vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Máme doma předškoláka. Kdy s ním začít pracovat?

25. září 2014

Máme doma předškoláka. Kdy s ním začít pracovat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: úkol zápis předškolák školka škola

preventan-mimiforum-banner

I když nynější předškoláci půjdou do školy až skoro za rok, vyplatí se s nimi začít pomalu pracovat už teď. Zápisy do prvních tříd jsou totiž v lednu, a to je co nevidět.

I když máte pocit, že na přípravu je dost času, protože váš předškolák má jít do školy až příští září, není to až tak docela pravda. Zápisy do prvních tříd totiž začínají už v lednu, a tak tu budou dřív, než se nadějete. Kdy tedy začít s předškolákem pracovat a připravovat ho?

 

Spolupracujte se školkou

Chodí-li dítě do školky, je tu dobrá zpráva. Část přípravy (nebo i celou) bude mít za sebou. Školky totiž – ať už státní či soukromé – s předškolními dětmi pracují a systematicky je připravují na zápis do první třídy. Učitelky ve školce s dětmi mají mnohaleté zkušenosti, a tak je dobré s nimi probrat, co vašemu potomkovi jde a co nikoli, a to poté doma cvičit. Každé dítě je šikovné na něco jiného – jedno rádo píše, druhé maluje, třetí je založené sportovně. Proto se vyplatí spolupracovat právě s učitelkami ve školce, které dítě dobře znají a vědí, kde má mezery a co je dobré trénovat.

 

Cvičte už na podzim deti-a-rodina-mame-doma-predskolaka-ii-sh-nahled

I když na zápis do základní školy není třeba speciální příprava, přece jen je dobré dítěte pomoct s tím, co mu nejde, aby se cítilo jistější. V tom mohou pomoct speciální pracovní sešity pro předškoláky, které s dítětem cvičí to, co by mělo umět. Existují i varianty, které dítě vedou po týdnu celý školní rok před nástupem do školy a procvičují základní dovednosti a úkoly, včetně pohybových. Proto je vhodné zavčas zvážit, jakou pomoc a přípravu budoucí školák potřebuje a začít s ním cvičit už na podzim.

 

Tipy MIMIFORA:

10 tipů, jak cvičit s předškolákem

 

  1. Trénovat analogie – dítě vytváří ke slovu, které řekneme, vhodnou dvojici (například pláž – písek). K tomu dobře poslouží i vhodně zvolená společenská hra, jako je např. Tic tac bum junior.
  2. Cvičit syntézu a analýzu slov. Umět slova rozkládat na slabiky a hlásky a naopak je z nich skládat. Zkuste trénovat také to, aby dítě poznalo první a poslední písmeno ve slově.
  3. Hrát slovní kopanou.
  4. Cvičit postřeh a pozornost. Například tak, že vedle sebe položíte několik předmětů, zakryjete je a jeden odstraníte. Dítě pak musí poznat, co chybí.
  5. Cvičit správnou výslovnost. Má-li dítě problémy s některými hláskami, navštivte co nejdříve logopeda, aby pokud možno vše zvládno do nástupu do školy.
  6. Skládat puzzle, malovat a vystřihovat.
  7. Rozvazovat a vázat uzly na tkaničce, následně i tkaničky u bot.
  8. Trénovat jemnou motoriku. K tomu vám mohou pomoct i věci, které máte běžně doma – například víčka od plastových lahví či krabička sirek. Nechejte dítě, aby z víček skládalo pyramidy, tvary, řady. Vysypte krabičku sirek a nechejte ho, aby je po jedné vrátilo zpět. Vše musí provádět jednou rukou a zápalky natočit hlavičkou na stejnou stranu. Zápalky můžete využít i ke skládání obrázků.
  9. Uvolňovat ruku. Správné držení tužky a uvolněná ruka je v první třídě základem úspěchu. K tomu jsou vhodná grafomotorická cvičení. Ta pomáhají rozvíjet jemnou motoriku a psychické funkce nezbytné pro psaní a kreslení. Aby se dítěti dostalo správného vedení, můžete jej přihlásit do kurzu grafomotoriky pro předškoláky.
  10. Cvičit soustředění. Dítě by mělo umět samostatně zvládnout a zpracovat úkol a dotáhnout jej do konce.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse