vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Miminka a tropy: Jak je chránit

24. července 2017

Miminka a tropy: Jak je chránit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: tropy horko Slunce léto miminko

preventan-mimiforum-banner

Miminka na slunce nepatří, shodují se odborníci. Přesto s nimi rodiče často vyrážejí do zemí s tropickými teplotami a v kočárku vezou až na pláž. Jak děti chránit?

Extrémně vysoké teploty dobře zvládá málokterý dospělý. A miminka jsou na tom ještě hůře! Nemají totiž dostatečně vyvinutý termoregulační systém, a tak pokud je rodiče vezmou na dovolenou do jižních krajů, chodí s nimi na rozpáleném slunci a v kočárku je vyloží na pláž, můžou jím také velmi uškodit. A zvlášť nebezpečná může být exotická dovolená.

 

Cestování do tropů zvažte

Na cestování miminek do zemí s tropickými teplotami se lékaři rádi nedívají. Malinké děti se snadno přehřejí, tělo nezvládá dostatečně reagovat na prudké změny teplot (klimatizace v hotelu versus rozpálená pláž), špatně zvládá časový posun.

 

Pozor i na imunitu

U malých dětí není dostatečně vyvinutý termoregulační systém, není připravený ani ten imunitní. A tak se může stát, že děti dostanou závažný průjem a v krajním případě může dojít i k selhání ledvin či ke kolapsu. Hrozí i žloutenka, kterou malinké děti ještě nejsou naočkované, a které může být velmi závažná.

 

MIMIFORUM zjistilo: deti-a-rodina-miminka-a-tropy-ii-sxc-nahled

Neberte děti do tropů a na exotická místa alespoň do té doby, než mají dokončena povinná očkování. Obecně platí, že je lepší cestovat se starším dítětem – pro ty nejmenší do tří let jde o příliš velké riziko.

 

Jak v létě chránit miminka?

Slunečním paprskům a hodně vysokým teplotám se ale mnohdy nevyhneme ani u nás. Pokud v létě máte miminko, anebo se s ním dokonce vypravíte k moři, je dobré vědět, jak ho chránit.

-          Pobývejte ve stínu. Pamatujte na to, že miminka a děti do 1 roku by se neměly slunit vůbec. Se staršími dětmi do tří let choďte na slunce postupně, opatrně a mimo polední hodiny.

-          Pozor na kočárky. Necháváte-li miminko na pláži či u bazénu v kočárku a máte pocit, že ho stříška dostatečně chrání, jste na omylu. Kočárek se na přímém slunci natolik rozpálí, že miminko může velmi rychle dostat úpal, a ten může být nebezpečný! Myslete na to, že i kočárek musí být ve stínu.

-          Vhodné oblečení. Malé děti chraňte vhodným a vzdušným oblečením, nezapomínejte nikdy na pokrývku hlavy.

-          Opalovací krémy. Malé děti, které se na slunci pohybují, je nezbytné chránit opalovacími krémy s dostatečným UV faktorem. Kupujte jen ty, které jsou určeny pro děti dané věkové kategorie, a vždy předem vyzkoušejte, zda na ně dítě náhodou nemá alergickou reakci. Pro děti do šesti měsíců se krémy nedoporučují vůbec, není vhodné s nimi chodit na slunce. Je třeba být ve stínu a pokožku chránit vhodným oblečením.

-          Pitný režim. Jste-li s miminkem či malým dítětem v tropických teplotách, dbejte důsledně na pitný režim. Kojíte-li, pak je přikládejte co nejčastěji, pokud nekojíte, dbejte na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin, může dojít k dehydrataci.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse