vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mateřská znaménka: Kdy je na čase je odstranit?

17. listopadu 2015

Mateřská znaménka: Kdy je na čase je odstranit?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: rakovina kůže melanom pigmentová skvrna Mateřské znaménko nádor

preventan-mimiforum-banner

Mateřských znamének máme na těle až několik desítek. Pokud ale začnou měnit barvu, tvar, velikost či se chovat podezřele, je nutné ihned zamířit k lékaři! Některá znaménka se také vyplatí nechat preventivně odstranit.

 

Mateřská znaménka máme na těle všichni. Někteří více, jiní méně. Jenže právě z nich se může vyvinout nejobávanější zhoubný nádor kůže – melanom. Riziková mohou být jak znaménka vrozená, tak ta získaná během života (třeba po návštěvě solária). Přinášíme nejčastější otázky a odpovědi na toto téma.

Co jsou to mateřská znaménka?

Jednoduše řečeno jde o pigmentové kožní projevy, které lékaři odborně nazývají pigmentové névy. Vyskytují se všude na těle, dokonce i v nehtovém lůžku, na dlaních či ploskách nohou. Objevují se od raného dětství a tvoří se minimálně do třicátého roku. Pokud jsou rovnoměrná, ohraničená, mají pravidelný tvar, nemají neobvyklý vzhled a nechovají se podezřele, je jejich výskyt normální a nemusíte se bát.

MIMIFORUM zjistilo:

● 30 až 50 % melanomů (nádorů kůže) vznikne na podkladě pigmentového znaménka.

● Přítomnost 50 až 90 mateřských znamének na těle zvyšuje riziko kožního nádoru až dvojnásobně.

● Stačí jedno až dvě spálení na slunci či v soláriu a u žen se riziko rakoviny kůže zvýší 1,5×, u mužů dokonce 2,8×.

Kdy mám se znaménky navštívit lékaře?

Existují dva druhy pigmentových znamének – vyvýšená a tmavá plochá. Pozornost si zaslouží v případě, že se začnou neobvykle měnit a chovat. Pokud se rozrůstají do okolí, mění barvu a tvar, začnou svědět či dokonce mokvat a krvácet, neodkládejte návštěvu lékaře. Melanom může vzniknout i z plochých znamének.

Je vhodné i preventivní odstranění? zdravi-a-krasa-materska-znamenka-2-ing

Ano. Pokud se vám vyvýšené znaménko vytvoří v místě, kde může dojít k jeho podráždění či poranění oděvem či obuví, mělo by se odstranit preventivně. Většina lidí se však jakéhokoliv zásahu bojí. Panuje totiž poměrně rozšířený mýtus, že pokud se na znaménko sáhne, může se na tomto místě vytvořit kožní nádor. To ale není pravda. Pokud by vznikl na místě odstraněného znaménka, znamená to, že zde již byl.

Jak můžu zavčas odhalit nebezpečné znaménko?

Prostřednictvím pravidelného samovyšetření. Protože znaménka se mohou vytvořit a změnit kdykoliv, mělo by se provádět třikrát ročně. Stačí jen pět minut a budete mít jistotu, že se vám na těle netvoří nebezpečný útvar. Kožní melanom má totiž tu »výhodu«, že je na rozdíl od jiných nádorů vidět. Postavte se před velké zrcadlo v dobře osvětlené místnosti a důkladně si prohlédněte celé tělo včetně vlasové pokožky. Na místa, kam nevidíte, použijte malé ruční zrcátko.

Jakým způsobem si mohu nechat znaménka odstranit?

Způsobů je více. Záleží, kde a jaké znaménko máte, a také na částce, jakou chcete investovat. Nejčastěji se odstraňují chirurgicky, nebo šetrněji laserem. V tomto případě ale musíte počítat s částkou od 500 Kč výše za jedno znaménko. Je třeba myslet i na to, že po hlubším a větším znaménku může zůstat jizva. Mateřská znaménka lze odstranit také tekutým dusíkem. O nejlepším způsobu vždy rozhodne lékař.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse