vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mám strach ze vztahů. Co s tím?

26. března 2018

Mám strach ze vztahů. Co s tím?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: láska vztah strach sex partner

preventan-mimiforum-banner

Strach ze vztahů není nic neobvyklého. Stejně jako strach z hadů či pavouků. Co dělat, když se bojíte navázat nový kontakt?

„Mám hrozný strach ze vztahů a nevím, jak se mu mám bránit. Poslední vztah mě totiž zranil natolik, že jsem se z toho dosud nevzpamatovala. Od té doby, a už je to dva roky, mám potíž navázat vztah s mužem. Bojím se, že mě zase ranní a opustí, že mě nečeká štěstí. A tak si s nikým raději nic nezačínám. Je to ale hrozné, protože sama být taky nechci. Co mám dělat?,“ ptá se Lidka (33).

 

Důvod je ve špatném vztahu či v dětství

Většina z nás trpí nějakým strachem či fobií. Někdo se bojí hadů, jiný pavouků či myší. A někdo zase vztahů. Strach mívá v tomto případě jasně danou příčinu – někdo vám ve vztahu tak hrozně ublížil, že jste se zcela uzavřela, a aby se to neopakovalo, raději si s nikým nechcete nic začít. Původ může být i v dětství a v dospívání – ve špatném vztahů rodičů, v pocitu odstrčení či nedostatku lásky.

 

Našel si jinou. Nevzpamatovala jsem se sex-a-vztahy-mam-strach-ze-vztahu-ii-sxc-nahled

„Strašně moc bych chtěla nový vztah. Mít někoho, na kom by mi záleželo, kdo by mě miloval a já jeho. Jenže na druhou stranu mám strach, že to nedokážu. Hrozně moc se toho bojím. Poslední vztah totiž skončil tragicky. Byla jsem zamilovaná až po uši a věřila, že on je ten pravý. Místo toho mě ale nechal a našel si jinou. Nikdy jsem se z toho nevzpamatovala,“ vypráví Linda (38). „A nejhorší je, že jsem ve svém věku stále svobodná, bezdětná a tikají mi velmi silně biologické hodiny,“ říká.

 

Tipy MIMIFORA:

Co dělat, když máte strach ze vztahů

 

-          Nepoddávejte se mu. Je to těžké, ale pokud to dokážete, budete se cítit lépe.  Zkuste strach sama v sobě potlačit a nepoddávat se mu. Zamyslete se nad tím, co bylo na vztahu hezké, naopak to špatné zkuste vytěsnit. Zapomeňte na to, že máte potíže. Naopak myslete na to, co by vám mohlo být příjemné. Proberte vše s nejlepší kamarádkou. Když ani to nepomůže, je na čase navštívit odborníka.

 

-          Získejte naději. Stará dobrá pravda říká, že »Naděje umírá poslední«. Přemýšlejte nad tím, co by se v životě změnilo, kdybyste si našla muže svých snů. Vytvořte si naději, promítejte si ty nejlepší okamžiky. Naopak to špatné zkuste zcela vytěsnit.

 

-          Navštivte psychologa. Není nutné se za to stydět! Pokud se bojíte tak, že to nelze překonat, navštivte odborníka, který vám pomůže. Život je příliš krátký na to, abyste byla sama jen kvůli svému zbytečnému strachu.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse