vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Málo piju a tloustnu. Za co může nedostatečný příjem tekutin?

13. října 2017

Málo piju a tloustnu. Za co může nedostatečný příjem tekutin?

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: pití pitný režim nemoc zdraví dieta

preventan-mimiforum-banner

Nedostatečný pitný režim může napáchat pořádnou neplechu. Kromě přibírání na váze jsou to četné zdravotní problémy, které mohou být i velmi vážné. 

Málo a nedostatečně pijete? Pak si zaděláváte nejen na kila navíc, ale také na řadu zdravotních problémů. A nezáleží jen na množství, ale i na složení pitného režimu. Káva a alkohol ještě více dehydratuje, vhodné nejsou ani slazené nápoje.

 

Pitný režim si hlídejte

Dva až tři litry denně, v horku pak ještě více. Tak by měl vypadat pitný režim. Jenže ruku na srdce – kolik dospělých to dodržuje. Když se ochladí, nemáme žízeň, nebo se v práci nemáme čas napít. Dáme si kávu, která dehydratuje, ale vodu k ní už ne. Pitný režim bychom si ale měli hlídat, jinak si zaděláváme na komplikace.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznáme špatný pitný režim

 

-          Máme žízeň, bolí nás hlava.

-          Jsme unavení, až malátní.

-          Jsme roztěkaní, špatně se soustředíme.

-          Chodíme málo na toaletu, moč má tmavou barvu.

 

K čemu vede špatný pitný režim

Kromě bolestí hlavy a únavy vede špatný pitný režim i k dalším problémům. Tím, že málo močíme, nemohou z těla odcházet ani škodlivé látky, a tak se usazují v organismu. Je-li problém dlouhodobý, pak se může projevit například revmatickými potížemi, dnou či tvorbou ledvinových kamenů. Tělo, které je ze 70 % tvořeno z vody, ji nezbytně potřebuje ke svému fungování, a pokud ji nemá, nastartuje úsporný režim. Mozek nepracuje naplno, tlak se snižuje, krev houstne, tkáně jsou hůře zásobené kyslíkem.

 

Málo pijete? Přiberete!

„Poslední dobou hrozně málo piju. V práci se napít nemám čas, navíc mi chybí pocit žízně. Jenže od té doby, co pití zanedbávám, jsem začala přibírat. Může to souviset?,“ ptá se Leona. Samozřejmě, potvrzují odborníci. Nedostatečný pitný režim totiž zpomalí metabolismus, tělo pak hůř spaluje a váha jde nahoru. A za vším může stát jen nedostatek vody!

 

Co správně pít dieta-malo-piju-a-tloustnu-ii-sh-nahled

Záleží nejen na množství tekutin, ale i na složení. Nejvhodnější je čistá voda, dále pak neslazený čaj a minerální neslazené vody, které bychom ale kvůli složení měli střídat. Lze jej doplnit ředěným 100% džusem. Nevhodné jsou slazené sycené nápoje, hlavně barevné limonády, které navíc tělu přinášejí zbytečné kalorie. Pozor na kávu, alkohol a silný černý čaj, které tělo dehydratují. Pokud si je dopřejete, nezapomeňte vypít i sklenici vody. Do pitného režimu se počítají i polévky, vhodné je i ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody, například meloun a okurky.

 

Tip MIMIFORA:

Před jídlem sklenici vody!

Dejte si sklenici vody před každým jídlem! Budete mít menší hlad, a tedy i méně sníte. Voda zaplní žaludek a možná zjistíte, že jíst v tu chvíli ani nemusíte. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
00:45 28.10.2017 - Dalinka -

Bez nadpisu

Také jsem pípad, který pitnému režimu nedával bůhví jakou váhu důležitosti. Ovšem když konzultantka ve světě zdraví slyšela, jak málo toho za den vypiju, úplně se zhrozila. Vysvětlila mi, proč je to tak důležité a poradila několik způsobů, jak se v tomto hlídat. No láhev sebou vláčím pořád.
23:18 23.10.2017 - EmilkaS. -

souhlas

Rozhodně souhlasím, aspoň někomu je to jasné.
22:35 21.10.2017 - Klárka -

Bez nadpisu

Dlouhodobě, ještě na střední, jsem na pitný režim kašlala, ani mi nedocházelo jak moc si ubližuju, když jsem pak postupně začala pít 3 litry denně bylo to jako zázrak, měla jsem hezčí pleť, vlasy, nebyla jsem unavená. Lidé na to často zapomínají, ale je to neuvěřitelně důležité!
17:59 17.10.2017 - Glorienta -

Bez nadpisu

Správný pitný režim je neuvěřitelně důležitý, kdyý jsem to dlouhoodobě flákala, pořád jsem byla unavená, bolelamě hlava takže věřím, že někomu to může uškodit i takto.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse