vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Madonin komplex: Jak se s ním vyrovnat

26. února 2014

Madonin komplex: Jak se s ním vyrovnat

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Madonin komplex matka můž sex porod

preventan-mimiforum-banner

Stav, kdy muž přestane poté, co byl přítomen u porodu, vnímat partnerku jako sexuální objekt, ale bere ji jen jako matku dítěte, označují odborníci za Madonin komplex. Dobrou zprávou je, že ztráta zájmu o sex se často vrátí sama.

Mít otce dítěte u porodu je dnes v módě, jenže zdaleka ne každý muž je na tuto situaci připraven. Muž při pohledu na rodící ženu prožije trauma a na ženu se začne dívat nikoli jako na milenku, ale jako na matku svého dítěte. Ztratí o ni sexuální zájem a těžko se vše zase vrací do starých kolejí. Tuto poruchu nazývají odborníci Madonin komplex.

 

Trauma z porodu

Řada odborníků se domnívá, že Madoniným komplexem trpí hlavně muži, k nimž se matka v dětství chovala odtažitě a nedávala jim lásku dostatečně najevo. To pak hledají u své partnerky a pocity zintenzivní právě po porodu dítěte. Nejčastěji se pak komplex projeví u mužů, kteří byli přítomni porodu, viděli ženu trpět, a to se pro ně stalo traumatizujícím zážitkem. I když přímá souvislost přítomnosti u porodu a Madonina komplexu není jednoznačně prokázána, řada odborníků je o ní přesvědčena.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky, že muž trpí Madoniným komplexem

 

-          Ztrácí po partnerku sexuální zájem, a to většinou po porodu dítěte, v jiných oblastech však spolu fungují dobře.

-          Ženu vnímá jako matku dítěte, rodičku, nikoli jako milenku, a tak se k ní také chová.

-          O jiné ženy však sexuální zájem neztrácí, může si tedy najít milenku.

-          I přesto, že žena o partnera zájem jeví a o sex stojí, muž je odtažitý a vyhýbá se mu.

 

Madonin komplex, nebo nevěra?

Jde-li o nevěru, anebo o Madonin komplex, mnohdy není snadné poznat. Příznaky – ztráta sexuálního zájmu a vyhýbání se intimnímu životu – můžou být shodné. Madonin komplex se však objevuje většinou po porodu dítěte, u kterého otec byl a kromě sexuální oblasti partner v rodině funguje normálně a má o ni zájem.

 

Příznaky často odezní

Dobrou zprávou je, že příznaky Madonina komplexu bývají dočasné. Většinou do půl roku od porodu samy odezní a partnera začne žena opět sexuálně zajímat. Nemusí tomu tak ale být vždycky – jsou i muži, kteří se se situací vyrovnat nedokážou, najdou si milenku a od rodiny odejdou.

 

Netlačte na něj, chce to čas sex-a-vztahy-madonin-komplex-ii-sh-nahled

Pokud se u partnera Madonin komplex objeví, chce to hlavně trpělivost. Netlačit na něj, nenutit ho k sexu a nevyčítat mu, že o vás nestojí. Přílišným nátlakem totiž situaci můžete jen zhoršit. Dejte mu čas, věnujte se miminku a společným chvílím s rodinou. Je pravděpodobné, že zájem se zase objeví. Pokud máte jakékoli pochybnosti, poraďte se s odborným lékařem, který poradí, jak dál postupovat. Je tu ale i jedna prevence. Dobře zvážit, zda partnera u porodu doopravdy chcete.

 

Text: lju
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse