banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Miminka a tropy: Jak je chránit

24. července 2017

Miminka a tropy: Jak je chránit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: tropy horko Slunce léto miminko

preventan-mimiforum-banner

Miminka na slunce nepatří, shodují se odborníci. Přesto s nimi rodiče často vyrážejí do zemí s tropickými teplotami a v kočárku vezou až na pláž. Jak děti chránit?

Extrémně vysoké teploty dobře zvládá málokterý dospělý. A miminka jsou na tom ještě hůře! Nemají totiž dostatečně vyvinutý termoregulační systém, a tak pokud je rodiče vezmou na dovolenou do jižních krajů, chodí s nimi na rozpáleném slunci a v kočárku je vyloží na pláž, můžou jím také velmi uškodit. A zvlášť nebezpečná může být exotická dovolená.

 

Cestování do tropů zvažte

Na cestování miminek do zemí s tropickými teplotami se lékaři rádi nedívají. Malinké děti se snadno přehřejí, tělo nezvládá dostatečně reagovat na prudké změny teplot (klimatizace v hotelu versus rozpálená pláž), špatně zvládá časový posun.

 

Pozor i na imunitu

U malých dětí není dostatečně vyvinutý termoregulační systém, není připravený ani ten imunitní. A tak se může stát, že děti dostanou závažný průjem a v krajním případě může dojít i k selhání ledvin či ke kolapsu. Hrozí i žloutenka, kterou malinké děti ještě nejsou naočkované, a které může být velmi závažná.

 

MIMIFORUM zjistilo: deti-a-rodina-miminka-a-tropy-ii-sxc-nahled

Neberte děti do tropů a na exotická místa alespoň do té doby, než mají dokončena povinná očkování. Obecně platí, že je lepší cestovat se starším dítětem – pro ty nejmenší do tří let jde o příliš velké riziko.

 

Jak v létě chránit miminka?

Slunečním paprskům a hodně vysokým teplotám se ale mnohdy nevyhneme ani u nás. Pokud v létě máte miminko, anebo se s ním dokonce vypravíte k moři, je dobré vědět, jak ho chránit.

-          Pobývejte ve stínu. Pamatujte na to, že miminka a děti do 1 roku by se neměly slunit vůbec. Se staršími dětmi do tří let choďte na slunce postupně, opatrně a mimo polední hodiny.

-          Pozor na kočárky. Necháváte-li miminko na pláži či u bazénu v kočárku a máte pocit, že ho stříška dostatečně chrání, jste na omylu. Kočárek se na přímém slunci natolik rozpálí, že miminko může velmi rychle dostat úpal, a ten může být nebezpečný! Myslete na to, že i kočárek musí být ve stínu.

-          Vhodné oblečení. Malé děti chraňte vhodným a vzdušným oblečením, nezapomínejte nikdy na pokrývku hlavy.

-          Opalovací krémy. Malé děti, které se na slunci pohybují, je nezbytné chránit opalovacími krémy s dostatečným UV faktorem. Kupujte jen ty, které jsou určeny pro děti dané věkové kategorie, a vždy předem vyzkoušejte, zda na ně dítě náhodou nemá alergickou reakci. Pro děti do šesti měsíců se krémy nedoporučují vůbec, není vhodné s nimi chodit na slunce. Je třeba být ve stínu a pokožku chránit vhodným oblečením.

-          Pitný režim. Jste-li s miminkem či malým dítětem v tropických teplotách, dbejte důsledně na pitný režim. Kojíte-li, pak je přikládejte co nejčastěji, pokud nekojíte, dbejte na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin, může dojít k dehydrataci.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa