vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Máme doma prvňáčka. Jak ho připravit na školu?

24. srpna 2015

Máme doma prvňáčka. Jak ho připravit na školu?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: vstávání odměna prvňáček škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Máte doma nastávajícího prvňáčka? Pak je ten správný čas připravit jej na skutečný nástup do školy. Prázdniny jsou totiž už u konce…

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Prázdniny pomalu končí a škola tu bude co nevidět. Máte-li doma prvňáčka, je jasné, že pro něj nastane velká změna. Po bezstarostném školkovém období přijdou starosti, povinnosti a učení. Jak ho na školu na poslední chvíli ještě připravit?

 

O škole jen v dobrém

Většina prvňáčků se na školu těší. V tom je jen podporujte! Nejhorší chybou, kterou ale někteří rodiče dělají je, že děti školou straší. „Počkej ve škole, budeš nosit pětky a poznámky!“ Podobné věty před prvňáčkem nikdy neříkejte. I když sama na své školní období nevzpomínáte v dobrém, dítěti to zamlčte. Školu chvalte, o ničem špatném nemluvte. Vstoupit do školy s radostí je přece to nejlepší!

 

Nechejte ho vybrat

Aby šlo dítě do školy s radostí, netlačte jej do něčeho, co nechce. Nechejte ho alespoň nějaké školní potřeby vybrat. Třeba aktovku s oblíbeným motivem, anebo alespoň pouzdro s obrázkem, jaký chce. Bude se cítit lépe, když si bude moct vybrat a ve škole bude po jeho boku oblíbený hrdina na obrázku. Nenuťte mu věci, které vyloženě nechce a odmítá – třeba tašku po starším sourozenci. I takovéto maličkosti mohou školu znechutit.

 

Trénujte vstávání

Po prázdninách může nastat problém nejen pro prvňáčky – včas vstát do školy. Poslední srpnový týden se tak doporučuje vstávání trénovat. Připravte dítěti aktivity, výlety apod., na které musí dřív vstát. Ušetříte si spoustu starostí, když pár dní dopředu ranní vstávání natrénujete.

 

Tip MIMIFORA:

Trénovat se vyplatí nejen vstávání, ale i soustředění. Ale poslední týden v srpnu nechejte dítě každý den vypracovat nějaký úkol pro předškoláky. Pomůžete i uvolnění ruky.

 

Odměňujte

Když budete malého školáka motivovat, můžete mu slíbit i malou odměnu. Když se bude ve škole snažit, dočká se nějaké maličkosti, kterou si přeje. Taková motivace většinou funguje a je přijatelná pro obě strany – pro děti i rodiče.

 

Tip MIMIFORA:


Touží-li prvňáček po kornoutu, dopřejte mu ho, i kdyby byl ve třídě jediný. Jde původně o německou tradici, která se rozšířila i k nám, ale kraj od kraje se zvyk liší. A proč právě kornouty?  Dětem se říkalo, že na stromě zvaném kornoutovník, který se nachází v zahradě pana učitele, rostou cukrové kornouty. Když už jsou děti dost veliké, aby mohly jít do školy, mohou si jeden utrhnout. Kornout tak vlastně symbolizoval školní zralost dítěte.

 

Chválit, chválit a zase chválit tema-tydne-mame-doma-prvnacka-ii-sh-nahled

Jakmile přijdou první školní dny, počítejte s tím, že to bude pro vašeho prvňáčka těžké. Nemusí se mu hned dařit, může být zklamaný, rozladěný… Základem je pochvala. Chvalte ho za snahu, za vše, co se mu trošku povede. Nekritizujte, nenadávejte, netrestejte. Rozhodně si odpusťte věty o „neschopnosti“, o tom, že on se to nikdy nenaučí či je „na nic“. Děti jsou citlivé, škola je velká změna. Volte citlivý přístup, obrňte se trpělivostí.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse