vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mé dítě špatně chodí

6. října 2015

Mé dítě špatně chodí

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: ortopedie chůze dítě

preventan-mimiforum-banner

Vtáčení jedné nebo obou špiček dovnitř, chůze po špičkách – to jsou nejčastější problémy, na které si maminky u svých malých dětí stěžují.

MaxIQ

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE!

„»A on je chudáček jak postižený?,« zeptala se mě cizí paní na pískovišti, když viděla procházet mého Tedíka. Byly mu dva roky pryč a byl zcela zdravý, jen prostě občas chodil divně a vtáčel špičku dovnitř,“ vypráví paní Jolana (33). „Strašně se mě to dotklo. Můj syn není žádný invalida! Zašla jsem pro jistotu k doktorovi a poslal nás na ortopedii. Mám strach, co se tam dozvím,“ říká.

Když dítě vtáčí špičky 

Vtáčení špiček dovnitř (nebo chůze po špičkách) patří k nejčastějším problémům s chůzí malých dětí, na které si maminky stěžují. První z nich, vtáčení špiček (intoeing), je vada poměrně častá, velmi obvyklá u batolat a může přetrvat až do dospělosti. Odborníci doporučují věnovat jí zvýšenou pozornost:

● Vidí-li ji kromě maminky i okolí.

● Pokud je vtáčení asymetrické (na jedné straně více než na druhé).

● Je-li vtáčení spojené s našlapováním přes špičky či s chůzí po jedné či obou špičkách.

Tato porucha chůze nemusí být vrozená, ale funkční, za kterou může vadná pohybová koordinace.

Chůze po špičkách

Dalším velkým problémem u dětí je chůze po špičkách. Může se objevit hned, jak dítě začne chodit, ale také později, v batolecím věku. Názory na ni se různí. Jedni říkají, že se objevuje tehdy, když je dítě zvídavé a stále se snaží na něco dosáhnout, nebo když dítě začalo chodit příliš brzy. Příčina ale může být vážnější, proto je na místě konzultace s lékařem.

Při špatné chůzi vyhledejte lékaře

deti-a-rodina-me-dite-spatne-chodi-2-sxc

Pokud vám chůze dítěte nepřipadá normální, neváhejte vše konzultovat s lékařem. Může doporučit specializované vyšetření na neurologii a ortopedii. Tam se ukáže, zda jde o vážnější problém, který je třeba řešit, nebo o přechodnou věc, která se srovná věkem. Špatná chůze totiž může mít i vážnější příčinu. Třeba prodělanou dětskou mozkovou obrnu. 

Tipy MIMIFORA

Jak předcházet špatné chůzi

● Nepoužívejte pro malé děti chodítka ani hopsadla. Nepodporují přirozenou chůzi, naopak dítě motivují k chůzi po špičkách.

● Neučte děti za každou cenu chodit. Nenuťte je voděním za obě ruce, jak bývá u rodičů velmi časté.

● Vždy volte kvalitní obuv. U nejmenších dětí by měla být kotníčková a nejlépe šněrovací. Měla by mít správnou velikost na šířku i na délku, aby nedocházelo k deformování nohou a k tzv. kladívkovým prstům. Boty by měly být z kvalitního materiálu, ideální je pravá kůže. Nekupujte boty větší, aby dlouho vydržely, ani nošené či je nenechávejte po sourozencích.

MIMIFORUM zjistilo:

Vaše zkušenosti: Jak na špatnou chůzi

Helena (27): „Ortoped nám radil dávat boty alespoň na hodinu denně obráceně. Dcera vytáčela špičku dovnitř, a prý je tímto způsobem pomůžeme srovnat – pravou na levou a levou na pravou.“

Míša (33): „Doktor nás poslal na ortopedii, kde nám doporučili speciální cvičení a rehabilitace. Zatím cvičíme krátce, takže na výsledky ještě čekám.“

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse