vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Malý génius: Jak poznáte, že máte geniální dítě

30. dubna 2016

Malý génius: Jak poznáte, že máte geniální dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: genialita rodina učení inteligence dítě

preventan-mimiforum-banner

Snad každý rodič touží mít malého génia. A mnozí z nich ho ve svém potomkovi dokonce vidí, i když k tomu nemají skoro žádný důvod. Zjistili jsme pár hlavní znaků, podle kterých můžete poznat, zda nadprůměrně nadané dítě skutečně máte. 

Charakteristika: MaxIQ® obsahuje speciálně čištěné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin jsou speciálně vybrané druhy mořských ryb. MaxIQ® obsahuje EPA a DHA, nejvýznamější zástupce omega-3 kyselin. Kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašich dětí. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg DHA denně. 

maxiq-60-tabl-cz-3d-nahled

Moje dítě je geniální! Je nadprůměrně inteligentní, kam se na něj hrabou jeho vrstevníci! O tom je přesvědčena velká většina rodičů, pro které jsou jejich děti pochopitelně ty »nej«. Stačí malý náznak – a už v nich vidí nového Einsteina či Mozarta. Jenomže geniálním se dítě nestává tím, že umí počítat, anebo číst před nástupem do školy. A mít doma velmi nadané dítě navíc nemusí být procházka růžovou zahradou. Vyžaduje to totiž zvláštní trpělivost a péči. Děti sice vynikají třeba ve fyzice, ale zavázat si tkaničky u bot pro ně může být velký problém.

Umí brzy číst? Nemusí být génius.

Tři až čtyři procenta dětí. Tolik dětí je podle sdružení Mensa, které u nás sdružuje nadprůměrně inteligentní lidi, mimořádně nadaných. U řady z nich jde výjimečný intelekt poznat již kolem třetího roku, ale nemusí to být pravidlem. Na druhé straně to zdaleka neznamená, že dítě, které je šikovnější než ostatní, musí být nutně vysoce inteligentní a nadané. Právě o tom jsou často přesvědčeni rodiče, jejichž předškolní děti umějí číst a psát. Jenže podle odborníků je takových dnes hodně, a tak to samo o sobě rozhodně není známkou geniality.

Nechtěl si hrát, chtěl jen knihy! deti-a-rodina-maly-genius-ii-sh-nahled

„Syn začal mluvit hrozně brzo. V roce a půl se vyjadřoval ve větách a hrozně se zajímal o vše kolem. Nebavily ho pohádky, naopak nás nutil číst encyklopedie. Nechtěl si hrát s dětmi, zajímaly ho jen knihy, mapy a hvězdy. Pamatuji si, jak jsem jednou přišla z práce, syn seděl v pokoji a prohlížel knihu. Řekl, že si čte. Pousmála jsem se. Jenže za chvíli jsem slyšela, jak nahlas předčítá! To mu byly čtyři roky. Měl velké problémy ve školce, kde pro něj absolutně neměli pochopení. Nakonec jsme ho museli dát do specializované, a teď také půjde do školy pro nadané děti,“ mluví o svém dítěti Soňa (34).

Geniální dítě se projevuje různě

Znaků, podle kterých můžete poznat, zda by dítě mohlo být geniální, je celá řada. Přinášíme vám proto jejich malý přehled. Pokud máte pocit, že vaše dítě je opravdu nadprůměrné, obraťte se na odborníky. Třeba na Mensu, která sdružuje všechny s IQ 130 a výš, a to již od pěti let (www.mensa.cz), anebo na Společnost pro talent a nadání (www.talent-nadani.cz), kde vám poradí, jak dál postupovat.

MIMIFORUM zjistilo:

Signály, jak můžete poznat geniální dítě

  • Má mimořádnou paměť. Může si přesně pamatovat podrobné věci a detaily i po velmi dlouhé době, zatímco vy jste je třeba ani nezaregistrovala.

  • Má výjimečně velkou slovní zásobu, která se rychle rozšiřuje.

  • Nejdou mu jednoduché věci, naopak se zajímá o komplikované a složité úlohy a situace, dožaduje se odborných informací.

  • Aniž byste ho to učila, najednou zjistíte, že umí číst či psát.

  • V kolektivu dětí může být zakřiknuté a neprosazovat se. Má totiž jiné starosti a jiný svět, který ho zajímá.

  • Vyhledává kontakt spíše s dospělými než s dětmi a diskutuje s nimi na odborné úrovni.

  • Zná cizí slova, a to i ta složitá a umí je ve správném kontextu použít.

  • Vyžaduje velkou pozornost a pokládá tak složité otázky, že ani sama neznáte odpověď. Je velmi zvídavé.

  • Místo hraček jej již velmi brzy zajímají spíše knížky, encyklopedie a mapy, počítač apod. Naopak věci adekvátní jeho věku mu nic neříkají, nebo ho velmi rychle omrzí.

  • Může být velmi nepraktické v životě a mít problémy se základními věcmi, jako je oblékání apod. Tyto běžné záležitosti jdou zkrátka mimo něj.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse