vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Malý tyran: Když dítě šikanuje rodiče

24. února 2014

Malý tyran: Když dítě šikanuje rodiče

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: tyran rodiče šikana výchova dítě

preventan-mimiforum-banner

Dětí, které šikanují své rodiče, je víc, než by se mohlo zdát. Častější to bývá u chlapců, kteří mnohdy rodiče dokonale ovládají a ti si s nimi nevědí rady. Kdo nezažil, nepochopí, že mít doma malého tyrana není žádná legrace. 

Ačkoli je to malé dítě, rodiče ovládá dokonale. A to natolik, že si mu ani netroufnou odporovat, aby měli klid. A o to malému tyranovi jde. Jasně ukázat svou nadvládu a dosáhnout svého – vždy a za všech okolností. Nejhorší pro rodiče je, že na takovéto dítě jen máloco zabírá, protože jak není po jeho, reaguje řevem a hysterickými výlevy. Většina rodičů raději opět ustoupí – a tak to jde stále dokola.

 

Tyrany jsou více chlapci

Malými tyrany bývají podle odborníků až pětkrát častěji chlapci, než dívky. První příznaky, že bude chtít ovládat rodiče, se objevují už poměrně brzy – zhruba mezi půl rokem a druhým rokem. Skutečná nadvláda začíná pak o něco později. Ve většině případů jsou podle expertů na vině rodiče. Tyrany bývají děti, které nemají pevně stanovená pravidla, řád a hranice a rodiče je nechávají dělat, co chtějí. Jenže děti autoritu a pravidla potřebují, a pokud je nemají, jsou nejisté, a tak reagují tím, že se chytí příležitosti – a rodiče začnou ovládat.

 

Za vším stojí liberální výchova

Způsoby, jak to dělají, jsou různé. Od jídla, kdy jedí jen přesně dané potraviny z určitého talíře, na jednom místě či přesně v danou dobu, přes nadvládu nad denním režimem. Tyrani určují, co se bude dělat, kde kdo bude stát či sedět, jaký pořad se zapne v televizi. A rodiče, kteří si nevědí rady, tiše trpí.  Často u nich dochází až ke stavu, že litují, že dítě vůbec mají. Despotické dítě totiž většinou bývá důsledkem příliš liberální výchovy.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se pozná malý tyran

 

-          Je svéhlavý, vždy musí být středem pozornosti.

-          Není příliš kamarádský, nezapadá do dětského kolektivu.

-          Neumí prohrávat. Pokud by se tak stalo, reaguje nepřiměřeně a ztrácí o hru zájem.

-          Musí být po jeho. Rodiče musejí dělat to, co chce on. Jinak je zle.

-          Není zvyklý na neúspěch a neumí ho nést. Když se mu nedaří, brečí a řve.

-          Má svoje zvyky, které přesně dodržuje a trvá na nic.

 

Snažte se tyranii předcházet tema-tydne-maly-tyran-ii-sh-nahled

Odborníci se shodují na tom, že tomu, aby z dítěte nerostl malý tyran, lze do jisté míry předcházet. Rodiče by měli být důslední, dát najevo autoritu a hranice, ale na druhé straně nebýt pouze přísní a despotičtí. Ideální je zlatá střední cesta. Pokud se v dítěti tyranské a agresivní sklony objeví, nedoporučuje se je trestat fyzicky. To totiž dítě jen utvrzuje v tom, že cesta násilí je správná. Naopak ideálními tresty je zákaz oblíbené činnosti či neoblíbená domácí práce. Dítě vždy musí přesně vědět, za co trest dostává a rodiče musejí vytrvat a z jednou daného trestu neuhnout. V případě, že se s dítětem nedá nijak domluvit, je třeba vyhledat odbornou pomoc, a to čím dříve, tím lépe.

 

Text: ino

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
01:18 03.09.2014 - jitu -

Bez nadpisu

NO ještě horší je,kdyý jste učitelko přesně popsaného dítěte.malého tyrana,to je síla..nevim mnohdy co s ním je to těžké,když to rodiče tak doslova prasí,co mohu já,je to neuvěřitelně těžké..

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse