vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mezinárodní den žen: Svátek, na který se zapomíná

7. března 2014

Mezinárodní den žen: Svátek, na který se zapomíná

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Amerika Den žen dárek svátek žena

preventan-mimiforum-banner

Mezinárodní den žen každoročně připadá na 8. března a slaví se v mnoha zemích po celém světě. Jen u nás, díky vzpomínkám na minulý režim, je tento den stále v pozadí.

Rudé karafiáty, ručníky, utěrky, velké oslavy. To si dodnes představí většina žen od čtyřicítky výše, když se řekne MDŽ. Mezinárodní den žen, který připadá na 8. března, totiž mají zafixovaný jako komunistický svátek, a tak se mu raději vyhýbají. Jenže málokdo ví, že nejde původem o náš svátek spojený s minulým režimem, ale že se poprvé slavil v USA díky stávce newyorských švadlen v roce 1908.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co víme o Mezinárodním dni žen

 

-          Na počátku stály americké švadleny. Začátkem roku 1908 stávkovaly za zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a byly též proti zaměstnávání dětí.

-          První zmínky se ale objevují už v roce 1857, kdy v USA stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek v textilních továrnách.

-          V květnu 1908 rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen se bude slavit poslední únorovou neděli.

-          Poprvé se svátek žen slavil 28. února 1909.

-          Do Evropy se svátek dostal v roce 1911, kdy se slavil v Rakousku, Německu, ve Švýcarsku i v Dánsku.

-          Datum 8. března se pro slavení svátku ustálilo až po první světové válce, a to hlavně díky velké demonstraci v Petrohradě v roce 1917.

-          Mezinárodní den žen v roce 1975 oficiálně uznala OSN.

-          Po roce 1989 byl pro příliš silné spojení s minulým režimem u nás svátek opomíjen a zmizel z kalendářů, dnes se opět vrací do povědomí lidí.

 

Anketa MIMIFORA:

Slavíte či neslavíte MDŽ a proč?

 

Aneta (29): ANO

„Mám velmi pozorného partnera, který slaví všechny svátky. Od Valentýna přes MDŽ po Den matek. Nikdy mi nezapomene přinést kytku a nějaký dárek, pozve mě na večeři a uděláme si krásný večer ve dvou. Je mi jedno, že se MDŽ spojuje s minulým režimem, pro mě je to oslava žen a ženství, tak proč se k ní nepřipojit.“

 

Mirka (45): NE

„Podle mě lidé, kteří zažili minulý režim, tento svátek slavit nemůžou. Pořád vidím rudé karafiáty, bujaré oslavy mužských kolegů, prostě se s tímto svátkem nemůžu srovnat. Zcela ho vypouštím a radši slavím Den matek.“

 

Simona (23): ANO sex-a-vztahy-mezinarodni-den-zen-ii-sh-nahled

„Miluju oslavy, a zvlášť ty, které se týkají žen. Takže já slavím, i když moji rodiče to nechápou. Partner mi vždy donese kytici růží a šperk či nové prádlo. Maminka mi vyprávěla o oslavách v minulosti, ale já je nezažila. A mimochodem – tento svátek pochází z Ameriky, nikoli z dob našeho komunismu.“

 

Text: lju

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse