vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mezinárodní den žen: Jak se slavil dřív a dnes

2. března 2015

Mezinárodní den žen: Jak se slavil dřív a dnes

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: květina MDŽ dárek svátek žena

preventan-mimiforum-banner

Mezinárodní den žen připadá každý rok na 8. března. Ať chceme nebo ne, u nás je stále spojovaný s minulým režimem. Přitom jde o svátek, který původně pochází z USA a dodnes má silnou tradici po celém světě.

Kolagen Farmax 60+40 tob. ZDARMA

  • Kolagen Farmax – Doplněk stravy
  • obsahuje v 1 tobolce 85 mg kolagenu původem z ryb
  • Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu
  • dále je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí

kolagen-100-cz-3d-nahled

Svátek, u nás spojovaný s minulým režim, pomalu zmizel po revoluci z kalendářů. Každý v něm totiž viděl rudé karafiáty a oslavy, které zaváněly minulou dobou. Jenže Mezinárodní den žen (MDŽ) není naším svátkem, jde totiž o den, který se slaví na celém světě a poprvé se objevil v USA. Každý rok si jej připomínáme 8. března.

 

Silný východní tradice

Po roce 1989 vymizel u nás tento svátek z kalendářů, aby se do něj v roce 2004 vrátil jako významný den. Žádného velkého boomu se ale nedočkal. Většina lidí u nás jej neslaví a ani se k němu nehodlá vrátit. Na východ od nás má ale tento den mnohem silnější tradici. Slaví se na Slovensku i v Rusku. Ženy jsou obdarovávány dárky a květinami. Velkou tradici má i v Maďarsku, kde se podle obchodníků prodá v tento den mnohem víc květin než na Valentýna.

 

Zajímavost MIMIFORA:

V Rusku se MDŽ dodnes slaví s velkou pompou. Ženy dostávají dárky, a to dokonce v takovém množství, že vznikl i seznam nevhodných darů, kterými jsou Rusky v tento den obdarovávány. Mezi ně patří erotické pomůcky, kuchyňské náčiní, levná bižuterie, permanentky do tělocvičny či špatně vybrané spodní prádlo.

 

Oslavy na celém světě tema-tydne-mezinarodni-den-zen-ii-sh-nahled

Každoročně se MDŽ slaví také v Turecku. Den je zde určený ženám, pro které se tu pořádají různé akce a restaurace nabízejí pro něžné pohlaví určené speciality. 8. březen zde ženám patří a muži mají mnohde naopak vstup zakázán. Mezinárodní den žen se ale slaví i v zemích, kde byste to nečekali. Například v Brazílii, Bosně a Hercegovině, anebo v Číně. Ženy si přijdou na své i v Polsku, Kambodži, Arménii, v Indii, Izraeli, Alžíru či v Sýrii. Všechny oslavy mají jedno společné – den je určený ženám, a ty se hýčkají. Koncerty, dárky, květinami, a tím, co mají rády.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní zajímavosti o MDŽ

         

– Svátek u nás spojený s minulým režimem se poprvé slavil v USA díky stávce newyorských švadlen v roce 1908, které usilovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a byly též proti zaměstnávání dětí.

-  První zmínky se ale objevují už v roce 1857, kdy v USA stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek v textilních továrnách.

-   V květnu 1908 rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen se bude slavit poslední únorovou neděli.

-   Poprvé se svátek žen slavil 28. února 1909.

-   Do Evropy se svátek dostal v roce 1911, kdy se slavil v Rakousku, Německu, ve Švýcarsku i v Dánsku.

-  Datum 8. března se pro slavení svátku ustálilo až po první světové válce, a to hlavně díky velké demonstraci v Petrohradě v roce 1917.

-  Mezinárodní den žen v roce 1975 oficiálně uznala OSN.

– I když se i u nás svátek pomalu vrací do povědomí lidí, větší úspěch má Den matek i svatý Valentýn.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse