vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mikulášská nadílka je tu! Zajímavosti o Mikuláši

5. prosince 2013

Mikulášská nadílka je tu! Zajímavosti o Mikuláši

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nadílka anděl čert Mikuláš Vánoce

preventan-mimiforum-banner

V předvečer svátku svatého Mikuláše přichází dětmi dlouho očekávaný den. Mikuláš, čert a anděl vyrazí do ulic a dětem přinášejí sladkosti, ovoce i drobné dárky. Kdo vlastně Mikuláš byl a kde se tradice vzala? 

Jen málokteré dítě se netěší na mikulášskou nadílku. Nejen, že dostane spoustu sladkostí, ovoce a jiných drobností, ale hlavně jde o první předzvěst, že Vánoce se rychle blíží a brzy přijde s dárky Ježíšek. Jak to ale je s nadílkou a kdo to Mikuláš byl? Přinášíme hlavní otázky a odpovědi, které vás zajímají.

 

Kdo to vlastně byl Mikuláš? Jde o skutečnou postavu, nebo ne?

Ano, jde. Svatý Mikuláš žil na přelomu 3. a 4. století. Byl oblíbený, skromný, pobožný a chránil nespravedlivě obviněné. Také díky tomu byl zvolen biskupem v Myře. Mikuláš patří k nejuctívanějším postavám v křesťanství a ve východní církvi je po Panně Marii druhým nejuctívanějším svatým vůbec. Je známý také jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů.

 

Kde se vzala tradice, že Mikuláš nosí nadílku? deti-a-rodina-mikulasska-nadilka-ii-cz-nahled 

Vychází se z legendy, která dokazuje Mikulášovu velkou štědrost. Vypráví o zchudlém šlechtici, který poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš ale každé hodil sáček se zlaťáky, takže mohly s touto činností skončit a vdát se.

 

Proč chodí Mikuláš v trojici s čertem a andělem?

Může za to jiná legenda. Mikuláš prý pomohl námořníkům, jejichž loď se ocitla v bouři. Ukázal jim zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert. Anděly pak pro něj poslal Bůh, když jej chtěl povolat k sobě. A tak vznikla trojice, která dodnes chodí 5. prosince po bytech i ulicích a obdarovává, ale i mírně straší, děti.

 

Je vhodné děti strašit čertem?

Rozhodně ne! A pokud víte, že dítě z čerta má strach, rozhodně jej nezvěte domů, aby mu udělil lekci. Odborníci jsou totiž přesvědčeni, že takový přístup může v dítěti vyvolat trauma, které může mít i dlouhodobé následky. Existuje nemálo případů, kdy se dítě ze strachu začalo pomočovat, anebo koktat. Proto návštěvu čerta a míru jeho strašení předem dobře zvažte.

 

Kdy se děti čertů nejvíce bojí?

Podle psychologů je nejhorší období mezi 3. a 4. rokem, a potom kolem 7. roku, v první třídě. To děti bývají nejbázlivější. Dítě do sedmi let navíc málokdy chápe, že nejde o reálné postavy, a tak se místo příjemného vystrašení může pořádně vyděsit. A tak pokud zvete Mikuláše k malým dětem, raději vynechejte čerta, anebo se domluvte, aby se neprojevoval a zůstal v pozadí. Hrát s čerty se mnohdy rodičům nemusí vyplatit.

 

Text: ino

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse