vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Modřiny po těle: Je nutné se děsit?

11. června 2013

Modřiny po těle: Je nutné se děsit?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: podlitina Modřina tělo nemoc zdraví

preventan-mimiforum-banner

Modřiny nejsou ničím neobvyklým, pokud se neobjevují často, náhle a bez zjevné příčiny. V těchto případech je ale naopak lepší neotálet a vyhledat lékaře. 

Modřina, modrák, podlitina, moncl. To všechno jsou výrazy pro jedno a to samé – nevzhledný »flek« na kůži, který se poměrně dlouho vstřebává. Nejčastěji vzniká v důsledku nárazu či úderu a zpočátku mívá namodralou až krvavou barvu, která se postupem času mění na zelenou, hnědou i žlutou, než se vstřebá úplně.


Výron pod kůží

Podkožní krevní výron. Tak by se dala modřina nejjednodušeji popsat. Úderem či nárazem dojde totiž k poškození cév a krev se rozlije pod kůži. Odtud také pramení její prvotní typické zbarvení. Jak se pak dále hemoglobin rozkládá, dochází k oné zmíněné změně barvy. Občasných modřin se není třeba děsit, avšak existují situace, kdy je lepší vyhledat lékaře.


MIMIFORUM doporučuje: zdravi-a-krasa-modriny-po-tele-ii-sh-nahled
Kdy vyhledat lékaře

-    Pokud se vám modřiny na těle tvoří často a bez větší příčiny, například po lehkém doteku či zcela bez důvodu, okamžitě vyhledejte lékaře.
-    Doktora kontaktujte také tehdy, jsou-li modřin na těle neobvykle velké a bolestivé.
-    Provázejí-li tvorbu modřin další příznaky, jako například krvácení (z dásní, z nosu, v moči či stolici), opět neváhejte s návštěvou odborníka.


Modřina nemusí být nevinná

Příčin, proč se vám modřiny tvoří, může být celá řada. Pokud jste vášnivá sportovkyně a víte, kde jste k nim přišla, není třeba se znepokojovat. Objevují-li se ale modřiny náhle a ve velkém množství, či jen po nepatrném dotyku, je vhodné navštívit lékaře. Může se totiž jednat o některé, dokonce i velmi vážné, onemocnění. Mezi ty patří porucha stavby cévních stěn a nedostatek rutinu, porucha krevní srážlivosti anebo dědičná choroba, hemofilie. Nadměrná tvorba modřin bez zjevné příčiny však může být i jedním z příznaků leukemie, a tak je včasná návštěva lékaře na místě.


Tipy MIMIFORA:
Co dělat, když vás trápí modřiny

-    Ledovat. Vychlazenými obklady, ale i zmraženými potravinami (například mraženou zeleninou). Modřiny můžete chladit několikrát denně, důležité ale je nepokládat ledový obklad rovnou na kůži, ale v obalu, plence či utěrce. Jinak by mohlo dojít k poškození kůže působením chladu.
-    Masírovat. Jemná masáž na modřiny funguje zhruba od druhého až třetího dne od chvíle, kdy se objeví. Masírujte ji několikrát denně a je pravděpodobné, že se ztratí mnohem dříve.
-    Mazejte. A to mastmi, které urychlují vstřebání krevních sraženin. Vhodné jsou ty s obsahem heparinoidů a heparinů.
-    Opalujte se. UV záření pomáhá rozložit metabolity krevního barviva. Právě to urychluje blednutí modřiny.
-    Zkuste babské rady. Babské rady doporučují aplikovat na modřinu ocet smíchaný s teplou vodou, anebo drcené petrželové listy, které na modřinu zafixujete obvazem či obinadlem.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:51 26.05.2016 - katerina -

modriny po tele

dobry vecer chtela bych se zeptat zda nekdo tusi co to znamena modriny po tele den co den bez neakeho bouchnuti pouze sami od sebe ziji vbe velke britanii a nemam jeste vsechna vysetreni tak ze jeste stale nic nevim dekuji za odpovedi
08:57 03.04.2016 - Lecitel -

Reseni

Vazena Hanko, zrejme Vam kun zlomil stehenni kost, proto to boli. Jdete k doktoru na sadru.
21:40 19.08.2015 - hanka -

modriny

Dobry vecer chtela bysem de zeptat kdy zmizi modrina vcera mne kopl do stehna kun a cim dalvic to boli poradte ni co mam udelat obklady nepomahaji abi masti

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse