vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mé dítě trpí anorexií!

23. ledna 2012

Mé dítě trpí anorexií!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: úmrtí psychické poruchy poruchy příjmu potravy Mentální anorexie lékař jidlo hubnutí

preventan-mimiforum-banner

Anorexie je záludná nemoc. Ze všech psychických poruch vede nejčastěji ke smrti a zemře na ni až každá desátá žena či dívka. Proto se vyplatí ji nepodceňovat, varovné příznaky totiž nepřehlédnete. Tedy pokud budete mít otevřené oči.

Actilac

Při zažívacích potížích a poruchách příznivě působí Actilac. Naleznete v něm speciálně vyvinutou kombinaci probiotických kultur, které se od ostatních běžně používaných liší tím, že z každého druhu (např. Lactobacillus acidophilus) byly vybrány pouze ty poddruhy, které jsou nejvíce životaschopné. Tím je zaručeno, že: 1. projdou trávicím ústrojím až do střevního traktu, 2. neztratí schopnost množení a velmi rychle osídlí střevní stěny, 3. navodí rovnováhu střevní mikroflóry (dostatek přátelských mikroorganismů), 4. vyrovnají tak negativní vlivy vzniklé např. užíváním antibiotik, 5. pomáhají chránit před průnikem infekcí do organismu, čímž předcházejí znovupoužití antibiotik. Doporučuje se při zažívacích a střevních potížích, při užívání antibiotik, na posílení imunity, při alergií, vaginálních infekcích i cukrovce.

actilac-30-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Diskutujte: Máte osobní zkušenosti s anorexií u dětí? Napište nám je!


„Když dcera začala hubnout, nevěnovala jsem tomu pozornosti. Je mladá a chce se líbit, říkala jsem si. Tehdy mě nenapadlo, že by mohlo jít o anorexii. Je pravdou, že jsem ji v poslední době neviděla jíst. Vždy si porci odnesla do pokoje a donesla prázdný talíř. Tvrdila, že se u toho učí. Jediné, co mě zaráželo, bylo, že v létě chodila v dlouhých kalhotách i triku. Zdůvodnila to tím, že má ze slunce vyrážku. Nic jsem netušila až do chvíle, než jsem ji zahlédla v koupelně. Místo dcery tam stála kostra. Hned jsem na ni udeřila a ona mi tvrdila, že jí nic není a je tlustá! Násilím jsem ji odvedla k lékaři. Skončila v nemocnici. Přišli jsme za minutu dvanáct. Až tam jí vše došlo a začala spolupracovat. Dlouho trvalo, než se z toho dostala, ale dnes už je v pořádku a má dvouletého syna,“ vypráví svůj příběh Naděžda (45).

Na anorexii zemře až každý desátý!

● Přes 60 % mladých dívek není spokojeno se svou postavou.
● Anorexie ohrožuje minimálně 6 % dívek kolem puberty.
● Mentální anorexie hrozí i chlapcům, avšak z 95 % postihuje dívky a ženy.
● Lidé s mentální anorexií mají až 18× vyšší pravděpodobnost úmrtí než zdraví vrstevníci.
● Na anorexii ve světě zemře až každý 10. pacient. U nás se mluví o 5 %.
● Anorexie může ve 2 až 5 % případů skočit sebevraždou.
● 500 žen ročně je u nás s anorexií hospitalizováno.

Chorobná touha po štíhlosti

Hladovění. To je osvědčený recept, jak zhubnout. A když dlouho nebudete nic jíst, budete konečně vypadat k světu. To jsou myšlenky, které se honí hlavou těm, kteří trpí mentální anorexií. Jde totiž o vážnou psychickou poruchu, která u dotyčného vyvolává chorobnou touhu po štíhlosti. Problém ale je, že i když nic nejí a extrémně cvičí a hubne, stále si připadá tlustý. A tak ve své snaze pokračuje. Jenže i když z něj zbude jen kost a kůže, stále má pocit, že trpí nadváhou. Pokud okolí nezasáhne včas, nebo když se neobjeví vážné zdravotní problémy, může jej touha po štíhlosti stát i život.

Anorektici se jídlu nevyhýbají. Ale nejí ho. tema-tydne-dite-trpi-anorexii-2-ing

To, že někdo trpí mentální anorexií, neznamená, že by se jídlu vyhýbal obloukem a dělalo se mu špatně, jen se na něj podívá. Naopak se o něj zajímá, vaří nové recepty, a díky tomu okolí nemusí mít o jeho poruše ani potuchy. Problém je ale v tom, že jídlo servíruje ostatním – nikoli sobě. Sám řekne, že už jedl, nebo si porci odnese stranou, kde ji vyhodí.

Příčiny anorexie: Narážky okolí i rodičů

Příčin anorexie je víc, mezi hlavní patří nespokojenost s vlastním vzhledem a hmotností, často pod vlivem okolí. Stačí neustálé narážky spolužáků, že je dívka tlustá, nebo komentáře rodičů, že by měla míň jíst či zhubnout – a anorexie je na světě. Důvodem jejího vzniku může být i sport, který dívka provozuje a vyžaduje nízkou tělesnou hmotnost.

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky mentální anorexie

● Neustálé hubnutí, rapidní snižování váhy.
● Citlivost na chlad, zimomřivost, slabost, úzkost.
● Nevolnost a zácpa.
● Chudokrevnost, osteoporóza.
● U dívek vymizení menstruace.
● Vypadávání vlasů a zhoršení stavu pleti.
● Nadměrné užívání projímadel.
● Nechce jíst na veřejnosti či před ostatními, jídlo si odnese stranou a vyhodí.

Máte podezření? Vyhledejte lékaře!

Máte-li podezření, že vaše dítě trpí anorexií, nejlepší je vyhledat odbornou pomoc. U mladých lidí totiž může být nebezpečná a vést i k úmrtí. Je potřeba začít opět jíst, přibrat na normální tělesnou hmotnost, přestat intenzivně spojovat příjem potravy a energetický výdej (sním plátek chleba a musím tři hodiny cvičit) a vrátit život do starých kolejí. Musíte být silní, protože se to neobejde bez komplikací a samozřejmě ani bez podpory okolí.

Text: ino
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:06 12.11.2019 - Kubiva -

I kluci mají anorexii

Souhlasím, je to velká bezmoc. Můj syn má teprve 9 let a má mentální anorexii. Byl dva měsíce v léčebně, jedl a doma musí jít, ale pořád to v něm bojuje. Kdybych nebyla tvrdá, zase by to bylo jak na začátku. Začali jsme chodit psychologovi, ale nejsem optimistická. Mám dojem že si s ním neví nikdo rady. Myslím s jeho myšlením,jak vnímá jídlo a jeho strach že pribere na váze. Cítím jsem bezradně. Jak mám synovi pomoci?
16:22 17.03.2018 - Mai B. -

Bez nadpisu

Jenom bych ráda upozornila na to, že když má někdo anorexii, je nemocný. Nic nedělá nikomu naschvál, není ani sobecký. Je to stejné, jako když máte zlomenou nohu. S podporou ostatních se ji podaří vyléčit, je potřeba pauza a klid. Ani největší vůle, abyste netrápila lidi v okolí tím, že máte zlomenou nohu, vám ji neuzdraví. Vaše teta nedělala nic naschvál…byla nemocná… Je mi jí i vás moc líto.
13:26 30.04.2012 - Šárka -

Bezmoc

Co k tomuhle říct…Asi jen jediný, 25.4.2012 mi zemřela na anorexii teta v 35letech.Člověk se snaží jen pochopit proč?proč tak krásná holka musela jít touhle cestou,a proč byla potrestaná právě naše rodina?Nepomohlo několikanásobný léčení v Praze,ani hospitalizace v nemocnici v Brně,nepomohlo nic,tak se nad sebou zamyslete,jestli Vám to za to holky stojí,bojovat za něco,co je zbytečný,radši mít pár kilo navíc a být šťastná a zdravá,než komplikovat celé rodině život,trápit je tím,že hubnete a pak tím,že to skončí smrtí…A co si na kom teď vezmem?nic,zůsane jen prázdej dům,a celá rodina v očekávání,kde se objeví…ale to už se bohužel nestane:-(Nehubněte!!!Není cesty zpět

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse