

„Asi před měsícem mě v noci probudil hrozný rachot. Myslela jsem, že máme v bytě zloděje, a tak jsem se s hrůzou šla podívat. Jaká byla moje úleva, když jsem zjistila, že kuchyní právě prochází syn, který shodil hrnec z linky. Jenže v pořádku to nebylo. Syn šel, měl zavřené oči, a vůbec mě nevnímal. Zatřásla jsem s ním a nic. On spal! A tak jsem přišla na to, že moje dítě je náměsíčné. Od té doby se to už několikrát opakovalo a já mám strach, zda s ním něco není,“ vypráví svou zkušenost Ludmila (37).

Porucha spánku, kde hrozí úraz

Náměsíčnost, či odborně řečeno somnambulismus, řadí experti mezi poruchy spánku. A to proto, že dotyčný člověk, který se prochází po bytě, spí. Nejde vzbudit a nevnímá. Prostě během spánku klidně vstane z postele a vydá se na pochůzku po bytě. To je ovšem ta lepší varianta. Horší je, pokud náměsíčný zamíří na balkon, terasu, či ven z domu. V takovém případě hrozí vážný úraz, v extrémním případě i smrt.

Náměsíčnost vsedě

Pokud však člověk z bytu odejít nemůže, jde si většinou po noční procházce po pokojích sám lehnout, a když se vzbudí, vůbec nic si nepamatuje. Tak je to u dětí, i u dospělých. Náměsíčnost se ale nemusí projevovat jen tím, že se člověk promenáduje po domě, ale stačí, když se bude ve spánku posazovat na posteli.

Rada odborníků: Zajistěte bezpečí deti-a-rodina-me-dite-je-namesicne-i-sh-nahled

„Když jsem poprvé zjistila, že je dcera náměsíčná, vyděsila jsem se. Hned mě napadlo, že není normální, že to je nějaká psychická porucha a bude se muset léčit. Šla jsem s ní na vyšetření a dozvěděla se, že to nic není. Prý mám počkat a ona z toho vyroste. Jediná rada, kterou jsem dostala, zněla, že jí mám zajistit bezpečí, zamknout byt a zajistit okna. To jsem udělala a od té doby jsem v klidu,“ mluví o svých pocitech Johana (35).

Náměsíčnost u dospělých je horší

Zatímco u dětí tato spánková porucha většinou sama zmizí, horší je, pokud se objeví u dospělých. Trpí ji na ni až 7 % plnoletých a zde je třeba obezřetnosti. I náměsíčnost totiž může značit, že váš mladistvý potomek užívá drogy, anebo trpí psychickou poruchou. V tom případě se vše vyplatí konzultovat s lékařem.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse