vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Malé děti a elektronika. Kdy hrozí závislost?

26. září 2013

Malé děti a elektronika. Kdy hrozí závislost?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: iPad Elektronika tablet počítač děti závislost

preventan-mimiforum-banner

Stále více dětí se potýká se závislostí na elektronice. Alarmující je i jejich věk – výjimkou nejsou ani tříleté děti. Kdy už hrozí závislost a jak se projevuje?

Čtyři roky. Právě tolik měla ve Velké Británii nejmladší pacientka, která se léčila ze závislosti na iPadu. Podle odborníků to ukazuje na šokující zjištění – závislost na moderní elektronice hrozí stále mladším a mladším dětem. Výjimkou dokonce nejsou ani tříletí »závisláci«. Hlavní problém je v tom, že situaci podceňují rodiče, kteří, aby od dětí měli klid, je nechají celý den sedět u počítače, tabletu či chytrého telefonu.

 

Závislost může být nebezpečná deti-a-rodina-male-deti-a-elektronika-ii-sh-nahled

Odborníci před tím ale varují. Pokud se u dítěte objeví příznaky závislosti, může jim to způsobit dlouhodobou újmu. Navíc se jí velmi těžko zbavuje a většinou je třeba vyhledat odbornou pomoc. Děti závislé na elektronice totiž vykazují podobné abstinenční příznaky, jako lidé závislí na alkoholu a drogách. A potíže se ještě zhoršují s věkem.

 

MIMIFPORUM zjistilo:

Hlavní příznaky závislosti na elektronice

-          Při používání přístroje se nachází ve stavu podobnému transu.

-          Nereaguje na zákazy rodičů ohledně skončení práce na PC či tabletu.

-          Dítě není schopno ukončit hraní v dohodnutém čase.

-          K počítači či tabletu dítě časně ráno vstává, anebo u něj sedí dlouho do noci.

-          Dítě ztrácí jiné zájmy, zajímá ho jen počítač, tablet či iPad.

-          Pokud dítě nesedí u svého oblíbeného přístroje, je nervózní a podrážděné.

-          Zhoršuje se jeho prospěch ve škole, zanedbává učení.

-          Přichází o kamarády, zhoršují se vztahy s rodinou.

-          Lže o své závislosti a o době strávené u počítače, či tabletu.

 

Vše zakázat není řešení

Znemožnit a zakázat jakýkoli kontakt s moderní technikou a dítěti místo tabletu koupit dřevěného koníčka také není ta správná cesta. V dnešní době se elektronice zcela vyhnout nejde, ale rodiče by měli regulovat dobu, kterou dítě na přístroji tráví. U počítače je možné nastavit časovač, po jehož uplynutí se vypne. U tabletů a iPadů se vždy domluvte na čas, který na něm dítě může strávit, a poté připravte jiný program, který ho zabaví. Za to, že se dítě stane závislé na moderní technice, totiž nemůže ona sama, ale rodiče, kteří nehlídají a neregulují na ní strávenou dobu.

 

MIMIFORUM doporučuje:

3 tipy, jak zabavit děti místo tabletu

-          Zkusit geocaching. Hledat »kešky« je skvělá zábava pro malé i velké. Pokud to vaše děti chytí, máte o program postaráno na dlouhou dobu.

-          Hrát společenské hry. Udělejte si každý den chvíli čas a místo počítačů a televize si sedněte s dětmi a zahrajte si některou ze stolních her. Nemusí to být zrovna »Člověče, nezlob se«. Na trhu jich je velký výběr pro různé věkové kategorie, stačí jen zvolit tu správnou.

-          Věnovat se sportu. Má-li dítě nějakého koníčka a chodí-li do nějakého kroužku, nemá pak na vysedávání u počítače čas. Ideální je sport, kterému se věnuje intenzivně a vydá na něj dostatek energie.


Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse