7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

16. května 2013
Mateřský plurál: O dětech v množném čísle
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Mateřský plurál matka mateřská dovolená děti
Téměř každá maminka někdy mateřský plurál použila. A některé dokonce ani jinak o svých dětech nemluví! Věty typu „My jsme papali, spinkali, teplotkovali“ tak od nich můžete slyšet zcela běžně.
„Ještě kojíme, ale brzo začneme papat mrkvičku.“ „Dneska jsme ještě nekakali, vy ano?“ „Nemáme teplotu, ale občas kašleme a teče nám z nosánku.“ Stačí si zajít na dětské hřiště či do mateřského centra a podobné věty uslyšíte ze všech stran. Forma, kdy matka (případně jiný člen rodiny) mluví o svém dítěti v první osobě množného čísla, se nazývá mateřský plurál a mezi maminkami na mateřské patří k velmi oblíbeným.
Bezdětní mluvu matek nepochopí
Kdo neměl děti, těžko to pochopí. Proto jsou to právě bezdětní, mladí a svobodní, kdo nejvíce obracejí oči v sloup, když z úst maminek uslyší podobné věty. A není se čemu divit. Nezaujatý pozorovatel má pro podobné hlášky jen málokdy pochopení. „Už máme tři zuby.“ „Už se učíme chodit na nočník. Ještě nám to ale nejde a děláme loužičky.“ Pokud nevíte, že matka používá oblíbený plurál a situaci si představíte, pravděpodobně budete pochybovat o jejím duševním zdraví.
Přichází po porodu. A automaticky! 
Kde se vlastně mateřský plurál vzal, není známo. Jisté ale je, že přichází po porodu a mnohdy automaticky. „Vždycky se mi hnusilo, jak matky mluví o dětech v množném čísle. O jejich inteligenci jsem si myslela své a byla jsem přesvědčena, že já toto z úst nikdy nevypustím. Jenže pak se mi narodila dcerka a já se nestačila divit. Jakoby se ve mně něco přepnulo, šlo to ze mě automaticky! Najednou jsem se přistihla v porodnici, jak říkám, že už jsme dneska pětkrát kakaly. Přitom já měla zácpu. Později jsem si dávala pozor, ale stejně se mi stávalo, že ze mě podobné věty vycházely. Proto už nikoho neodsuzuji,“ mluví o své zkušenosti Jolana (29).
Anketa MIMIFORA:
Ptáme se maminek: Používáte mateřský plurál?
Adriana (31): „Bohužel ano. Než jsem měla dítě, nikdy bych neřekla, že takto budu jednou mluvit. Jenže po porodu bylo vše jinak. Přišlo to samo a já si to ani neuvědomovala. Mluvily tak všechny maminky kolem mě, a tak jsem se tomu přestala bránit. Snad s tímto zlozvykem, jak plurálu říkám, přestanu dřív, než dítě vyroste.“
Martina (27): „Ano a nevidím na to vůbec nic špatného. Mluví tak všichni. Když jdu s malým na pískoviště či do koutku, není tam ani jedna maminka, která by o svém dítěti mluvila v jednotném čísle. Nevadí mi to, v jeho osmnácti tak určitě mluvit nebudu.“
Radka (34): „Musím se přiznat, že se mi to hnusí. Nesnáším všechny ty zdrobnělinky a patvary, jako je hamání, hajinkání apod. Mateřskému plurálu se vyhýbám, a možná je to i jeden z důvodů proč se moc nechci stýkat s jinými matkami. Mám roční dcerku a v množném čísle jsem o ní snad nikdy nepromluvila.“
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Nepouzila jsem nikdy