7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

11. června 2013
Modřiny po těle: Je nutné se děsit?
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: podlitina Modřina tělo nemoc zdraví
Modřiny nejsou ničím neobvyklým, pokud se neobjevují často, náhle a bez zjevné příčiny. V těchto případech je ale naopak lepší neotálet a vyhledat lékaře.
Modřina, modrák, podlitina, moncl. To všechno jsou výrazy pro jedno a to samé – nevzhledný »flek« na kůži, který se poměrně dlouho vstřebává. Nejčastěji vzniká v důsledku nárazu či úderu a zpočátku mívá namodralou až krvavou barvu, která se postupem času mění na zelenou, hnědou i žlutou, než se vstřebá úplně.
Výron pod kůží
Podkožní krevní výron. Tak by se dala modřina nejjednodušeji popsat. Úderem či nárazem dojde totiž k poškození cév a krev se rozlije pod kůži. Odtud také pramení její prvotní typické zbarvení. Jak se pak dále hemoglobin rozkládá, dochází k oné zmíněné změně barvy. Občasných modřin se není třeba děsit, avšak existují situace, kdy je lepší vyhledat lékaře.
MIMIFORUM doporučuje: 
Kdy vyhledat lékaře
- Pokud se vám modřiny na těle tvoří často a bez větší příčiny, například po lehkém doteku či zcela bez důvodu, okamžitě vyhledejte lékaře.
- Doktora kontaktujte také tehdy, jsou-li modřin na těle neobvykle velké a bolestivé.
- Provázejí-li tvorbu modřin další příznaky, jako například krvácení (z dásní, z nosu, v moči či stolici), opět neváhejte s návštěvou odborníka.
Modřina nemusí být nevinná
Příčin, proč se vám modřiny tvoří, může být celá řada. Pokud jste vášnivá sportovkyně a víte, kde jste k nim přišla, není třeba se znepokojovat. Objevují-li se ale modřiny náhle a ve velkém množství, či jen po nepatrném dotyku, je vhodné navštívit lékaře. Může se totiž jednat o některé, dokonce i velmi vážné, onemocnění. Mezi ty patří porucha stavby cévních stěn a nedostatek rutinu, porucha krevní srážlivosti anebo dědičná choroba, hemofilie. Nadměrná tvorba modřin bez zjevné příčiny však může být i jedním z příznaků leukemie, a tak je včasná návštěva lékaře na místě.
Tipy MIMIFORA:
Co dělat, když vás trápí modřiny
- Ledovat. Vychlazenými obklady, ale i zmraženými potravinami (například mraženou zeleninou). Modřiny můžete chladit několikrát denně, důležité ale je nepokládat ledový obklad rovnou na kůži, ale v obalu, plence či utěrce. Jinak by mohlo dojít k poškození kůže působením chladu.
- Masírovat. Jemná masáž na modřiny funguje zhruba od druhého až třetího dne od chvíle, kdy se objeví. Masírujte ji několikrát denně a je pravděpodobné, že se ztratí mnohem dříve.
- Mazejte. A to mastmi, které urychlují vstřebání krevních sraženin. Vhodné jsou ty s obsahem heparinoidů a heparinů.
- Opalujte se. UV záření pomáhá rozložit metabolity krevního barviva. Právě to urychluje blednutí modřiny.
- Zkuste babské rady. Babské rady doporučují aplikovat na modřinu ocet smíchaný s teplou vodou, anebo drcené petrželové listy, které na modřinu zafixujete obvazem či obinadlem.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
modriny po tele