vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mimoděložní těhotenství: Takto ho poznáte!

1. července 2016

Mimoděložní těhotenství: Takto ho poznáte!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: vaječník IVF mimoděložní těhotenství sex miminko

preventan-mimiforum-banner

Mimoděložní těhotenství je strašákem žen i lékařů. Miminko totiž není možné donosit, a pokud není odhaleno včas, může dojít k prasknutí vejcovodu. 

Diskutujte: Setkala jste se s mimoděložním těhotenstvím? Jak se projevilo?


Jedno mimoděložní těhotenství připadá zhruba na 150 až 200 porodů a setkají se s ním 2 % těhotných žen. Jakmile se na něj přijde, je třeba reagovat rychle. Miminko totiž v tomto případě není možné donosit a může vážně ohrozit zdraví nastávající maminky. Vše je o to těžší, že příznaky se objevují až kolem 6. týdně těhotenství a mohou vést i k prasknutí vejcovodu.

Vajíčko ve vejcovodu

Jak už název napovídá, mimoděložní těhotenství znamená, že se oplodněné vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. V 95 % případů to je ve vejcovodu, ale existují i výjimky, kdy se vajíčko usadí ve vaječníku, dutině břišní, anebo v děložním hrdle. Velmi často skončí takové těhotenství spontánním potratem. Pokud ale zárodek roste, může být rychle zdraví ohrožující – vejcovod je totiž silný jen 0,5 cm, a tak jej může prorůstat, způsobit narušení okolních cév a krvácení, případně již zmíněné prasknutí vejcovodu.

Praskl mi vejcovod. Málem jsem to nepřežila!

„Když se mi na testu objevily dvě čárky, byla jsem v sedmém nebi. O miminko jsme se snažili už rok, ale marně. A najednou se to podařilo! Jenže moje radost netrvala dlouho. V 6. týdnu jsem začala krvácet a strašně mě bolelo kolem pánve. Doktor potvrdil mimoděložní těhotenství. Nevěřila jsem mu a odmítla laparoskopii. Musel se přece splést! Díky tomu mi praskl vejcovod a já byla v kritickém stavu. Málem jsem to nepřežila. Už je to rok, co se znovu snažíme o miminko, ale zatím marně,“ vypráví Světlana (29).

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky mimoděložního těhotenství

  • Krvácení v prvních týdnech těhotenství.

  • Silná bolest v oblasti pánve.

  • Ostrá bolest a křeče v podbřišku.

  • Může se vyskytnout zvracení, mdloby, šok.

  • Bledost, slabý pulz či bolest ramen, za kterou stojí břišní krvácení.

Miminko nelze donosit deti-a-rodina-mimodelozni-tehotenstvi-ii-sh

Mimoděložní těhotenství není možné léčit, ani miminko zachránit. Naopak lékař musí co nejdříve zasáhnout, aby nedošlo k ohrožení nastávající maminky na životě. Pomocí vaginálního vyšetření, ultrazvuku a krevního testu (nízká hladina HCQ může být jedním z příznaků) lékař určí místo, kde k uhnízdění vajíčka došlo, a provede buď laparoskopickou operaci, anebo chirurgická zákrok, vždy však v celkové narkóze. V některých případech se může stát, že musí být odstraněn celý vejcovod.

60 % žen znovu otěhotní

Další těhotenství přirozenou cestou je většinou možné zhruba v 60 % případů. Jen je třeba myslet na to, že se může mimoděložní varianta opakovat. Ve 40 % případů se však často otěhotnět nedaří, například tehdy, kdy ženě nezůstaly vejcovody. Pak může otěhotnět pomocí IVF – metod asistované reprodukce.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse