vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Miminko nespavec: Chytré nápady, jak na něj

17. srpna 2017

Miminko nespavec: Chytré nápady, jak na něj

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: houpání nespavec kočárek spánek miminko

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka ne každé miminko stále spí a budí se jen na kojení. Jsou i děti, které jsou pořád vzhůru, budí se a spát nechtějí. Jak na ně vyzrát? 

Únava, stres, vyčerpání, podrážděnost, hádky. To vše se objeví, pokud máte doma miminko nespavce. Na rozdíl od jiných dětí, které se budí jen na kojení či spí celou noc, to vaše jen pláče a pláče. A spát nebude ani náhodou! Podle lékařů je v pořádku. Co tedy s ním?

 

Vydržet

Rodiče, kteří si touto zkušeností prošli, se shodují v jednom – nejdůležitější je vydržet. Je-li miminko zdravotně v pořádku, časem z nespavosti vyroste. Jen není nikdy jasné, jak dlouho to bude trvat. Může jít o měsíce, ale i pár let. Obrňte se trpělivostí, bez ní to nepůjde, říkají.

 

Spánkový deníček

Pokud se dítě neustále budí a nechce spát, založte mu deníček. Do něj si zapisujte, kdy se vzbudilo, jak dlouho bylo vzhůru a jak se vám ho podařilo uspat. Následně vše konzultujte s lékařem. Možná společně najdete příčinu, proč dítě nechce spát, a tím pádem i řešení.

 

Pocit jistoty a bezpečí

Pokoušíte-li se miminko cca do půl roku věku naučit samostatnému usínání v postýlce či dokonce v jiné místnosti a ono neustále pláče, může to být tím, že vás nemá na blízku. Potřebuje totiž cítit pocit jistoty a bezpečí. Vezměte jej do náručí, nebo k sobě do postele. Buďte s ním, potřebuje vás. Možná že tato jednoduchá metoda zabere. Na samostatný spánek v postýlce je času dost.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Proč miminka milují houpání? Protože je to nejen uklidňuje, ale také u nich zrychluje usnutí a prohlubuje spánek. Houpejte je na rukou či v kolébce, budou spokojená.

 

Dopřát pozornost, ale nechovat deti-a-rodina-miminko-nespavec-ii-sxc-nahled

U staršího dítěte, zhruba od půl roku výše, můžete zkusit další metodu – být s ním, kontrolovat ho, ale nezvedat ho z postýlky. Když nespí a pláče přijít, pohladit ho, podržet za ruku, laskavě na něj promluvit, krátce zazpívat. Poté ho nechat a odejít. To samé zopakovat za pět minut, když bude stav trvat. Odborníci doporučují vydržet několik dní, aby se dostavily výsledky. Pokud dítě začnete chovat a brát do náručí, bude předešlá snaha k ničemu a můžete začít znovu.

 

Kočárek

Jsou miminka, která neusnou v postýlce, ale v kočárku spí okamžitě. Pokud miminko nechce spát jen doma, zkuste si i sem pořídit kočárek, ve kterém ho uspíte. Na pár měsíců byste mohla mít problém vyřešen a s věkem se většinou vše upraví samo.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse