vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mé dítě má celiakii!

18. února 2016

Mé dítě má celiakii!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: lepek intolerance bezlepková dieta celiakie

preventan-mimiforum-banner

Celiakie, nesnášenlivost lepku, se může objevit kdykoliv během života. A to jak u malých dětí, které začínají s příkrmy, tak u dospělých. Vyléčit se zatím nedá a pro nemocného představuje nepříjemné omezení jídelníčku i finanční zátěž.

Diskutujte: Jak se u vašeho dítěte projevila celiakie?


Průjmy, křeče v břiše, náhlý úbytek hmotnosti. To jsou hlavní příznaky, které provází celiakii, onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Může se objevit kdykoli během života – u nejmenších dětí, které začínají s příkrmy, ale i u dospělých, kteří do té doby jedli normálně a potíže neměli. Spouštěčem nemoci totiž může být nadměrná zátěž (nemoc či těhotenství), ale vyvolávačem bývá i stres. Spousta lidí celiakii má, aniž to ví. Jen jsou ve fázi bez příznaků. Jakmile ale udeří, je nevyléčitelná a nepomůže nic, než přísná dieta.

Syn má celiakii: Nerostl a nepřibíral

„Syn velmi málo rostl a vůbec nepřibýval na váze. Ve třech letech měřil jako roční děti, navíc byl strašně bledý. Lékaři mě přesvědčovali, že je ještě v normě a srovná se, že jsme oba s manželem malí, tak nemá po kom vyrůst. Mně se to stále nelíbilo. Stěžoval si na bolesti bříška a nevypadal zdravě. Nakonec mu udělali testy na celiakii, a jaké bylo překvapení, když vyšly pozitivní! Dietu bude mít sice na celý život, ale konečně začal přibírat a růst,“ říká Lada (29).

MIMIFORUM zjistilo:

V případě celiakie nejde o alergii, ale o intoleranci. Lepek (gluten) v potravě poškozuje výstelku tenkého střeva, a díky tomu má tělo problém s trávením potravy a vstřebáním živin.

Bezlepková dieta na celý život

Pokud se celiakie objeví, nezbývá jiná možnost, než držet bezlepkovou dietu. Intolerance lepku je celoživotní, a tak nejsou příliš dobré vyhlídky na zlepšení v dospělosti. Často se stává, že pacientům »otrne« a dietu poruší, jenže tím pádem se zase dostanou do akutní fáze nemoci a mohou začít znovu. Celiakie je navíc častější, než se zdá. Uvádí se, že jí trpí až jedna osoba ze sta.

S celiakií se žít dá, ale musíte se hlídat

Celiakie rozhodně není nemoc, se kterou by se nedalo žít. Jen přináší jistá omezení, spočívající především v přísné kontrole potravin, které jíte. Nesmí obsahovat ani minimální stopové množství mouky či obilovin – pšenice, žita, ječmene. Potíž je, že takových potravin je poměrně málo, a hlavně jsou dražší. Proto nemoc představuje i finanční zátěž pro rodinu. Ročně přijde na více než 36 000 Kč.

MIMIFORUM zjistilo:

Jaké jsou příznaky celiakie?

● Velmi časté a dlouhodobé průjmy.

● Bolesti břicha, křeče v břiše.

● Náhlý pokles hmotnosti.

● Únava a bolesti kloubů a kostí.

● U dětí bolesti břicha, nechutenství, plačtivost, mrzutost, problémy s růstem a vývojem, nesoustředěnost, rychle se kazící zuby.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

 

Navšivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse