vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Lyžařská výbava: Jak ji dětem správně vybrat?

10. prosince 2015

Lyžařská výbava: Jak ji dětem správně vybrat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: zima lyžařská výbava Lyže běžky sjezdovky Sport děti rodina hory

preventan-mimiforum-banner

Někteří rodiče staví děti na lyže již ve dvou až třech letech. Pokud mezi ně patříte i vy, věnujte dobrou pozornost výběru správné výbavy. Především lyže a boty je třeba kupovat podle výšky potomka a délky nohy, nikoli o několik velikostí větší, aby vydržely.   

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Lyžařská výbava pro nejmenší nepatří k nejlevnějším záležitostem. Jejímu výběru je ale třeba věnovat dobrou pozornost a nekupovat ji podle kritérií pro dospělé. Jak tedy správně vybírat?

Lyže

Jednou z nejčastějších chyb, které podle expertů rodiče dělají, je, že dětem kupují lyže delší, aby jim více vydržely. Lyže je přitom třeba vybírat podle jiných pravidel, než jsou ty pro dospělé. Pokud je koupíme příliš dlouhé, dítěti se budou velmi špatně ovládat. Díky tomu může dojít k pádům a úrazům. Dětem je třeba vybírat lyže podle výšky, vždy ale musí být kratší, a to minimálně o 15 cm. U začátečníků a malých dětí pak o 20 až 30 cm. Někteří odborníci doporučují volit délku lyží k bradě dítěte.

MIMIFORUM zjistilo:

Pokud chcete malým dětem pořídit běžecké lyže, měla by délka odpovídat výšce postavy. Měří-li 90 cm, volte lyže o délce 90 cm. Pokud měří 1 metr, i lyže by měly mít stejnou délku. Delší lyže než výška postavy se pak hodí pro děti zhruba od 120 cm výše.

Lyžařské boty a vázání deti-a-rodina-jak-vybrat-lyzarskou-vybavu-1-sxc

Podobná chyba jako u nákupu lyží se často dělá i u lyžařských bot. Když je koupíte o čtyři čísla větší a dáte dvě tlusté ponožky, mohou přece vydržet alespoň dvě až tři sezóny! Dětem se v nich ale špatně pohybuje a opět hrozí úraz, ale i špatná ovladatelnost lyží. Lyžáky pro nejmenší by neměly být příliš tvrdé a těžké. Proto se při nákupu dívejte na jejich měkkost, tzv. flex index, a váhu. Lyžařské boty je třeba vyzkoušet. U dětí by měly být o jeden, maximálně o dva centimetry delší než noha a nesmí ji nikde svírat a tlačit. V obchodě si nechejte vyndat vnitřní botičku. Lépe tak poznáte, kolik má dítě v botě místa. Společně s lyžáky kupujte i vázání, které na ně musí dobře sednout.

Hůlky

Také při nákupu hůlek je třeba vycházet z výšky dítěte. Nemusíte nic měřit, stačí jednoduchý trik. Hůlku obraťte a postavte k dítěti. Když ji chytí pod kloboučkem, měla by ruka k hůlce svírat pravý úhel. Na používání hůlek u dětí ale panují rozporuplné názory. Někdo tvrdí, že hůlky jsou zbytečné a dítě může jezdit bez nich. U nejmenších lyžařů začátečníků se většinou hůlky nepoužívají vůbec.

Helma

Úrazy hlavy na lyžích patří k nejzávažnějším, proto by helma měla být pro každé dítě nezbytnou součástí výbavy. Vždy ale musí dobře a pevně sedět na hlavě a nesmí nikde tlačit. Proto se vyplatí vyzkoušet ji v obchodě, nikoliv vybírat podle barvy a designu přes internet. Zvlášť u dětí dbejte na hmotnost helmy. Měla by být co nejnižší, aby si malý lyžař příliš nenamáhal krční páteř. Podívejte se také na zateplení a polstrování, které může a nemusí být vyjímatelné.

MIMIFORUM doporučuje:

Na co ještě nezapomenout

● Na kvalitní rukavice. Měly by být teplé, voděodolné a dostatečně dlouhé, aby do nich nepronikal sníh.

● Na chránič páteře. Bezpečnost a zdraví dětí jsou na prvním místě, a tak se nevyplatí šetřit ani na chrániči páteře. Nejde sice o levnou záležitost (ceny se pohybují od tisíce korun výše), ale investice se vyplatí.

● Na lyžařské brýle. Vždy je zkoušejte spolu s helmou, protože je nezbytné, aby k sobě seděly.

 

Text: mob

Foto: SXC, Hamax

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse