vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mám závratě. Co to znamená?

12. února 2016

Mám závratě. Co to znamená?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: mdloba vertigo zblednutí točení hlavy Závrať Pocení nádor nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Závratěmi trpí až 10 % lidí, důvody však mohou být různé. Od problémů s krční páteří přes potíže s centrem rovnováhy. Od migrény po nádorová onemocnění. Co tedy může znamenat, když máte opakované závratě?

Diskutujte: Trpíte závratěmi? Znáte příčinu, proč se u vás objevují?


Každému z nás se někdy zatočila hlava. Když se to stane jednou, není třeba se obávat. Pokud se ale nepříjemné pocity a závratě opakují, měli bychom být na pozoru – mohou totiž značit zdravotní problém. Pravou závrať označují odborníci jako vertigo. Přináší podobný pocit, jako bychom se točili na kolotoči. Motá se nám hlava, máme pocit, že se předměty kolem v různých směrech pohybují. Člověk vrávorá, nemůže udržet rovnováhu. K tomu se přidávají i další nepříjemné příznaky. Podle odborníků různými závratěmi trpí 5 až 10 % lidí.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se projevuje závrať

  • Nevolnost.

  • Pocit nerovnováhy, nejistoty v prostoru.

  • Zvracení.

  • Zblednutí.

  • Pocení.

Bála jsem se nádoru, byla to krční páteř

„Když se mi objevila první závrať, nevěnovala jsem jí pozornost. Pak se ale nepříjemné stavy začaly opakovat. Hlava se mi motala tak, že jsem nemohla vstát. Byla jsem bledá, zvracela a bylo mi zle od žaludku. Hledala jsem na internetu, co by mi mohlo být. První, co jsem objevila, byl nádor mozku. Strašně jsem se vyděsila a bála se jít k doktorovi. Nakonec jsem se odhodlala a svěřila se mu. Jen se pousmál a poslal mě na rentgen krční páteře. A světe, div se, potíže byly od ní! Žádný nádor jsem neměla. Proto všem s podobnými potížemi doporučuji nehledat na internetu, ale zajít si k lékaři,“ vypráví Ludmila (33).

MIMIFORUM zjistilo:

Rovnováha ve vnitřním uchu

Informace o poloze našeho těla přichází z tzv. statokinetického neboli rovnovážného ústrojí, z něhož vede zprávy do mozku osmý hlavový nerv. Ústrojí je uloženo ve vnitřním uchu. Statické slouží k vnímání polohy, kinetické pak k chápání pohybu. Obě však pracují jako jeden celek. Pokud dojde k jejich narušení, mohou se objevit právě závratě.

Závratě: Co za ně může?

Příčin závratí je celá řada. Pokud se »motolice« opakují, je třeba navštívit odborníka. Mohou totiž značit některé z onemocnění. Často závratě pocházejí od krční páteře, nebo provázejí migrény. Mohou ale také signalizovat potíže rovnovážného ústrojí, osmého hlavového nervu, nádory, roztroušenou sklerózu, zvýšeného množství endolymfy ve vnitřním uchu. Trpět na závratě mohou i lidé s velmi nízkým krevním tlakem.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse