banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Mé dítě má celiakii!

18. února 2016

Mé dítě má celiakii!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: lepek intolerance bezlepková dieta celiakie

preventan-mimiforum-banner

Celiakie, nesnášenlivost lepku, se může objevit kdykoliv během života. A to jak u malých dětí, které začínají s příkrmy, tak u dospělých. Vyléčit se zatím nedá a pro nemocného představuje nepříjemné omezení jídelníčku i finanční zátěž.

Diskutujte: Jak se u vašeho dítěte projevila celiakie?


Průjmy, křeče v břiše, náhlý úbytek hmotnosti. To jsou hlavní příznaky, které provází celiakii, onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Může se objevit kdykoli během života – u nejmenších dětí, které začínají s příkrmy, ale i u dospělých, kteří do té doby jedli normálně a potíže neměli. Spouštěčem nemoci totiž může být nadměrná zátěž (nemoc či těhotenství), ale vyvolávačem bývá i stres. Spousta lidí celiakii má, aniž to ví. Jen jsou ve fázi bez příznaků. Jakmile ale udeří, je nevyléčitelná a nepomůže nic, než přísná dieta.

Syn má celiakii: Nerostl a nepřibíral

„Syn velmi málo rostl a vůbec nepřibýval na váze. Ve třech letech měřil jako roční děti, navíc byl strašně bledý. Lékaři mě přesvědčovali, že je ještě v normě a srovná se, že jsme oba s manželem malí, tak nemá po kom vyrůst. Mně se to stále nelíbilo. Stěžoval si na bolesti bříška a nevypadal zdravě. Nakonec mu udělali testy na celiakii, a jaké bylo překvapení, když vyšly pozitivní! Dietu bude mít sice na celý život, ale konečně začal přibírat a růst,“ říká Lada (29).

MIMIFORUM zjistilo:

V případě celiakie nejde o alergii, ale o intoleranci. Lepek (gluten) v potravě poškozuje výstelku tenkého střeva, a díky tomu má tělo problém s trávením potravy a vstřebáním živin.

Bezlepková dieta na celý život

Pokud se celiakie objeví, nezbývá jiná možnost, než držet bezlepkovou dietu. Intolerance lepku je celoživotní, a tak nejsou příliš dobré vyhlídky na zlepšení v dospělosti. Často se stává, že pacientům »otrne« a dietu poruší, jenže tím pádem se zase dostanou do akutní fáze nemoci a mohou začít znovu. Celiakie je navíc častější, než se zdá. Uvádí se, že jí trpí až jedna osoba ze sta.

S celiakií se žít dá, ale musíte se hlídat

Celiakie rozhodně není nemoc, se kterou by se nedalo žít. Jen přináší jistá omezení, spočívající především v přísné kontrole potravin, které jíte. Nesmí obsahovat ani minimální stopové množství mouky či obilovin – pšenice, žita, ječmene. Potíž je, že takových potravin je poměrně málo, a hlavně jsou dražší. Proto nemoc představuje i finanční zátěž pro rodinu. Ročně přijde na více než 36 000 Kč.

MIMIFORUM zjistilo:

Jaké jsou příznaky celiakie?

● Velmi časté a dlouhodobé průjmy.

● Bolesti břicha, křeče v břiše.

● Náhlý pokles hmotnosti.

● Únava a bolesti kloubů a kostí.

● U dětí bolesti břicha, nechutenství, plačtivost, mrzutost, problémy s růstem a vývojem, nesoustředěnost, rychle se kazící zuby.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

 

Navšivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa