vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Malé děti a průjmy: Rady, co dělat

21. března 2016

Malé děti a průjmy: Rady, co dělat

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: vyvážená strava sedavé zaměstnání léky nemoci rotaviri dehydratace potíže střeva průjmy

preventan-mimiforum-banner

Průjmy a střevní potíže mohou být nepříjemné i pro dospělého. Mnohem horší je však situace u malých dětí, kde hrozí velmi rychlá dehydratace. Co tedy dělat, když vaše dítě trápí průjem?

Actilac Baby 20+10 sáčků zdarma

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku

  • Actilac baby – doplněk stravy
  • pro děti již od 1 roku
  • bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma)
  • vhodný jako cestovní balení
  • obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby-20-10-cz-3d-nahled

Průjem je u malých dětí velmi častý a málokteré z nich se mu zcela vyhne. Mluvíme o něm v případě tří a více vodnatých, řídkých stolic denně. Nejvíce nebezpečný je u malých kojenců, protože může velmi rychle dojít k dehydrataci. Za průjmy nejčastěji mohou nejrůznější viry a bakterie. Mezi zákeřnější patří dnes hodně diskutované rotaviry, proti kterým ale existuje očkování. Průjem se však může objevit také jako následek nevhodné stravy, nebo jako vedlejší účinek léků, například antibiotik.

Zajímavost MIMIFORA

Průjmy jsou častější u dětí nekojených než kojených. Je to dáno příznivým složením mateřského mléka.

Průjmy u kojenců

Pokud se průjmy objeví u malých miminek, je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, protože tělo se dokáže zbavit vody velmi rychle. Je dobré se vždy poradit s lékařem, zvlášť pokud se stav zhoršuje, dítě málo močí a začíná být apatické – to jsou totiž známky dehydratace.

Je třeba také dodržet pár jednoduchých pravidel:

● Pokud kojíte, nepřestávejte.

● Je-li dítě na umělé výživě, doporučuje se ji připravovat s rýžovým odvarem. Ten připravíte tak, že jednu lžíci rýže vaříte hodinu v litru kojenecké vody, poté doplníte odpařenou vodu opět na jeden litr, přecedíte a z tohoto odvaru připravíte mléko jako standardně z kojenecké vody.

● Dostává-li dítě už příkrmy, doporučuje se dietní strava bez tuků a některých sacharidů – mixované brambory s mrkví, rýže, mrkvové a banánové pyré, starší pečivo, suchary, libové kuřecí maso.

● Důležité je dbát především na dostatečný přísun tekutin. Nepodávejte však slazené nápoje. Vhodné jsou čaje a minerálky. Často se doporučuje Coca-cola po lžičkách. Tu ale nepodávejte, pokud průjem provází zvracení.

● Pozor také na plenkovou oblast, která je více náchylná ke vzniku opruzenin. Vždy kůži omyjte, osušte a ošetřete speciálním krémem.

● V lékárnách koupíte volně prodejné rehydratační roztoky, které nahradí ztracené tekutiny a sůl. Vždy postupujte podle návodu k použití a informujte se na doporučený věk dítěte. Můžete použít také léky proti průjmu vhodné pro děti (vždy s ohledem na věk dítěte).

● Protože během průjmu dochází k narušení střevní mikroflóry, je třeba ji co nejrychleji uvést do rovnováhy a doplnit »přátelské« bakterie. Proto jsou důležitá probiotika, která se vyrábějí i jako speciálně určená pro děti – existují v prášku (sáčcích), který můžete přisypat do mléka, čaje či jídla.

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:25 24.04.2017 - Tamara -

Bez nadpisu

Nám byl enterol napsán na rotavira. Díky němu jsme ho zlikvidovali, takže za mě opravdu účinný lék.
18:48 21.04.2017 - Nikola -

Re: Re: Enterol

Jojo, bere se i na salmonelu, také jsem to nevěděla, dokud nám jej doktorka na tento problém nenapsala
19:26 20.04.2017 - Tamara -

Re: Enterol

To jsem nevěděla, že ho můžu dát i dětem ani že se s ním léčí salmonela, ale koukala jsem na jejich stránky www.enterol.cz, tak jsem si o tom dost načetla
15:58 12.04.2017 - Mirus -

Enterol

Také to řeším tak, jak píše Kamila. Dětem ampulku rozdělám a prášek nasypu na lžíci s čajem.
12:39 21.09.2016 - Kamila -

Re: Re: Re: rada

Ano pardon za prepis nemate zac urcite na strankach sezenete vic info

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse