vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Mám deprese. Sedím doma a nemám na dovolenou!

21. srpna 2016

Mám deprese. Sedím doma a nemám na dovolenou!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: peníze finance deprese dovolená léto

preventan-mimiforum-banner

Téměř polovina lidí žije od výplaty k výplatě a nemůže si dovolit rodinnou dovolenou. Pak se stává, že se objeví deprese a trápení, když ostatní jezdí k moři a vy musíte sedět doma. Pro některé je pak řešením dovolená na dluh. 

Diskutujte: Vzala byste si někdy půjčku na dovolenou?


„Všichni kolem mě jezdí na dovolené, jen mně je do breku. Nemáme totiž ani korunu, naopak máme jen dluhy. Děti by strašně chtěly k moři a nechápou, proč můžeme jet maximálně k rybníku. Strašně se tím trápím. Sedím doma a mám deprese. V jednom kuse brečím a všechno je mi strašně líto. Oba s manželem pracujeme, ale vyděláme málo a žijeme doslova od výplaty k výplatě. Nejsem schopná ušetřit ani korunu, i když se snažím. Nemůžu se ani podívat na internet, ani zapnout televizi. Všude jsou jen samé nabídky na dovolené a já se z toho pomalu hroutím,“ svěřuje se Milada (29).

40 % lidí nemá na dovolenou

Finanční problémy má téměř každý druhý. Podle průzkumů žije přes 40 % lidí od výplaty k výplatě a 27 % lidí má velký problém vyjít s příjmy. Téměř 60 % lidí přiznává, že se u nich zhoršila finanční situace a nečekají zlepšení. A 40 % lidí uvedlo, že si nemůže dovolit týdenní rodinnou dovolenou. Proto se stává, že se lidé, kteří chtějí odjet do teplých krajin a nemají na to dostatečné finance, uchylují k velmi nepopulárnímu kroku – půjčkám.

Zájezd na dluh

„Žijeme se synem od měsíce k měsíci, nemáme žádné úspory, naopak se mnohdy i zadlužíme, protože nevyjdeme. A to nekupujeme žádné zbytečnosti. Rodina, známí, kolegové – všichni se mají dobře a jezdí na dovolené a já z toho mám jen deprese. Když odjela i má poslední kamarádka a syn plakal, že moře ještě neviděl, napadlo mě, že si na to půjčím. Abych mu udělala radost, koupila jsem zájezd na dluh. Zatímco on byl nadšený, já z toho nic neměla. Celou dobu jsem přemýšlela z čeho, a jak dlouho budu vše splácet,“ říká Zuzana (34). Patří mezi 4 % lidí, kteří si na dovolenou půjčují – alespoň podle statistik.

Exekuce a nehorázné úroky tema-tydne-nemam-na-dovolenou-i-sh

Půjčky na dovolenou však experti příliš nedoporučují. Sice si užijete jeden týden u moře, ale bude draze vykoupený – možná ještě celý další rok (anebo i déle) totiž budete splácet. Často se pak stává to, že lidé na splátky nemají a dojde k dalším problémům, případně k exekuci. Pokud o půjče uvažujete, dobře zvažte, zda budete mít z čeho platit a kolik bance dáte navíc. Úroky totiž nejsou malé a dovolená se vám může řádně prodražit.

Moře není všechno

I když všichni kolem vás jezdí na dovolené, a klidně i několikrát za prázdniny a vy na to nemáte, nezoufejte a nenechte se zviklat. Je jasné, že vás to mrzí a ráda byste své rodině dopřála něco podobného, ale prázdniny u moře nejsou vše. Hezký týden můžete strávit i u nás a za podstatně menší peníze. Zajímavou variantou může být i prodloužený víkend na chatě či v penzionu, který můžete výhodně pořídit na slevovém portálu. Anebo si udělejte pár netradičních výletů – vezměte si s sebou jídlo, jděte do přírody a připravte si piknik. Vykoupat se můžete i v rybníku, jezeře či v přehradě, moře není jedinou variantou. Choďte na houby, do lesa a užívejte si pěkných dnů. Důležité je, že budete všichni spolu. A pokud vám to finance dovolí, máte možnost spořit na další rok. Život totiž nekončí a moře vám neuteče.


Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse