vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Lupavý prst, aneb Když prst přeskakuje

25. listopadu 2014

Lupavý prst, aneb Když prst přeskakuje

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: šlacha Lupavý prst operace bolest zánět

preventan-mimiforum-banner

Lupavý prst patří k poměrně častým nemocem ruky. Jde vlastně o zánět šlachy ohýbače prstu a je pro něj typické lupnutí či přeskočení při ohnutí a bolest. 

4kombinace

4kombinace, doplněk stravy,  je zdrojem čtyř aktivních látek – kolagenu, glukosamin a chondroitin sulfátu a MSM (methylsulfonylmethan).

4kombinace_small

Více ZDE

 

Přeskakující, skákavý či lupavý prst. To vše ne název jedné a té samé nemoci, která nejčastěji postihuje ženy ve středním věku. Mezi postižené prsty většinou patří prostředníček, prsteníček nebo palec. Jde o nemoc, která postihuje šlachy ohýbačů prstů a jejich poutka a je pro ně typický zvuk lupnutí či přeskočení prstu při ohnutí, bolest, snížená hybnost, později i ztráta hybnosti.

 

Kdo nemocí trpí

Proč nemoc vzniká, se přesně neví. Je ale prokázáno, že ji trpí více lidé s revmatoidní artritidou, cukrovkou, dnou, anebo ti, kdo už prodělali nějaký operační výkon na ruce. Jednoduše by se dalo říct, že jde vlastně o zánět šlachy ohýbače prstu. Ta oteče, zvětší průměr a výsledkem je, že nemůže hladce procházet šlachovým poutkem, které je připevněno ke kosti.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Lupavý prst se nemusí vyskytnout jen sám. Často jej provází syndrom karpálního tunelu nebo de Quervainova nemoc. V tomto případě jde o zánětlivé postižení šlach a jejich obalů a často se projevuje bolestí v zápěstí.

 

Jak poznáte lupavý prst zdravi-a-krasa-lupavy-prst-ii-sxc-nahled

V tu chvíli se objevují první příznaky. Typické lupnutí může být tak málo znatelné, že mu hned každý nemusí věnovat pozornost. Pokud se ale příznaky přehlédnou, nebo nechají být, pak se šlacha začne zasekávat. Výsledkem je, že všechny prsty na ruce bez problémů ohnete, kromě lupavého prstu, který se zasekne, lupne či přeskočí, teprve poté se s bolestí ohne. Může ale dojít k tomu, že přestane fungovat zcela. V tomto případě je operace nezbytná.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se lupavý prst léčí

 

-          Konzervativně. Léčba bývá většinou úspěšná tehdy, pokud pacient přijde včas – hned po začátku nemoci. Ke šlachám se pak aplikují steroidní injekce, na noc se může dávat dlaha, aby se ruka znehybnila. Zde však hrozí, že šlacha jednou náhle praskne, protože steroidy šlachu mohou rozpouštět.

 

-          Operačně. Pokud konzervativní léčba nezabere, anebo pacient přijde pozdě, přichází na řadu operace. Při ní se kůže nařízne, najde se a přetne šlachové poutko, anebo se rozruší srůst šlach. Provádí se ambulatně, jen v lokální anestezii, většinou není delší než 15 minut. Komplikace příliš časté nebývají, je však třeba nosit cca 2 týdny ruku ve zvýšené poloze a na stejnou dobu omezit zátěž ruky. Důležité je také pravidelné cvičení s prstem, aby nedošlo ke srůstům. 99 % případů se takto vyléčí.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:33 18.10.2017 - JANA -

lupavý palec

Dobrý den,mám 14 dní po operaci lupavého prstu,palce a malíku,bohužel malík mám necitlivý,je možná nějaká náprava??děkuji za odpověď
10:53 19.02.2016 - Loudy -

pooperační cvičení.

Dobrý den,jsem prvý den po operací lupavého prstu(prostřed­níčku)a mám dotaz,kdy a jak můžu prst cvičit? Děkuji,za radu.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse