vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Máme předškoláka: Jak ho pomalu připravit k zápisu

3. prosince 2013

Máme předškoláka: Jak ho pomalu připravit k zápisu

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: soustředění grafomotorika zápis předškolák škola

preventan-mimiforum-banner

Konec roku se pomalu blíží a hned na začátku toho nového začínají zápisy do škol. Máte-li doma předškoláka, přinášíme pár tipů, co a jak s ním trénovat.

I když před Vánocemi mají děti úplně jiné starosti, než se připravovat do školy, máte-li doma předškoláka, zpozorněte. Zápisy do prvních tříd totiž začínají hned v lednu, a tak je nejvyšší čas začít s přípravou. I když část jí zastane mateřská školka, je i na rodičích, aby své dítě na léta ve školních lavicích připravili co nejlépe. Protože nastoupí-li do školy dítě nezralé, čekají ho nemalé potíže – a velký stres.

 

deti-a-rodina-mame-doma-predskolaka-ii-sxc-nahled Průměrná zralost na školu: 6,5 let

Na děti v první třídě se dnes kladou nemalé nároky. Navíc přechod ze školky do školy pro ně znamená výraznou změnu. Tu jim můžete usnadnit, pokud s nimi budete co nejlépe pracovat. Pamatujte ale na to, že každé dítě je jiné a věci zvládá jinak. Průměrně bývají děti zralé na školu až v 6,5 letech, chlapci pak později než dívky. Nejste-li si jistá, zda vaše dítě zralé je či bude, poraďte se s učitelkami ve školce, případně vyhledejte pedagogicko-psychologickou poradnu. My vám nyní přinášíme několik tipů, co s předškoláky doma trénovat.

 

Tipy MIMIFORA

Jak trénovat a hrát si s předškolákem

-          Hrát slovní kopanou.

-          Trénovat analogie – dítě vytváří ke slovu, které řekneme, vhodnou dvojici (například pláž – písek). K tomu dobře poslouží i vhodně zvolená společenská hra.

-          Cvičit syntézu a analýzu slov. Umět slova rozkládat na slabiky a hlásky a naopak je z nich skládat.

-          Cvičit postřeh a pozornost. Například tak, že vedle sebe položíte několik předmětů, zakryjete je a jeden odstraníte. Dítě pak musí poznat, co chybí.

-          Skládat puzzle a jednoduché vystřihovánky.

-          Rozvazovat a vázat uzly na tkaničce, následně i tkaničky u bot.

-          Trénovat jemnou motoriku. K tomu vám mohou pomoct i věci, které máte běžně doma – například víčka od plastových lahví či krabička sirek. Nechejte dítě, aby z víček skládalo pyramidy, tvary, řady. Vysypte krabičku sirek a nechejte ho, aby je po jedné vrátilo zpět. Vše musí provádět jednou rukou a zápalky natočit hlavičkou na stejnou stranu. Zápalky můžete využít i ke skládání obrázků.

-          Trénovat správnou výslovnost. Má-li dítě problémy s některými hláskami, navštivte co nejdříve logopeda.

-          Uvolňovat ruku. Správné držení tužky a uvolněná ruka je v první třídě základem úspěchu. K tomu jsou vhodná grafomotorická cvičení. Ta pomáhají rozvíjet jemnou motoriku a psychické funkce nezbytné pro psaní a kreslení. Aby se dítěti dostalo správného vedení, můžete jej přihlásit do kurzu grafomotoriky pro předškoláky, který pořádá řada škol.

-          Cvičit soustředění. Dítě by mělo umět samostatně zvládnout a zpracovat úkol a dotáhnout jej do konce.

-          Rozlišovat předměty. Barvy, tvary, velikosti, umět vybrat, co do skupiny nepatří apod.

-          Trénovat rozlišení zvuků. Dítě by mělo poznat obvyklé zvuky, jako jsou klíče, peníze, siréna apod. Zahrajte si hru a cvičte se zavázanýma očima.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse