vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Máme doma štěnice

29. prosince 2015

Máme doma štěnice

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: komár deratizace Štěnice alergie

preventan-mimiforum-banner

Štěnice se mohou objevit kdekoli. I když několikrát denně uklízíte, nemusejí se vyhnout ani vaší ložnici. Jak je poznáte, a co dělat, když se objeví? Čtěte dál!

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Ve dne spí, v noci pijí krev. A to doslova. Štípance, které vám od nich na těle vzniknou, často nápadně připomínají ty od komára, a tak se není čemu divit, že chvíli trvá, než najdete skutečného viníka. Jsou to štěnice. Mezi lidmi často panuje pověra, že v čistotné domácnosti se nemohou objevit, protože se zdržují tam, kde je špína. Není to ale pravda. Můžete uklízet pětkrát denně, ale přesto se vám nemusejí vyhnout.

Štípance jako od komára

Patří mezi ploštice, a o tom svědčí i jejich vzhled. Jsou totiž ploché natolik, že se dokážou dokonale schovat. A tak je na první pohled vůbec nemusíte objevit. Na svém těle však jejich přítomnost pocítíte velmi rychle – ráno se totiž probudíte s pupínky a štípanci na různých částech těla. „Máme tu komára,“ je první, co vás napadne. Jenomže skutečnost může být horší. Komára chytíte, anebo odletí, kdežto štěnicí se tak lehko nezbavíte. Velmi rychle se totiž množí.

MIMIFORUM zjistilo:

Kousnutí od štěnice může vyvolat alergii či otok. Nebolí, ale hodně svědí, a tak často dojde k jeho rozškrábnutí. To je však nebezpečné, protože se v místě může objevit infekce. Dobrou zprávou je, že se neprokázal přenos žádných nemocí štěnicemi.

Na štěnice sama nestačíte

Štěnice se k vám domů mohou dostat velmi snadno. Můžete si je přivézt ze zahraničních cest, stejně jako z hotelu či penzionu u nás. Anebo se k vám dostanou z věcí, kterou jste někde koupila. Stačí totiž málo – jedna samička, která denně naklade několik vajíček. Velmi brzy pak máte zaděláno na pořádný problém. Sama štěnice totiž nezlikvidujete.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznat, že máte doma štěnice

  • Ráno se opakovaně probouzíte s novými »štípanci« na těle, které připomínají bodnutí od komára. Nemusí to však být denně. Štěnice vydrží bez problémů nějaký čas bez potravy.

  • Kousance se nejčastěji objevují na pažích, zádech a krku, ale nevyhýbají se ani jiným místům.

  • Kousnutí bývá červené, uprostřed mívá tmavší skvrnku. Může být i ojedinělé, ale spíše jich bývá více vedle sebe.

  • U alergiků a citlivých osob může místo otéct, svědí a nutí je ke škrábání.

  • Kousance většinou hned nemizí, často zůstávají na kůži 4 až 6 týdnů a přidávají se další.

Pomoc odborníků je nezbytná

Máte-li podezření, že by se u vás mohly vyskytovat štěnice, důkladně prohledejte postel a její okolí. Matrace či noční stolky bývají jejich oblíbeným místem, ale svá hnízda mohou mít i jinde, například u zásuvek, za obrazy apod. Pokud je objevíte, máte jasno a můžete začít situaci řešit. Odborníci nedoporučují plýtvat čas pokusy, zda je vymýtíte sama. Běžné prostředky, repelenty a insekticidy, vám nepomohou. Proto je nejlepší si co nejdříve zavolat na pomoc odborníky na dezinsekce, kteří vám pomohou. Protože štěnice se rády stěhují, mohou se objevit i u sousedů. Je tedy často nutné provést zásah i u nich, a to zvlášť v panelácích.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse