banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Mám deprese. Sedím doma a nemám na dovolenou!

21. srpna 2016

Mám deprese. Sedím doma a nemám na dovolenou!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: peníze finance deprese dovolená léto

preventan-mimiforum-banner

Téměř polovina lidí žije od výplaty k výplatě a nemůže si dovolit rodinnou dovolenou. Pak se stává, že se objeví deprese a trápení, když ostatní jezdí k moři a vy musíte sedět doma. Pro některé je pak řešením dovolená na dluh. 

Diskutujte: Vzala byste si někdy půjčku na dovolenou?


„Všichni kolem mě jezdí na dovolené, jen mně je do breku. Nemáme totiž ani korunu, naopak máme jen dluhy. Děti by strašně chtěly k moři a nechápou, proč můžeme jet maximálně k rybníku. Strašně se tím trápím. Sedím doma a mám deprese. V jednom kuse brečím a všechno je mi strašně líto. Oba s manželem pracujeme, ale vyděláme málo a žijeme doslova od výplaty k výplatě. Nejsem schopná ušetřit ani korunu, i když se snažím. Nemůžu se ani podívat na internet, ani zapnout televizi. Všude jsou jen samé nabídky na dovolené a já se z toho pomalu hroutím,“ svěřuje se Milada (29).

40 % lidí nemá na dovolenou

Finanční problémy má téměř každý druhý. Podle průzkumů žije přes 40 % lidí od výplaty k výplatě a 27 % lidí má velký problém vyjít s příjmy. Téměř 60 % lidí přiznává, že se u nich zhoršila finanční situace a nečekají zlepšení. A 40 % lidí uvedlo, že si nemůže dovolit týdenní rodinnou dovolenou. Proto se stává, že se lidé, kteří chtějí odjet do teplých krajin a nemají na to dostatečné finance, uchylují k velmi nepopulárnímu kroku – půjčkám.

Zájezd na dluh

„Žijeme se synem od měsíce k měsíci, nemáme žádné úspory, naopak se mnohdy i zadlužíme, protože nevyjdeme. A to nekupujeme žádné zbytečnosti. Rodina, známí, kolegové – všichni se mají dobře a jezdí na dovolené a já z toho mám jen deprese. Když odjela i má poslední kamarádka a syn plakal, že moře ještě neviděl, napadlo mě, že si na to půjčím. Abych mu udělala radost, koupila jsem zájezd na dluh. Zatímco on byl nadšený, já z toho nic neměla. Celou dobu jsem přemýšlela z čeho, a jak dlouho budu vše splácet,“ říká Zuzana (34). Patří mezi 4 % lidí, kteří si na dovolenou půjčují – alespoň podle statistik.

Exekuce a nehorázné úroky tema-tydne-nemam-na-dovolenou-i-sh

Půjčky na dovolenou však experti příliš nedoporučují. Sice si užijete jeden týden u moře, ale bude draze vykoupený – možná ještě celý další rok (anebo i déle) totiž budete splácet. Často se pak stává to, že lidé na splátky nemají a dojde k dalším problémům, případně k exekuci. Pokud o půjče uvažujete, dobře zvažte, zda budete mít z čeho platit a kolik bance dáte navíc. Úroky totiž nejsou malé a dovolená se vám může řádně prodražit.

Moře není všechno

I když všichni kolem vás jezdí na dovolené, a klidně i několikrát za prázdniny a vy na to nemáte, nezoufejte a nenechte se zviklat. Je jasné, že vás to mrzí a ráda byste své rodině dopřála něco podobného, ale prázdniny u moře nejsou vše. Hezký týden můžete strávit i u nás a za podstatně menší peníze. Zajímavou variantou může být i prodloužený víkend na chatě či v penzionu, který můžete výhodně pořídit na slevovém portálu. Anebo si udělejte pár netradičních výletů – vezměte si s sebou jídlo, jděte do přírody a připravte si piknik. Vykoupat se můžete i v rybníku, jezeře či v přehradě, moře není jedinou variantou. Choďte na houby, do lesa a užívejte si pěkných dnů. Důležité je, že budete všichni spolu. A pokud vám to finance dovolí, máte možnost spořit na další rok. Život totiž nekončí a moře vám neuteče.


Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa