vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mé dítě má odstáté uši!

21. února 2016

Mé dítě má odstáté uši!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: otoplastika operace přišití Odstáté uši plastika doktor děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Odstáté uši má spousta dětí. Pokud ale vzhledem připomínají spíše »plachťáky«, je na čase zvážit, zda nenechat uši přišít. Jinak se dítě může dočkat posměchu i šikany.  

 


Diskutujte: Pokud by vaše dítě mělo odstáté uši, nechala byste mu je přišít?


„Pětiletá dcera vypadá jako andílek, ale vzhled jí kazí odstáté uši. Uvažuji, že bych jí je nechala přišít, jenže ona se doktorů bojí. Na druhé straně mám strach, aby se jí děti nesmály. Má totiž uši jak malá rogala,“ svěřuje se maminka Lenka (33).

Přišití uší neodkládejte

Uši jsou u každého člověka jiné. Problémy se mohou objevit buď díky vrozené deformitě uší, nebo později, třeba díky zranění. U malých dětí jsou uši dovyvinuté mezi 4. a 5. rokem. Pokud mají v té době odstáté »plachťáky«, mohou podstoupit operaci a přišití uší – otoplastiku. Právě u dětí od 5 do 10 let je tento zákrok ideální.

Zajímavosti MIMIFORA:

  • Některé pojišťovny hradí přišití odstátých ušních boltců u dětí do určitho věku, starší si zákrok platí sami.

Má odstáté uši, je terčem šikany! deti-a-rodina-ma-odstate-usi-2-ing

„Mám sedmiletého syna, který šel do první třídy. Je to normální kluk, jen má hrozně odstáté uši. Chtěla jsem mu je nechat přišít, ale manžel je proti. Říká, že u kluka to nevadí a nechce to řešit. Jenže já vidím, jak se malému smějí děti ve škole. Dokonce mám někdy dojem, že začíná být terčem šikany. Je díky tomu introvert a má nízké sebevědomí. Sám by uši přišít chtěl, jenže tatínek to odmítá,“ vypráví jiný příběh Evelína (38).

MIMIFORUM zjistilo:

2 důvody, proč přišití uší neodkládat

Dítě se vyhne posměchu ve škole. Nejde o malicherný důvod. Právě díky odchylkám od ostatních (např. odstáté uši, silné brýle, obezita apod.), bývají děti často terčem šikany.

Zákrok méně bolí. U menších dětí se provádí v narkóze, u větších v lokálním umrtvení. Děti celý průběh ale snášejí lépe než dospělí. Nervové zakončení v ušním boltci se totiž vyvíjí, a tak dospělí mívají větší bolesti a vše nesou hůře.

Odstáté uši: Přišít, nebo neřešit?

Na odstáté uši panují rozdílné názory. Někteří rodiče jsou přesvědčeni, že nechat dětem přišít odstávající uši je pro jejich ratolest to nejlepší. Jiní tvrdí, že počkají, dokud se dítě nerozhodne samo. Ať už v období dospívání, či dokonce v dospělosti. Vše závisí na tom, o kolik uši odstávají, jak je dítě a jeho okolí vnímá a zda jeho psychika netrpí narážkami spolužáků. Ne vždy je dobré zákrok odkládat jen proto, aby se potomek mohl svobodně rozhodnout. Nebo z toho důvodu, že vám tato věc připadá malicherná. Poraďte se s lékařem a hlavně – pečlivě vnímejte pocity vašeho dítěte a reakce jeho okolí.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak probíhá operace?

Běžná operace přitažení ušních boltců trvá asi jednu hodinu. V záhybu za ušním boltcem se vede řez, odstraní se kožní nadbytek, a poté se uvolní chrupavka od ušního boltce. Změkčí se v místě budoucího ohnutí uší, a poté vymodeluje přirozený ohyb boltce. To vše se zajistí podkožními modelačními stehy. Po zákroku zůstává jizva, ale lékaři ji vedou tak šikovně a na ukrytém místě za uchem, že si jí jen stěží někdo všimne.

Anketa MIMIFORA:

Nechala byste dítěti přišít uši, nebo s tím počkala, ať si samo rozhodne až v dospělosti?

Petra (23): „Pokud by dítěti uši hodně odstávaly, tak nechala. Nechtěla bych, aby se mu někdo smál a celý život tím trpělo.“

Hedvika (26): „Ne, takové hlouposti bych neřešila. Přece nezáleží na tom, zda má odstáté uši, hlavně, že je zdravé.“

Taťána (29): „Určitě nechala a dříve, než by šlo do školy. Sama jsem uši odstáté měla, rodiče mi je nenechali přišít a já s tím šla až v dospělosti. Dodnes si pamatuji, jak se mi od základky až po střední neustále všichni smáli. Moje sebevědomí bylo na nule a dlouho jsem si nemohla najít ani partnera.“

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:43 23.09.2016 - Dagi -

Re: Re: usi

Mám vnuka, kterému je 12 let a stydí se za odstáté uši a proto nosí delší vlasy, aby to nebylo vidět.Chtěl by podstoupit přišití.Kolik takový zákrok stojí?
09:40 19.07.2016 - Magda -

Re: Re: usi

Neznam a byla jste spokojena? Jaci tam jsou doktori? Ja se docela bojim prave, ale myslim ze by mi to pomohlo i skrz sebevedomi a citila bych se lepe..
13:37 18.07.2016 - Janicka -

Re: usi

Ahoj ja jsem byla ted v dospelosti. Mam vyzkousenou kliniku perfect clinic jestli znate ? 
12:25 13.07.2016 - Magda -

usi

Ahoj byl jste nekdo na plastice usi prosim?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse