banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Moje dítě je náměsíčné!

25. dubna 2016

Moje dítě je náměsíčné!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: porucha spánku náměsíčnost děti spánek úraz

preventan-mimiforum-banner

S náměsíčností se může setkat až každé třetí dítě, a to jednou i opakovaně. Spánková porucha však většinou sama vymizí a neznamená žádnou pohromu. Je jen třeba dát pozor, aby nedošlo k úrazu.

Diskutujte: Máte zkušenosti s náměsíčným dítětem?


Až třicet procent dětí. Tolik se jich podle nejodvážnějších odhadů alespoň jednou v životě setká s náměsíčností. Většinou však sama zmizí, jak přišla. Horší problém značí, pokud přetrvá do dospělosti, anebo se v dospělém věku teprve objeví.

Syn šel po kuchyni, nevnímal. Spal!

„Asi před měsícem mě v noci probudil hrozný rachot. Myslela jsem, že máme v bytě zloděje, a tak jsem se s hrůzou šla podívat. Jaká byla moje úleva, když jsem zjistila, že kuchyní právě prochází syn, který shodil hrnec z linky. Jenže v pořádku to nebylo. Syn šel, měl zavřené oči, a vůbec mě nevnímal. Zatřásla jsem s ním a nic. On spal! A tak jsem přišla na to, že moje dítě je náměsíčné. Od té doby se to už několikrát opakovalo a já mám strach, zda s ním něco není,“ vypráví svou zkušenost Ludmila (37).

Porucha spánku, kde hrozí úraz

Náměsíčnost, či odborně řečeno somnambulismus, řadí experti mezi poruchy spánku. A to proto, že dotyčný člověk, který se prochází po bytě, spí. Nejde vzbudit a nevnímá. Prostě během spánku klidně vstane z postele a vydá se na pochůzku po bytě. To je ovšem ta lepší varianta. Horší je, pokud náměsíčný zamíří na balkon, terasu, či ven z domu. V takovém případě hrozí vážný úraz, v extrémním případě i smrt.

Náměsíčnost vsedě

Pokud však člověk z bytu odejít nemůže, jde si většinou po noční procházce po pokojích sám lehnout, a když se vzbudí, vůbec nic si nepamatuje. Tak je to u dětí, i u dospělých. Náměsíčnost se ale nemusí projevovat jen tím, že se člověk promenáduje po domě, ale stačí, když se bude ve spánku posazovat na posteli.

Rada odborníků: Zajistěte bezpečí deti-a-rodina-me-dite-je-namesicne-i-sh-nahled

„Když jsem poprvé zjistila, že je dcera náměsíčná, vyděsila jsem se. Hned mě napadlo, že není normální, že to je nějaká psychická porucha a bude se muset léčit. Šla jsem s ní na vyšetření a dozvěděla se, že to nic není. Prý mám počkat a ona z toho vyroste. Jediná rada, kterou jsem dostala, zněla, že jí mám zajistit bezpečí, zamknout byt a zajistit okna. To jsem udělala a od té doby jsem v klidu,“ mluví o svých pocitech Johana (35).

Náměsíčnost u dospělých je horší

Zatímco u dětí tato spánková porucha většinou sama zmizí, horší je, pokud se objeví u dospělých. Trpí ji na ni až 7 % plnoletých a zde je třeba obezřetnosti. I náměsíčnost totiž může značit, že váš mladistvý potomek užívá drogy, anebo trpí psychickou poruchou. V tom případě se vše vyplatí konzultovat s lékařem.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa